عادت‌های بد مطالعه

در این روش فرد برای مطالعه، مطالب کتاب را بلند بلند تکرار می‌کند و همین باعث کند شدن سرعت مطالعه و خستگی می‌شود.

عادت‌های بد مطالعه

برای هر مطالعه‌ای روشی وجود دارد و در هر روشی هم گاهی اشتباهی انجام می‌شود. شاید ما همگی روشی برای درس خواندن داشته باشیم اما باید بدانیم آیا این روش به موفقیت ما کمک می‌کند یا خیر. در ادامه عادت‌های بد مطالعه را شناسایی کرده و راه‌حل‌های آن‌ها را بیان می‌کنیم.

بلندخوانی

در این روش فرد برای مطالعه، مطالب کتاب را بلند بلند تکرار می‌کند و همین باعث کند شدن سرعت مطالعه و خستگی می‌شود. در بلندخوانی دو عمل انجام می‌شود: فرد ابتدا کلمات را می‌بیند و بعد آن‌ها را تلفظ می‌کند و درنهایت می‌شنود. عدم تطابق سرعت این دو، باعث کاهش سرعت مطالعه می‌شود. پژوهشگران می‌گویند سرعت مطالعه در این روش 250 تا 300 کلمه در دقیقه است ولی در صامت‌خوانی سرعت مطالعه سه برابر بلندخوانی است.

معایب:

  • بلندخوانی نیاز به مکانی خاص دارد؛ چون ممکن است صدای فرد باعث آزار دیگران شود.

  • بلندخوانی به دلیل ایجاد سروصدا باعث تحریک اعصاب و خستگی فرد می‌شود.

  • بلندخوانی مداوم در دختران به تارهای صوتی آن‌ها آسیب می‌رساند.

تنها فایده‌ی بلندخوانی زمانی است که فرد نمی‌تواند تمرکز کند و با بلندخوانی به افزایش تمرکز خود کمک می‌کند ولی باید دقت کند که این روش به عادت تبدیل نشود.

پیشنهاد: با مطالعه در کتابخانه و حاضر شدن در مکان‌های ساکت می‌توانید صامت‌خوانی را تمرین کنید. این کار ممکن است ابتدا سخت باشد و فکر کنید مطالب را یاد نگرفته‌اید اما به مرور زمان و گرفتن نتیجه  به خودتان مطمئن خواهید شد.

وسواس در مطالعه

افرادی که مطلبی را چندین بار مطالعه می‌کنند ولی باز هم احساس می‌کنند آن را بلد نیستند و نیاز به مطالعه‌ی مجدد دارند وسواس در مطالعه دارند.

معایب:

  • این عادت بد موجب اتلاف وقت در مطالعه می‌شود.

  • وسواس در مطالعه، عدم تمرکز حواس و ایجاد حواس‌پرتی را به دنبال خواهد داشت.

  • خسته شدن ذهن و بی‌حوصله شدن و درنتیجه بی‌علاقگی نسبت به درس پیامد بعدی این عادت بد است.

  • پیشنهاد: این عادت اشتباه چون ممکن است یکی از اختلالات اضطرابی باشد یا ریشه‌ی ارثی داشته باشد، بهتر است در صورتی که وسواس شما شدید نیست، یک بار شجاعانه در مقابل این عادت خود بایستید و تصمیم بگیرید مطلب را دوباره نخوانید. برای اطمینان می‌توانید در پایان مطالعه از خود پرسش کنید. تکرار این تمرین، اعتمادبه‌نفس شما را برای کنار گذاشتن این عادت بد یاری خواهد کرد.

  • مطالعه به همراه وسایل صوتی و تصویری

کسانی که هنگام مطالعه روبه‌روی تلویزیون می‌نشینند یا گوش‌شان به صدای رادیو و آهنگ است به این عادت مبتلا هستند.

معایب:

  • عملکرد مغز و ذهن انسان به گونه‌ای نیست که بتواند توجه و تمرکز خود را هم‌زمان به چند مسئله معطوف کند؛ بنابراین ناخودآگاه کارایی فرد پایین می‌آید.

  • وقتی فرد موسیقی گوش می‌کند، بخش شنیداری مغز فعال می‌شود و درنتیجه بخش یادگیری دیداری نمی‌تواند متمرکز شود.

پیشنهاد: با شنیدن موسیقی‌های بی‌کلام آرام کم‌کم این عادت را از برنامه‌ی مطالعاتی‌تان حذف کنید تا به مرحله‌ای برسید که بتوانید در سکوت مطالعه کنید.مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24