کاظم قلم چی :برای برنامه ریزی نوروز به این چهار سوال پاسخ دهید

کانونی‌ها ابزار مهمی برای برنامه ریزی نوروز دارند : تابلوی نوروزی . این تابلو در طی بیست سال گذشته هر سال دقیق‌تر و کامل‌تر و ساده‌تر شده است .

کاظم قلم چی :برای برنامه ریزی نوروز به این چهار سوال پاسخ دهید

برای برنامه ریزی نوروز به این چهار سوال پاسخ دهید

کانونی ها ابزار مهمی برای برنامه ریزی نوروز دارند : تابلوی نوروزی . این تابلو در طی بیست سال گذشته هر سال دقیق تر و کامل تر و ساده تر شده است . از سوی دیگر آمار و انفورماتیک و تکنولوژی هم در خدمت شماست تا خیلی دقیق و به سادگی برای نوروز خود برنامه ریزی کنید . هم اکنون تمام اطلاعات چندماه گذشته تان ، از مهر تاکنون به صورت منسجم و یک  پارچه  و پردازش شده در اختیار شماست تا بتوانید تابلوی نوروزی و برنامه ی نوروز را تکمیل کنید .


برای تکمیل تابلوی نوروزی به چهار  سوال  پاسخ دهید :

سوال اول روی کدام درس  و کدام مباحث می خواهید بیشتر تمرکز کنید ؟ کارنامه ی پنج نوع درس و کارنامه ی مبحثی در اختیار شما ست . با مراجعه به صفحه ی شخصی تان در سایت کانون می توانید اولویت های خود را با دقت انتخاب کنید.

سوال دوم : چند ساعت می خواهید درس بخوانید ؟ دفتر برنامه ریزی به شما کمک می کند تا تصمیم واقع بینانه ای بگیرید . حتی اگر یک ماه دفتر برنامه ریزی تان را تکمیل کرده باشید می توانید تصمیمی برمبنای توانایی واقعی و سطح اراده ی خودتان بگیرید .

سوال سوم : کدام مسائل و کدام تست ها  را می خواهید تمرین کنید ؟ کارنامه ی بازیابی و کارنامه ی اشتباهات در اختیار شماست .

سوال چهارم : در نوروز چقدر می خواهید پیشرفت کنید ؟ نمره ی چند از 10 خود را از کارنامه های 6 بهمن  و22دی  ببینید و برای آزمون های 7 فروردین و 17 فروردین هدف گذاری کنید .


پاسخ به سوال اول : اولویت هایتان را مشخص کنید

 برای  هر کدام از این چهار سوال یک ستون در تابلوی نوروزی وجود دارد .  در ستون اول تابلوی نوروزی که نام درس ها و مبحث ها نوشته شده شما با  استفاده از رنگ های آبی و سبز و  زرد و قرمز میزان تسلط خودتان را به هر مبحث مشخصی می کنید . اما باید به یک سوال مهم هم از هم اکنون پاسخ دهید در ایام نوروز روی کدام درس ها می خواهید بیشتر تمرکز کنید : ایا می خواهید مبحث هایی که  با رنگ قرمز مشخص  کرده اید یعنی آن ها را نخوانده اید و بلد نیستید بیشتر بخوانید ؟ یا این که می خواهید بیشتر وقت خود را صرف رفع اشکال کنید و اشتباهات و یادگیری های ناقص خود را تصحیح کنید ؟  یا این که می خواهید نقاط قوت خود را به نقاط قوت پایدار خود تبدیل کنید ؟  هر سه کار لازم  و درست هستند اما همان گونه که هر مربی ورزشی یک راهبرد  و استراتژی  مشخص دارد شما هم باید مشخص کنید که کدام یک را در اولویت قرار می دهید ؟ تصمیم با خود شماست  و البته  به این موضوع هم توجه کنید که دوران طلایی نوروز زمان محدود و مشخصی دارد و نمی توانید در فاصله ی 10 تا 15 روز دوران نوروز  همه ی کارها را  انجام دهید . یکی از ویژگی های نابغه ها قدرت تشخیص اولویت هاست .

