فراخوان دریافت طرح‌های پژوهشی حفظ اکوسیستم خلیج فارس منتشر شد

فراخوان دریافت طرح‌های پژوهشی در راستای حفاظت از تنوع زیستی خلیج فارس و آگاه سازی افکار عمومی در خصوص حفظ این اکوسیستم برداشته منتشر شد.

فراخوان دریافت طرح‌های پژوهشی حفظ اکوسیستم خلیج فارس منتشر شد

فراخوان دریافت طرح‌های پژوهشی در راستای حفاظت از تنوع زیستی خلیج فارس و آگاه سازی افکار عمومی در خصوص حفظ این اکوسیستم برداشته منتشر شد.

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در راستای اهداف بلند مدت خود فراخوان دریافت طرح‌های پزوهشی حفظ اکوسیستم خلیج فارس را منتشر کرد.
از اهداف بلند مدت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی(INSF)، حفاظت از تنوع زیستی خلیج فارس و آگاه سازی افکار عمومی در خصوص حفظ و مراقبت از آن ها است و صندوق به عنوان نخستین گام جهت رسیدن به این مسئله از طرح های پژوهشی با اولویت های وضعیت کنونی این اکوسیستم ها، جمع آوری داده های موجود یا جدید و انجام پژوهش های اکولوژیکی مرتبط حمایت می کند.
در این روند پروپوزال های اولیه نخست توسط داوران صندوق بررسی و غربالگری شده و از آن دسته پژوهشگرانی که محتوای علمی پروپوزال و سابقه پژوهشی مرتبط با موضوع آنهامورد تایید داوران قرار گیرد، خواسته خواهد شد تا پروپوزال کامل خود را جهت داوری نهایی در سامانه صندوق ثبت کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی مراجعه کنید.
بر اساس این گزارش، خلیج فارس علاوه بر قرارداشتن در عرض های بالاتر، طبیعت وعمق کم آن و واقع بودن در کمربند صحراهای بزرگ، در معرض گرمای شدید بوده و سطح شوری بالایی نیز دارد که همین موارد این خلیج را به آزمایشگاهی طبیعی جهت مطالعه واکنش های مختلف اکوسیستمی به مساله گرمایش زمین تبدیل کرده است.
آب سنگ های مرجانی، جنگل های حرا و علف های دریایی سه اکوسیستم مهم و در معرض خطر خلیج فارس هستند و این سه اکوسیستم، از جمله گنجینه های خلیج فارس بوده که نابودی آنها فقدانی بزرگ برای اکوسیستم، جامعه و علم خواهد بود.
در دهه های گذشته خلیج فارس و اکوسیستم ساحلی آن تحت تاثیر اقسام آلودگی شدید قرار گرفته است که می توان به سیستم های رودخانه ای، ماهیگیری صنعتی، تخریب آب سنگ های مرجانی و جنگلهای حرا، حفاری های دریایی، شهرسازی، رشد روزافزون توسعه سواحل، تخلیه پسماندهای خانگی و صنعتی و آلودگی های کشاورزی اشاره کرد.
آب سنگ های مرجانی، جنگل های حرا و علف های دریایی سه اکوسیستم مهم خلیج فارس هستند که تاکنون بیش از 35 گونه مرجانی در نزدیکی جزایر ایرانی خلیج فارس شناسایی شده است.
مرجان ها معادل جنگل های بارانی حاره ایی اقیانوس ها تلقی شده و از ظرفیت بالایی جهت شناسایی و کشف ترکیبات فعال دارویی برخوردارند و این منابع به دلیل آلودگی های فزاینده، مورد خطر قرارگرفته و بدین ترتیب امکان مرگ مرجانها را افزایش یافته است.
در امتداد سواحل ایران، جنگل های حرا حدود 93 کیلومتر مربع را در برگرفته است و این گیاهان به دلیل استفاده بی رویه (در صنعت چوب، ذغال سنگ، و علوفه دامی) و آلودگی های نفتی در معرض تخریب جدی قرار گرفته اند.
باور علمی بر این است که این علف های دریایی حاوی ترکیبات فعال زیستی فراوان با قابلیت تولید عوامل درمانی و عامل مهم جذب کربن و تصفیه نیتروژن در سیستم های ساحلی هستند.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24