13 درصد کودکان و 10 درصد بزرگسالان کشور، علائم آسم دارند

رییس انجمن علمی آسم و آلرژی ایران گفت: بر اساس آخرین مطالعات انجام شده، شیوع علائم آسم در کودکان ایران، 13 درصد و در بزرگسالان حدود 9 تا 10 درصد است.

13 درصد کودکان و 10 درصد بزرگسالان کشور، علائم آسم دارند

رییس انجمن علمی آسم و آلرژی ایران گفت: بر اساس آخرین مطالعات انجام شده، شیوع علائم آسم در کودکان ایران، 13 درصد و در بزرگسالان حدود 9 تا 10 درصد است.

روز چهارشنبه در آیین گشایش یازدهمین کنگره ملی انجمن آسم و آلرژی ایران در یزد افزود: مطالعات انجام شده در تهران نشان داد 34 درصد کودکان مورد مطالعه در این کلان شهر، علائم بیماری آسم چون سرفه، خس خس تنفسی و تنگی نفس دارند.
وی اظهار کرد: این آمار به مفهوم تشخیص قطعی آسم نیست اما نشان می دهد درصد زیادی از کودکان تهرانی به آسم مبتلا هستند.
معین، علت اصلی شیوع آسم در پایتخت را آلودگی شدید هوا در این کلان شهر بیان کرد و افزود: برای سایر کلان شهرهای آلوده چون اصفهان، اهواز، مشهد، تبریز و اراک نیز باید فکری اساسی پیاده کرد.
وی هشدار داد: مسوولان نظام سلامت و مجموعه دولت به فکر آینده فرزندان این کشور باشند و هوای سالم و پاک را برای همه مردم به ویژه کودکان و نوجوانان ، سالمندان و مبتلایان به بیماری قلبی و تنفسی فراهم کنند.
رییس انجمن علمی آسم و آلرژی ایران، علائم آسم را شامل سرفه های خشک، خس خس و تنگی نفس بیان کرد و افزود: این بیماری، شیوع زیادی دارد و اگر کنترل نشود بسیار خطرناک است اما چنانچه سریع تشخیص و درمان شود از مرگ بیماران پیشگیری می شود.

***داروهای آسم، گران و کمیاب هستند
معین با بیان اینکه نرخ درصدی از داروهای بیماران آسم به ویژه داروهای جدید، بالاست تصریح کرد: قبلا بسیاری از این داروها زیر پوشش بیمه بودند و هر چند به ظاهر از پوشش بیمه خارج نشده اند اما به دلیل کمیاب بودن داروهای این بخش و همکاری نکردن بیمه ها در پرداخت هزینه ها به داروخانه ها و پزشکان، بیماران مجبورند هزینه ها را از جیب خود پرداخت کنند.
وی اضافه کرد: بیماران آسم از این نظر در تنگنا قرار دارند اما چنانچه پوشش بیمه ها گسترش یابد و آنها در زمان مقرر، بدهی خود را به داروخانه و پزشکان پرداخت کنند بیماران هم از تسهیلات خوبی برخوردار خواهند شد.
معین گفت: مطالعات انجام شده طی چند سال قبل در جهان حاکیست سالانه 300 تا یکهزار و 500 دلار هزینه بیماران مبتلا به آسم است .
رییس انجمن علمی آسم و آلرژی ایران اضافه کرد: مطالعاتی که در هشت سال گذشته در ایران انجام شد نیز نشان می دهد سالانه 9 هزار میلیارد تومان، خسارت ناشی از این بیماری در کشور است که اکنون این رقم افزایش یافته و نیاز به مطالعات جدیدتر دارد.
دبیر علمی کنگره یاد شده هم گفت: از مجموع مقالات پژوهشی ارسالی به دبیرخانه این کنگره 20 مقاله توسط هیات داوران پذیرفته شد که در این کنگره ارائه می شود.
محمدحسن بمانیان افزود: کنگره یاد شده با محوریت افزایش و ارتقای آگاهی متخصصین و پزشکان عمومی در خصوص بیماریهای شایع آسم و آلرژیک از جمله آلرژی های بینی، آلرژی های تنفسی، آلرژی های دارویی، بیماریهای نقص ایمنی و همراه با امتیاز بازآموزی برگزار می شود.
در یازدهمین کنگره ملی آسم و آلرژی ایران که به مدت سه روز ادامه دارد بیش از 300 نفر از اساتید ، پزشکان ، پرستاران و دانشجویان کشور حضور دارند و در زمینه بیماری آسم و راه های کنترل و پیشگیری از آن بحث و تبادل نظر می کنند.
این کنگره با همکاری مدیریت درمان تامین اجتماعی یزد ، انجمن آسم و آلرژی ایران و دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد برگزار می شود.
آسم عارضه ای است که به دنبال تنگ شدن مجاری کوچک و برونشهای ریوی در اثر آلرژی یا در اثر ورم در بیماریهای عفونی ریه و یا هر عامل دیگری که بتواند باز و بسته شدن ریه ها را مختل سازد بوجود می آید.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24