همزمانی ماه آبی، ابر ماه خونین و ماه گرفتگی پس از 150 سال

حدود 150 سال از آخرین باری که ابرماه، ماه آبی و ماه گرفتگی همزمان شد، می‌گذرد. اکنون، در پایان ماه میلادی جاری شاهد وقوع دوباره این سه رویداد نجومی خواهیم بود.

همزمانی ماه آبی، ابر ماه خونین و ماه گرفتگی پس از 150 سال

حدود ۱۵۰ سال از آخرین باری که ابرماه، ماه آبی و ماه گرفتگی همزمان شد، می‌گذرد. اکنون، در پایان ماه میلادی جاری شاهد وقوع دوباره این سه رویداد نجومی خواهیم بود.

ابرماه (Supermoon)، ماه کاملی است که با نزدیک‌ترین فاصله‌ی در مدار بیضوی‌اش به زمین قرار می‌گیرد. در این حالت، قطر ماه بزرگ‌تر از اندازه معمولی‌ دیده می‌شود. جالب است بدانید که ابر ماه یک اصطلاح نجومی نیست؛ بلکه از طالع‌بینی مدرن منشأ گرفته است. در واقع، ارتباط ماه با پدیده‌هایی طبیعی دیگری همچون جزر و مدهای اقیانوسی، منجر به مطرح شدن این ادعا شده که پدیده ابر ماه ممکن است با افزایش خطر رخدادهایی همچون زمین‌لرزه‌ها و فوران‌های آتشفشانی همراه باشد؛ اما چنین ارتباطی هنوز از لحاظ علمی به اثبات نرسیده است.


ماه آبی هم به سومین قرص کامل ماه در فصل‌هایی گفته می‌شود که در آن قرص کامل ماه، چهار بار به‌جای سه بار دیده می‌شود. البته این پدیده (به‌جز در موارد مربوط به ماه آبی جوی) ارتباطی به رنگ ماه ندارد. در مورد دیگر، ابرماه سرخ یا خونین هم هنگامی رخ می‌دهد که ابرماه و ماه گرفتگی همزمان می‌شوند. هنگام رخ دادن این پدیده، نور خورشید از جو زمین عبور می‌کند که در این حالت، اشعه‌ی فرا‌بنفش خورشید می‌شکند و رنگ سرخ بیش از رنگ‌های دیگر دیده می‌شود. پدیده‌ای که جلوه‌ی بصری دلپذیری برای علاقه‌مندان به آسمان شب دارد.

آخرین باری که چنین رویدادهای نجومی همزمان شده بودند به ۳۱ مارس سال ۱۸۶۶ بازمی‌گردد

همزمانی ماه آبی، ابر ماه خونین و ماه گرفتگی پس از 150 سال


در نقشه‌ای که ناسا منتشر کرده است، بهترین نواحی برای مشاهده هر سه رویداد نجومی ۳۱ ژانویه به‌خوبی قابل مشاهده‌اند. در ایران، تنها هنگام طلوع ماه، می‌توان ماه گرفتگی را دید

به این ترتیب، در ابرماه ۳۱ ژانویه این سه پدیده‌ی مختلف همزمان می‌شوند. در این شب خاص، ماه آبی، ابر ماه خونین و خسوف یا ماه‌گرفتگی همزمان می‌شوند. آخرین‌ باری که چنین رویدادهای نجومی همزمان شده بودند به ۳۱ مارس سال ۱۸۶۶ بازمی‌گردد. به گزارش ناسا، این رویدادها در آسیای مرکزی و شرقی، اندونزی، نیوزیلند و استرالیا به بهترین شکل مشاهده خواهند شد. [البته در مورد ایران هم باید بگوییم بر اساس نقشه‌ای که ناسا منتشر کرده است، ماه‌گرفتگی خصوصا در هنگام طلوع ماه در ایران قابل مشاهده خواهد بود. ماه گرفتگی فوق در مجموع حدود ۱ ساعت و ۱۶ دقیقه طول خواهد کشید.]

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24