پاکسازی زباله‌های فضایی با استفاده از لیزرهای مدارگرد

محققان چینی مدعی شدند که می‌توانند زباله‌های فضایی را با استفاده از لیزر نابود کنند.

پاکسازی زباله‌های فضایی با استفاده از لیزرهای مدارگرد

محققان چینی مدعی شدند که می‌توانند زباله های فضایی را با استفاده از لیزر نابود کنند.

محققان یک ایستگاه لیزر مدارگرد را شبیه سازی کردند که قادر است زباله‌های فضایی با ابعاد کوچکتر از 10 سانتیمر را به مدت دو دقیقه 20 بار در ثانیه هدف قرار دهند و این زباله ها را از بین ببرند.
این شیوه یا زباله‌ها را به سمت اتمسفر هدایت می‌کند تا در آن بسوزند یا آن‌ها را از مسیر حرکت منحرف می‌کند تا برخوردی رخ ندهد. در پایان مدل‌سازی محققان به این جمع‌بندی رسیدند که تولید و پرتاب ایستگاه‌های لیزری به فضا امکان‌پذیر است و این لیزرها در دور کردن یا نابودی زباله‌های فضایی موثر هستند.
البته این لیزرهای مدارگرد نیز بدون مشکل نیستند. این تجهیزات تنها قادرند قطعات کوچک زباله‌ها را از بین ببرند و معلوم نیست که توان دور کردن باله‌های بزرگتر را داشته باشند. فناوری ها و ابزار موردنیاز برای ساخت این لیزرها بسیار پیچیده هستند و هنوز معلوم نیست چه تعدادی از این لیزرها برای پاکسازی فضای اطراف زمین لازم است. همچنین همواره نگرانی‌هایی در مورد استفاده از این لیزرها به عنوان یک سلاح جنگی وجود دارد.
شمار زباله‌های فضایی از راکت‌های استفاده شده گرفته تا اجزای ماهواره‌های قدیمی به میلیون‌ها قطعه می‌رسد و می‌تواند مشکلات جدی را برای عملیات فضایی ایجاد کند. برای مثال در سال 2015 خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی به دلیل خطر برخورد یک ماهواره قدیمی با ایستگاه فضایی ناچار به ترک اقامتگاه خود شدند. در صورت وقوع این برخورد، تجهیزاتی به ارزش میلیاردها دلار دچار آسیب می‌شد.
تاکنون تمام اقدامات انجام شده برای کاهش میزان زباله‌های فضایی ناموفق بوده‌اند و با توجه به این که قرار است تا سال 2025 میلادی هزاران ماهواره جدید در مدارهای نزدیک به زمین قرار گیرند، زمان آن فرا رسیده که یک راه‌حل موثر برای رهایی از زباله های فضایی به کار گرفته شود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Optik منتشر شده است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24