تجاری‌سازی مواد افزودنی که مانع از یخ‌زدن روغن موتور می‌شود

محققان کشور مواد افزودنی برای روغن موتور خودروها عرضه کردند که علاوه بر حفظ ویسکوزیته روغن، مانع از یخ زدن روغن در دمای منهای 33 درجه سانتی‌گراد می‌شود.

تجاری‌سازی مواد افزودنی که مانع از یخ‌زدن روغن موتور می‌شود

دکتر منوچهر خراسانی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا از تولید دو نوع افزودنی روغن موتور خودروها خبر داد و گفت: این ماده به طور انحصاری از کشور آلمان به ایران وارد می‌شد و ما بعد از 5 سال مطالعه و تحقیق موفق به تولید این ماده افزودنی شدیم.

وی با بیان اینکه تاییدیه‌های لازم برای تولید این ماده از سوی یکی از شرکت‌های داخلی دریافت شده است، اظهار کرد: نتایج تست‌های انجام شده بر روی این ماده نشان داد که نمونه ایرانی این ماده در میان 12 نمونه  خارجی بهترین کیفیت را دارد.

خراسانی از گذراندن 35 تست بر روی این ماده افزودنی خبر داد و گفت:‌ به منظور ایجاد قابلیت تجاری سازی 35 نوع تست برای این ماده اجرا شد و در نهایت موفق به کسب تاییدیه‌های لازم برای کاربرد این مواد شدیم.

مجری طرح با اشاره به چالش‌های موجود روغن‌های موتور خودرو خاطرنشان کرد: روغن‌های مصرفی خودروها باید به گونه‌ای تولید شوند که با داغ شدن موتور خودرو ویسکوزیته آن کاهش نیابد (شل نشود) که ماده تولید شده از کاهش ویسکوزیته روغن جلوگیری می‌کند.

وی عدم یخ زدگی روغن موتور را از دیگر چالش‌های این نوع روغن‌ها نام برد و یادآور شد: در روغن‌ موتورها تاکید می‌شود که نباید در دمای منهای 27 درجه سانتیگراد یخ بزند ولی نمونه ساخته شده تا  دمای منهای 33 درجه از یخ زدن روغن موتور جلوگیری می‌کند.

خراسانی پایه این ماده را پلی‌اکریلیک ذکر کرد و افزود: در مطالعات بر روی مونومرهای این ماده و طراحی آزمایشگاهی، تغییراتی را ایجاد کردیم تا به خواص بهینه مورد نظر در روغن موتورها دستیابیم.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه این محصول قابلیت تجاری سازی در کشور و در سطح خاورمیانه را دارد، ادامه داد: با یکی از شرکت‌ها قرارداد فروش دانش فنی این محصول به مبلغ 780 میلیون تومان به امضا رسید.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24