دو نکته درباره‌ی بازیابی

حالا که مجموعه‌ای از بخش‌های کوچک‌تر و حجم مطالب کم‌تری برای یادگیری دارید، باید اول هر قسمت را به‌خوبی یاد بگیرید و مهارت لازم را کسب کنید.

دو نکته درباره‌ی بازیابی

مطالب را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید

دانیل کویل، نویسنده و متخصص استعداد، در اثر پرفروش خود «رمز استعداد» می‌نویسد: «این‌که چگونه کلمات را به نوشته تبدیل کنیم مهارت می‌خواهد. کلمات به‌تنهایی بی‌فایده هستند، اما اگر بتوانیم آن‌ها را کنار هم بگذاریم و از آن‌ها قطعات بزرگ‌تری مثل جمله و پاراگراف بسازیم، آن‌ وقت از ترکیب جملات و پاراگراف‌ها به یک نوشته‌ی زیبا و نغز خواهیم رسید.» درواقع منظورش این است که آن‌چه کل یک نوشته را تشکیل می‌دهد، ازجمله پاراگراف‌ها، جملات و نوشته‌ها، اجزای کوچک‌تری هستند که اگر درست کنار هم قرار بگیرند نوشته‌ی خوبی خواهیم داشت. پس کسی که نوشته را می‌خواند اگر جملات را خوب درک کند، کل نوشته را درک خواهد کرد.

درباره‌ی یادگیری مطالب و مهارت‌ها هم می‌توانیم از چنین روشی استفاده کنیم و البته مؤثر هم خواهد بود. تقسیم‌بندی مطالب به حجم‌های کوچک‌تر به مغز می‌آموزد هر مهارت یا دانشی که ما یاد می‌گیریم درواقع مجموعه‌ای از بخش‌های اطلاعاتی کوچک‌تر است که کنار هم قرار می‌گیرند و کل مطلب را شکل می‌دهند.

یکی از اولین مواردی که باید هنگام تلاش برای آموختن هر موضوع جدیدی به‌ کار بگیریم، تفکیک مطالب به بخش‌های کوچک‌تر است. با این کار حجم مطالب تقسیم می‌شود و درنتیجه یادگیری سریع‌ و آسان‌تر خواهد بود. با این روش به یک‌باره با حجم زیادی از مطالب روبه‌رو نمی‌شویم، مأیوس نخواهیم شد و دست از تلاش نمی‌کشیم. وقتی مطالب به قسمت‌های کم‌حجم تقسیم شود، با آموختن هر بخش انگیزه‌ی ما تقویت و سرعت‌ یادگیری‌مان بیش‌تر می‌شود؛ پس ترغیب می‌شویم و می‌توانیم تا آخر ادامه بدهیم. اکنون که مطالب را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کردید، می‌توانید به مرحله‌ی بعد بروید. آماده باشید!

هر بخش را کاملاً یاد بگیرید، سپس آن‌ها را به ‌هم مرتبط کنید

حالا که مجموعه‌ای از بخش‌های کوچک‌تر و حجم مطالب کم‌تری برای یادگیری دارید، باید اول هر قسمت را به‌خوبی یاد بگیرید و مهارت لازم را کسب کنید. مطمئنم مشکلی در این مورد ندارید، طبق مرحله‌ی اول پیش بروید: «تمرکز بر تکرار مطالب تا یادگیری کامل». تمام بخش‌های کوچک‌تر را مطالعه و آن‌ قدر تکرار کنید تا کاملاً یاد بگیرید. خیالتان راحت باشد؛ درواقع شما در حال تلاش برای آموختن تمام مطلب مورد نظرتان هستید کل آن‌چه هدف یادگیری شماست، مجموعه‌ی این بخش‌های کوچک و ساده‌ است؛ پس فقط کافی است کاملاً متمرکز شوید و هر قسمت را آن‌ قدر تکرار کنید تا ملکه‌ی ذهنتان شود. وقتی کاملاً یاد گرفتید، تمام آموخته‌های‌تان را کنار هم بگذارید تا به‌مرور پازل شما تکمیل شود و کل مطلب را یاد بگیرید.

ویژگی مهم دیگرِ تقسیم مطالب این است که وقتی هر قسمت را خوب یاد بگیرید می‌توانید مطالب را راحت‌تر به هم مرتبط کنید و از مفهوم یک قسمت به قسمت دیگر یا مفهوم کلی مطلب مورد نظر برسید. هیچ مطلبی به نظرتان پیچیده نخواهد بود و درک مطالب و تجزیه و تحلیل آن‌ها آسان‌تر می‌شود. وقتی به روند شکل‌گیری مطلب پی ببرید، کل مطلب را به‌خوبی درک می‌کنید و در آینده بهتر می‌توانید مطالبی را که آموخته‌اید به خاطر بیاورید یا در ذهنتان بازیابی و مرور کنید. آن‌چه یاد گرفته‌اید تمام عمر در ذهنتان می‌ماند و این یعنی آموختن به معنای واقعی کلمه.