در این جا  من یک روش را به شما پیشنهاد می کنم  این سه کار را برای نوروز  انجام دهید :

کار اول : نقاط قوت خود را حفظ کنید و نقاط قوت خود را به نقاط قوت پایدار تبدیل کنید  . این کار سبب می شود در مقایسه با آزمون های 22 دی و 6 بهمن افت نکنید و یک پیشرفت و رشد مطمئن هم داشته باشید . در نوروزنباید در هیچ درسی نسبت به  آزمون های مشابه قبلی افت کرده باشید . همه ی سوال هایی را که قبلا د ر آزمون ها درست پاسخ داده اید را دوباره امتحان دهید . پیشنهاد می کنم مطالعه ی هر درس را با پاسخ گویی به سوال های آزمون همان درس که قبلا درست پاسخ داده بودید آغاز کنید .  مطمئن  می شوید کدام مطالب را بلد هستید و نیاز به مطالعه ی مجدد ندارند و کدام مطالب را فراموش کرده اید و باید بیشتر مطالعه کنید . با این کا ر هم توهم یادگیری تان تصحیح می شود یعنی متوجه می شوید که بعضی مطالب را که فکر می کردید بلد هستید واقعا بلد نیستید و هم این که توهم فراموشی تان تصحیح می شود و متوجه می شوید خیلی از مطالبی که فکر می کردید فراموش کرده اید واقعا فراموش نکرده اید و بلد هستید .  با امتحان دادن از سوال هایی که قبلا درست پاسخ داده اید درس ها را یک بار سریعا مروز می کنید و نقشه ی مطالعه را در ذهنتان تنظیم  می کنید

کار دوم  :  رفع  اشکال کنید . همه ی سوال هایی را که در آزمون های قبلی اشتباه پاسخ داده بودید را دوباره  پاسخ دهید . در کارنامه ی اشتباهات به اطلاعاتی که در زیر هر سوال نوشته شده توجه کنید و سطح دشواری سوال را هم ببینید همه ی سوال های ساده و متوسط را یاد بگیرید . اشتباهات شما   یک جواهر پنهان  هستند که  سبب پیشرفت سریع شما می شوند . مبحت های تلنگری همین ها هستند با یک تلنگر پیشرفت زیاد می کنید . این ها مباحثی هستند که قبلا برایشان وقت گذاشته بودید ولی یا  در دام آموزشی افتاده اید یا این که یادگیری تان ناقص بوده است

کار سوم : بعضی سوال های  نزده را پاسخ دهید .به سراغ سوال هایی بروید که قبلا پاسخ نداده بودید و در آزمون سفیدگذاشته بودید  لازم نیست همه ی سوال های نزده را تمرین کنید.  اولویت را به سوال هایی بدهید که ساده تر هستند البته اگر ترازتان از 6000 بیشتر است می توانید  تصمیم بگیرید که بیشتر سوال های نزده و سفید را تمرین کنید و اگر ترازتان  در یک درس بیشتر از 7000 است همه ی  سوال های نزده را تمرین کنید .. سوال هایی که سفید گذاشته اید معمولا در درس ها و مبحث هایی بیشتر هستند که آن ها را نخوانده بودید . به این ترتیب در مورد مبحث هایی که نخوانده اید. به سراغ قسمت هایی می روید که راحت تر یاد می گیرد

بهتر است از قبل فکر کنید و تصمیم بگیرید اگر روی کدام مبحث ها بیشتر وقت بگذارید بهتر نتیجه خواهید گرفت.


پاسخ به سوال دوم : می خواهید چند ساعت مطالعه کنید :

دفتر برنامه ریزی را بردارید به سراغ صفحه ی 182 بروید و اگر تاکنون صفحه ی 182 را تکمیل نکرده اید چند دقیقه وقت بگذارید و جمع ساعت های مطالعه ی هفته ها را در این صفحه وارد کنید. حتی اگر دفتر را به طور مرتب تکمیل نکرده اید جمع ساعات مطالعه ی همان هفته هایی که دفتر را پر کرده اید درر صفحه ی 182 بنویسید  این کار فقط چند دقیقه وقتتان را می گیرد  اما به شما کمک می کند به جای حدس و گمان  بهتر بتوانید تصمیم بگیرید که توانایی زحمت کشی و تلاش شما در چه حد است وقتی به ساعت های  مطالعه ی قبلی خود توجه کنید بهتر تصمیم می گیرید که در نوروز چقدر می توانید درس بخوانید . در ستون  تابلوی نوروزی که مربوط به پیش بینی  ساعات مطالعه است بر اساس توانایی واقعی و میزان واقعی اراده ی خود تصمیم بگیرید تا برنامه ای واقع بینانه تنظیم کنید.


