برخی ازمعلولیت‌ها را می‌توان با ژن درمانی معالجه کرد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به پیشرفت‌ها در حوزه علم ژنتیک اشاره کرد و گفت:برخی از معلولیت‌های مادام العمر مانند هموفیلی وناتوانی‌های مختلف ب

برخی ازمعلولیت‌ها را می‌توان با ژن درمانی معالجه کرد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به پیشرفت ها در حوزه علم ژنتیک اشاره کرد و گفت:برخی از معلولیت های مادام العمر مانند هموفیلی وناتوانی های مختلف براثر معلولیت را با ژن درمانی معالجه کرد.


دکتر رضا ملک زاده در مراسم رونمایی پایگاه داده های ژنوم ایرانی( ایرانوم) در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: مطالعات اولیه این موضوع را تائید کرده است.
وی اظهار کرد: با اینگونه روش های درمانی می توان اشکالات ژنتیکی را اصلاح کرد و فرزند سالم به دنیا آورد.
معاون وزیر بهداشت پیش بینی کرد که خیلی از معلولیت ها را می توان با این روش درمانی پیشگیری کرد. مادران باردار با آزمایش ژنتیک می توانند معلولیت جنین خود را تشخیص دهند.

** بیش از 300 میلیون معلول در دنیا در انتظار معالجه با ژن درمانی
وی با اشاره به اینکه ژن درمانی به سرعت در حال پیشرفت است، گفت: بیش از 300 میلیون معلول در دنیا در انتظار معالجه با استفاده از ژن درمانی هستند.
ملک زاده پیش بینی کرد که در ایران حدود 100 هزار معلول داشته باشیم که در 5 سال آینده حداقل 10 هزار نفر آنان به صورت کامل مداوا شوند.
معاون وزیر بهداشت تاکید کرد که ما باید آمادگی لازم برای این کار را در کشور فراهم آوریم تا خدمات مناسب به این افراد ارائه شود.
وی ادامه داد که مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در حوزه تشخیص بیماری های ژنتیکی فعال است اما آنچه اتفاق افتاده در زمینه درمان اینگونه بیماری ها است‌.
ملک زاده افزود: این مرکز با تلاش محققان در مرحله اول تشخیص را انجام داده اند و باید قدم های دیگر با قوت برداشته شود.
وی بر لزوم توسعه اینگونه مراکز تحقیقاتی در کشور تاکید کرد و گفت: این مراکز باید در شهرهای شیراز و مشهد افزایش یابد.
وی، موضوع مهندسی بیولوژی را بسیار مهم است، اظهار کرد: این موضوع دارای کاربردهای مختلف از جمله سلامت است.علاوه بر حوزه پزشکی، در حوزه کشاورزی حتی در تولید سوخت سالم هم کاربردهایی دارد.
معاون وزیر بهداشت به تاثیر شگرف این حوزه در آینده اشاره کرد و گفت: کاربرد درمانی در این حوزه به سرعت در حال پیشرفت است که ما هم باید همپای سایرین گام برداریم.
مراسم افتتاح پروژه ملی ' ایرانوم ' امروز با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، دکتر رضا ملک زاده معاون وزیر بهداشت و سایر مسوولان برگزار شد.
با اجرای این پروژه که شامل توالی یابی ژنومیک هشت قوم ایرانی است، مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی موفق به انتقال تکنولوژی بسیار پیشرفته توالی یابی نسل جدید ژنوم (NGS) به کشور شده و امکان بهره برداری علمی تمامی مراکز تحقیقاتی علوم پایه، پزشکی و نیز پزشکی شخص محور کشور از اطلاعات تخصصی ثبت شده در این مرکز، به ویژه جهت پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های ژنتیکی فراهم شده است.
این پایگاه هم اکنون شامل داده های مربوط به ژنوم 800 فرد سالم با ویژگی های مشخص از هشت قوم ایرانی می باشد که مورد مطالعه قرار گرفته و اطلاعات آنان بدون نام و مشخصات شخصی به صورت کدگذاری شده در این پایگاه ثبت شده است.
داده های مرحله اول این پایگاه، داده های مربوط به 800 نفر بالای 35 سال بوده که این جمعیت از 8 قوم مختلف شامل فارس، آذری، کرد، عرب، لر، بلوچ، ترکمن و ساکنین خلیج فارس است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24