تحقق زیست‌شناسی سامانه‌ها،تغییر دانش کشوری رابدنبال خواهد داشت

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی معتقد است که تحقق زیست شناسی سامانه‌ها به تغییر دانش کشوری منجر خواهد شد به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است.

تحقق زیست‌شناسی سامانه‌ها،تغییر دانش کشوری رابدنبال خواهد داشت

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی معتقد است که تحقق زیست شناسی سامانه ها به تغییر دانش کشوری منجر خواهد شد به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است.

دکترمصطفی قانعی در نشست کمیته راهبردی و علمی کنفرانس زیست شناسی سامانه های ایران با موضوع اهمیت راهبری و توسعه زیست شناسی سامانه ها در کشور و برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت با اشاره به ضرورت برگزاری این کنفرانس، گفت: قرار بر این است که با اجرایی سازی زیست شناسی سامانه ها، تغییر دانش کشوری، تعیین مسیر فناوری ها در کشور و استفاده صنعت از دانش فراهم شود.
وی اظهارکرد: با توجه به اینکه زیست شناسی سامانه ها در دنیا یک موضوع حیاتی است و دنیا به سمت تلفیق و عدم رقابت پذیری علوم حرکت کرده است، ستاد زیست فناوری با اشتیاق زیاد مسوولیت برگزاری این کنفرانس را پذیرفت.
قانعی همچنین بیان کرد: در دنیا از طریق زیست شناسی سامانه ها تجهیزاتی با بالاترین کیفیت و پایین ترین قیمت تولید می کنند که در این نوع تولیدات علمی، دیگر رقابت معنایی ندارد و در واقع زیست‌شناسی سامانه‌ها با در نظر گرفتن موجود زنده بعنوان یک سامانه که دارای ترکیبات درون سلولی و ورودی و خروجی است و با تعیین برهم‌کنش این ترکیبات به دنبال تجزیه و تحلیل رفتار سلولی و دستیابی به درک بهتر از عملکرد آن است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی در ادامه بیان کرد: پیچیدگی‌های یک فرآیند زیستی و حجم زیاد داده‌های زیستی موجود باعث شده است که استفاده از دیدگاه سامانه‌ای رشد چشمگیری در زیست‌شناسی در طول دهه‌های اخیر داشته باشد.
وی ادامه داد: با توجه به نقش زیست‌شناسی سامانه‌ها در صنعت و پزشکی، توسعه و سرمایه‌گذاری برای آینده اجتماعی و اقتصادی کشور ضروری به نظر می رشد و این کار در راستای برنامه‌های زیربنایی برای توسعه کشور است.
رییس سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: علیرغم اهمیت این موضوع در دنیا و سرمایه‌گذاری کشورهای مختلف، برنامه‌ریزی مدون برای توسعه این دانش نشده است و این امر به منزله عقب افتادگی در عرصه‌های جدید زیست فناوری خواهد شد.
قانعی افزود: بنابراین، به منظور اشاعه این فناوری راهبردی، دانشگاه تربیت مدرس با همکاری ستاد توسعه زیست‌فناوری اقدام به برگزاری سومین همایش ملی زیست‌شناسی سامانه‌ها کرده است.
وی اظهار امیدواری کرد این کنفرانس در ارتقاء سطح دانش زیست‌شناسی سامانه‌ها و تبیین توانمندی‌های آن در کشور موثر باشد و گردهمایی متخصصان و فراهم کردن بستری برای تبادل نظر بین کارشناسان باعث تشویق و ترغیب پژوهشگران به کاربردی کردن زیست‌شناسی سامانه‌ها و گسترش ارتباط علمی بین مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور شود.


**برگزاری سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران 8 و 9 اسفندماه
عباس شجاع‌الساداتی دبیر اجرایی سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران نیز در این نشست، گفت: سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران در هشتم و نهم اسفندماه 1396 با محوریت و حمایت همه جانبه ستاد توسعه زیست‌فناوری، با سبکی متفاوت و با مشورت‌های فراوان با متخصصین و به منظور فراهم کردن شرایط لازم برای ورود متخصصین و پژوهشگران کشور به این عرصه راهبردی در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود.
وی افزود: هر چند در توسعه زیست‌شناسی مولکولی در طی چند دهه گذشته، موفقیت‌های خوبی به لحاظ تربیت نیروی انسانی متخصص، تولید علم، تولید محصول و تجاری‌سازی در کشور بدست آمده، لیکن در نهادینه کردن و توسعه انقلاب جدید زیست‌فناوری که از سال 2000 میلادی بعد از اتمام پروژه ژنوم انسان، تحت عنوان زیست‌شناسی سامانه‌ها شروع شده، توجه و اقدامات لازم در کشور صورت نگرفته است.
به گفته دبیر اجرایی سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران، کنفرانس سوم با محوریت ستاد زیست فناوری رخداد مهمی در عرصه زیست‌فناوری کشور خواهد بود.
وی همچنین بیان کرد: تلاش مسئولین کنفرانس بر این است تا با حضور فعال فرهیختگان و علاقمندان زیست‌فناوری کشور در طی دو روز سخنرانان کلیدی بین‌المللی و ملی در حوزه‌های مختلف پزشکی، صنعت، کشاورزی و علوم زیستی در خصوص زمینه‌های تخصصی مربوطه به ارائه دستاوردها بپردازند.
شجاع الساداتی گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی و ارائه مقالات به صورت شفاهی و پوستر نیز در کنار برنامه‌های اصلی سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران خواهد بود.
وی اظهارامیدواری کرد، بعد از این کنفرانس، با جلب نظر مسئولین و متخصصان، گفتمان زیست‌شناسی سامانه‌ها در بین پژوهشگران مرتبط با این تخصص رونق بیشتری پیدا کند.
شجاع‌الساداتی در ادامه اقدام لازم به منظور تامین بودجه ایجاد یک مرکز پژوهشی ملی و آزمایشگاه‌های ملی را ضروری خواند.
دبیر سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران، ارتقاء سطح دانش زیست‌شناسی سامانه‌ها و تبیین توانمندی‌های آن»، «گردهمایی متخصصان و فراهم کردن بستری برای تبادل نظر بین کارشناسان»، «تشویق و ترغیب پژوهشگران به کاربردی کردن زیست‌شناسی سامانه‌ها»، «ارائه دستاوردهای علمی و پژوهشی و آشنایی با مسائل روز»، «گسترش ارتباط علمی بین مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور» و «برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت از اهداف سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران برشمرد.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24