روش‌های کمک والدین در انجام تکالیف مدرسه فرزندان

روش‌های کمک والدین در انجام تکالیف مدرسه به فرزندان

روش‌های کمک والدین در انجام تکالیف مدرسه فرزندان

حامی اش باشید

تکالیف درسی کودکان با هدف تقویت و توسعه سطح یادگیری در کلاس و تمرین مهارت های مطالعاتی در خانه ارائه می شوند. کودکان با انجام تکالیف درسی یاد می گیرند به طور مستقل درس بخوانند و از راهنما کمک بگیرند؛ زمان را مدیریت کنند (برای تکالیف بلند مدت) و کارها را به طور کامل و به بهترین شکل ممکن به اتمام برسانند. تکالیف مدرسه حس مسئولیت را به کودک می آموزند و او را با احساس غرور ناشی از اتمام کار آشنا می کنند؛ تجربیاتی خارج از محیط مدرسه نیز کارآمد خواهند بود. والدین می توانند فرزندان خود را در انجام تکالیف درسی حمایت کنند و این با انجام تکالیف کودک متفاوت است. برای این کار، باید تکالیف درسی را به یک اولویت بدل کرده و عادات مطالعاتی مناسبی را در کودک به وجود آورند.

تشویقش کنید

میز آشپزخانه یا اتاق غذاخوری معمولا فضای کاری مورد علاقه کودکان است. بسیاری از کودکان از اینکه نزدیک شما باشند، احساس راحتی می کنند. شما می توانید آنها را از نزدیک تشویق کنید و در صورت نیاز کمک رسان باشید. بچه های بزرگ تر معمولا ترجیح می دهند در اتاق خود باشند، اما هر از گاهی به آنها هم سر بزنید و در پایان به تکالیف شان رسیدگی کنید.

اتاق مناسب برایش فراهم کنید

توجه به مکان مناسب برای انجام تکالیف درسی نیز بسیار مهم است. مکانی که کودک برای انجام تکالیفش انتخاب می کند باید نور کافی داشته باشد؛ راحت، مجهز به لوازم التحریر (قلم، مداد، کاغذ، ماشین حساب، خط کش و غیره) و مراجع (فرهنگ لغت، اصطلاح نامه) و آرام و بی سر و صدا باشد (به دور از تلویزیون، بازی های ویدئویی، تماس های تلفنی و…).

اگر کودک برای انجام تکالیف مدرسه اش به کامپیوتر نیاز دارد، دستگاه را نه در اتاق خواب بلکه در یک فضای عمومی قرار دهید تا زمانی را که کودک به بازی های ویدئویی، چت با دوستان و گشت و گذار در اینترنت اختصاص می دهد، کنترل کنید. همچنین می توانید از سرویس های محدود کننده اینترنت استفاده کنید تا کودک به محتوای نامناسب دسترسی نداشته باشد. وب سایت های پیشنهادی معلمان را بررسی کنید و آنها را برای دسترسی آسان تر نشانه گذاری کنید.

از یک تقویم درسی کمک بگیرید

وقتی پای تکالیف کودک به میان می آید، کنارش باشید و تا حد امکان راهنمایی اش کنید، به سوالاتش پاسخ دهید و راهنمایی های معلم را به زبان ساده تر برایش توضیح دهید. مهارت های حل مسئله را به کودک بیاموزید تا تکالیفش را شخصا انجام دهد، این کار به او اعتماد به نفس می بخشد و سطح یادگیری اش را ارتقا می دهد.

شما می توانید از نکات زیر برای کمک به کودک در انجام تکالیفش استفاده کنید:

یک روال کاری ایجاد کنید: به کودک یاد دهید که تکالیف مدرسه در اولویت اند. برای این کار یک زمان و مکان مشخص برای انجام تکالیف تعیین کنید. به او گوشزد کنید که حین انجام تکالیف، هیچ برنامه تلویزیونی، تماس تلفنی و بازی ویدئویی در کار نخواهد بود.

اول سراغ تکالیف سخت تر بروید: به کودک بیاموزید که حجم تکالیف درسی اش را بررسی کند و بر اساس آن راهبردی تعیین کند که با حجم کار و خلق و خویش سازگار باشد. بعضی کودکان اول به تکالیف سخت تر رسیدگی می کنند تا از انرژی ذهنی بالاتری استفاده کنند. درحالی که بعضی ها ترجیح می دهند اول تکالیف ساده تر را انجام دهند. اگر به آنها کمک کنید در سنین پایین تر برای خود یک راهبرد درسی تعیین کنند، می توانند در سنین بالاتر به صورت مستقل درس بخوانند. در صورت لزوم، زمانی را برای استراحت تعیین کنید و بلافاصله آنها را به انجام دوباره تکالیف ترغیب کنید.