پاسخ به سوال سوم : کدام سوال ها را تمرین می کنید؟

برای این کار سه منبع دارید سوال های آزمون های گذشته ی کانون  که در پاسخ به سوال اول نحوه ی پاسخ گویی را توضیح دادم پیشنهاد من این است که ابتدا با پاسخ گویی به سوال هایی که قبلا درست پاسخ داده بودید شروع کنید . یک نکته ی مهم برای مرور این است که مطالب را زمانی مرور کنید که آن ها را کمی فراموش کرده باشید و مجبور باشید برای پاسخ گویی مقداری زحمت بکشید و فکر کنید . یاد آوری و بازیابی زمانی موثرتر است و ارزش یادگیری بیشتری دارد که با  مقداری زحمت و تلاش و فعالیت مغزی همراه باشد . یکی از زمان های خوب برای این کار دوران طلایی نوروز است .

پس  از پاسخ گویی به سوال های درست به سراغ  کارنامه ی اشتباهات خود بروید و سوال هایی که اشتباه  پاسخ داده بودید را تمرین کنید و در پایان سوال های نزده و مبحث هایی که نخوانده اید و بلد نیستید را تمرین کنید .

منبع مفید دیگر سوال های نشان دار خود شما در میان کتاب های آبی و سه سطحی  یا کتاب های دیگری است که قبلا تمرین کرده اید و خودتان نشان دار کرده اید تا در یک فرصت مناسب به سراغشان بروید . دوران طلایی نوروز بهترین زمان برای این است که سوال های نشان دارد قبلی خود را مجددا تمرین کنید

یک منبع ویژه برای دوران نوروز کتاب نوروز است که مخصوص همین زمان تهیه شده است اگر روزی یک تا دوساعت وقت بگذارید می توانید تمام سوال ها را تمرین کنید . مقدمه ی کتاب و نحوه ی استفاده و تمرین این کتاب را مطالعه کنید تا بهتر بتوانید نتیجه بگیرید .


پاسخ به سوال چهارم :  در نوروز چقدر می خواهید پیشرفت کنید

وقتی  به سه سوال قبلی پاسخ دادید یعنی مشخص کردید چقدر می خواهید زحمت بکشید و وقت بگذارید و می خواهید به کدام مبحث ها اولویت بدهید و روش مطالعه ی خود را   مشخص کردید می توانید هدف گذاری واقع بینانه تری انجام دهید و برای هر درس  تصمیم بگیرید که آیا چند از 10 خود را حفظ می کنید یا یکی دو واحد افزایش می دهید . تاکید می کنم که حفظ نقاط قوت را دست کم نگیرید. یک اشتباه متداول در ایام نوروز این است که برخی دانش آموزان روی یک یا دو درس تمرکز می کنند آن ها را بهبود می بخشند اما به نقاط قوت قبلی خود بی توجه می مانند و در آن درس ها افت می کنند . ابتدا نقاط قوت خود را تثبیت کنید و سپس در یک یا دو درس پیشرفت یا جهش داشته باشید

 

تکمیل تابلوی نوروز را از هم اکنون آغاز کنید . با اولیا ی خود مشورت کنید با دوستان خود گفت و گو کنید واز راهنمایی پشتیبان ومشاور خود بهره بگیرید هر چه بیشتر و بهتر فکر کنید و تابلوی نوروزی را با تفکر عمیق  تکمیل کنید نتیجه ی بهتری خواهید گرفت . وقتی برنامه ریزی می کنید آینده را خودتان   می سازید . به جای پیش بینی آینده و حدس و گمان زدن در باره ی آینده و به جای آرزوهای خوش برای آینده ، آینده ی خودتان راخودتان بسازید با حرکت هماهنگ دست و مغز و قلب : تلاش و تفکر و امید .


پیروز باشید

   کاظم قلم چی  20 بهمن 96