غذاهایی که باهوشتان می‌کند و چند دانستنی علمی دیگر

گرچه عوامل ژنتیکی نقش اصلی را بر میزان هوش فرد دارند اما مصرف برخی از مواد غذایی نیز در افزایش هوش انسان موثر است.

غذاهایی که باهوشتان می‌کند و چند دانستنی علمی دیگر

محققان دریافتند که سردرد‌های میگرنی می‌تواند به انواع مشکلات قلبی عروقی منجر شود.

به گزارش خبرنگار  حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛  حوزه کلینیک در نظر دارد تازه‌ترین دانستنی‌های پزشکی را در اختیار کاربران قرار دهد.

ارتباط میگرن با مشکلات قلبی

محققان دانمارکی دریافته‌اند افرادی که به میگرن مبتلا هستند به نسبت دیگران، بیشتر در معرض سکته و حمله قلبی قرار دارند.

تحقیقات گذشته ثابت کرده بود که میگرن خطر سکته قلبی را افزایش می‌دهد؛ حالا محققان دریافتند که سردرد‌های میگرنی می‌تواند به انواع مشکلات قلبی وعروقی منجر شود.

از هر پنج نفر در جهان یک نفر به میگرن طولانی مدت و مرمن مبتلاست که معمولا با سردرد‌های شدید و علائمی، چون تهوع و حساسیت به صدا و نور  همراه است.

خوراکی‌هایی برای افزایش هوش

گرچه عوامل ژنتیکی نقش اصلی را بر میزان هوش فرد دارند اما مصرف برخی از مواد غذایی نیز در افزایش هوش انسان موثر است.

استیل کولین یکی از این مواد است که موجب افزایش هوش و قدرت حافظه می‌شود؛ مصرف استیل کولین برای مادران باردار هم ضروری است، زیرا به تقویت هوش جنین آن‌ها نیز کمک می‌کند.

گل کلم، کاهو، گوشت کبابی گاو، جگر، تخم مرغ، بادام زمینی یا کره بادام زمینی از مهم‌ترین منابع غذایی حاوی استیل کولین هستند.

استخوانی سالم با مصرف کیوی 

بیشتر افراد لبنیات را تنها ماده مفید برای سلامت استخوان‌ها می‌دانند، اما بهتر است بدانید که کیوی هم به دلیل وجود ویتامین K یکی از منابع غذایی مهم برای سلامت و استحکام استخوان‌ها است.

محققان دریافته‌اند که ویتامین K از بروز پوکی استخوان جلوگیری می‌کند؛ علاوه بر این، مصرف کیوی برای افرادی که به پوکی یا نرمی استخوان مبتلا هستند یک میوه ضروری است، زیرا موجب کنترل این بیماری می‌شود؛ همچنین کیوی به داشتن ناخن‌های سالم نیز کمک می‌کند.

کاهش وزن با نوشیدن آب 

بهتر است بدانید که نوشیدن آب، روشی آسان برای کاهش وزن انسان است.

نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در طول روز موجب می‌شود انسان تا سه کیلوگرم کاهش وزن داشته باشد؛ همچنین در صورتی که پیش از صبحانه ۲ لیوان آب بنوشید؛ علاوه بر اینکه کاهش وزن بیشتری خواهید داشت؛ یبوست را هم از خود دور کرده‌اید.

علت نارسایی کلیه چیست؟

در هر یک از کلیه‌های انسان، میلیون‌ها واحد فیلترکننده بنام نفرون وجود دارد که وظیفه آن‌ها جذب مواد مغذی و شیمیایی لازم برای متابولیسم و دفع سموم از بدن است؛ هنگامی که عملکرد نفرون‌ها به دلایلی از جمله بیماری‌های کلیوی مختل می‌شود، فرد به نارسایی کلیه دچار می‌شود.

اگر حدود ۹۰ درصد نفرون‌ها در یک کلیه از بین بروند، فرد نیازمند دیالیز می‌شود؛ در این شرایط کلیه‌ها دیگر قادر به دفع سموم و جذب مواد لازم برای بدن نیستند و بر روی سلامت کل بدن اثر منفی می‌گذارند؛ برای رهایی از مشکلات دیالیز، فرد نیازمند پیوند کلیه است.

روشی برای تسکین درد گوش 

بهتر است بدانید که در هنگام عفونت‌های سینوسی، فشاری که از گرفتگی سینوس‌ها ایجاد شده است، می‌تواند بر گوش‌ها اثر بگذارد و موجب تغییرات فشار درون گوش‌ها شود.

در صورتی‌که در بخش میانی گوش (شیپور استاش)، التهاب یا گرفتگی وجود داشته باشد، ممکن است به عفونت گوش منجر شود؛  وزوز گوش و  صدا‌های آزاردهنده‌ از مشکلاتی است که برای سلامتی گوش ایجاد می‌شود.

استفاده از محلول آب‌نمک برای بینی چند بار در روز می‌تواند علائم گرفتگی سینوسی را کاهش و گوش درد ناشی از آن را تسکین دهد.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24