رنگینک‌های کاکل زری یا هیبریدی‌های بسیار نادر

محققان کانادایی مشخص کردند که رنگینک کاکل زری، پرنده ای که در جنگل آمازون یافت می‌شود، یک گونه جانوری هیبریدی بسیار نادر است.

رنگینک‌های کاکل زری یا هیبریدی‌های بسیار نادر

محققان کانادایی مشخص کردند که رنگینک کاکل زری، پرنده ای که در جنگل آمازون یافت می شود، یک گونه جانوری هیبریدی بسیار نادر است.

رنگینک کاکل‌زری (golden-crowned manakin) نام یک گونه از سرده پولک‌ موها است. این پرنده سال 1957 در برزیل کشف شد و تا سال 2002 دیگر مشاهده نشد.
محققان دانشگاه تورنتو در کانادا پس از آزمایش ساختار کراتین پرهای این پرنده با استفاده از میکروسکوپ الکترونیکی، مشخص کردند که این پرنده یک هیبرید است.
این مطالعه نشان داد که رنگینک کاکل زری ترکیبی از ساختار کراتین هر دو گونه والد رنگینک ها را یعنی رنگینک های کلاه برفی (که تاجش پرهایی به رنگ سفید برفی دارد) و رنگینک کاکل یشمی (با تاجی از پرهای درخشان و رنگین کمانی)، داراست.
محققان بر این باورند که رنگینک های کلاه زری نر ابتدا پرهایی به رنگ سفید مات یا خاکستری داشتند اما به تدریج برای جذب جنس ماده پرهای زرد درآوردند.
محققان دانشگاه تورنتو در این مطالعه با بررسی ژنوم رنگینک های کلاه زری متوجه شدند که این پرنده 20 درصد ژنوم مشترک با رنگینک های کلاه برفی و 80 درصد ژنوم مشترک با رنگینک های کلاه یشمی دارد.
آنها نتیجه گرفتند که این پرنده کلاه زری 180 هزار سال پیش از گونه های والد خود جدا شد.
به گفته محققان، گرچه گونه های هیبریدی در میان گیاهان بسیار شایع هستند اما این گونه ها در میان مهره داران بسیار نادرند.
محققان یافته های خو د را در شماره دسامبر نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر کردند.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24