هوش مصنوعی در خدمت کیهان شناسی

داده‌های حاصل از تلسکوپ فضایی کپلر متعلق به ناسا نشان می‌دهد که منطومه فراخورشیدی Kepler-90 به لحاظ تعداد سیارگانی که حول یک ستاره می‌چرخند، مشابه منظومه شمسی ما است؛ کش

هوش مصنوعی در خدمت کیهان شناسی

داده های حاصل از تلسکوپ فضایی کپلر متعلق به ناسا نشان می دهد که منطومه فراخورشیدی Kepler-90 به لحاظ تعداد سیارگانی که حول یک ستاره می چرخند، مشابه منظومه شمسی ما است؛ کشف هشتمین سیاره آن منظومه با اسیتفاده از هوش مصنوعی صورت گرفت.

سیاره فراخورشیدی جدید Kepler-90i حول ستاره ای می چرخد که شبیه خورشید است و در فاصله 2545 سال نوری از زمین قرار دارد.
سیاره Kepler-90i با استفاده از نرم افزار هوش مصنوعی کشف شد؛ این نرم افزار به گونه ای برنامه ریزی شد که نشانه های نوری متمایز سیاره ها را حین عبور از برابر ستاره هایشان رصد کند.
براساس اعلام ناسا، کشف سیاره جدیدKepler-90i نتیجه استفاده محققان از یک 'شبکه عصبی' مصنوعی است که 35 هزار نشانه احتمالی سیاره ای را که کپلر گرد اورده بود، بررسی کرد.
هوش مصنوعی پیش از این هم استفاده شده بود، اما محققان ناسا با تقلید از نحوه اتصال عصبی در مغز انسان، موفق شدند رایانه را به نوعی آموزش دهند که بتواند حتی سیگنال های انتقالی ضعیف را ردگیری و شناسایی کند.
به واقع در این پروسه، از تکنیکی به نام “Machine learning” استفاده شد که توسط گوگل پشتیبانی می شود و بر اساس این تکنیک، داده‌های ارسالی فضاپیمای کپلر به کمک هوش مصنوعی و در فرآیندی تجزیه و تحلیل شدند که به کامپیوتر اجازه می‌دهد از رفتار خود اطلاعات جدید کسب کرده و به اصطلاح، با گذشت زمان مطالب جدید یاد بگیرد.
براساس داده های به دست آمده، سیاره فراخورشیدی Kepler-90i یک جرم آسمانی داغ و سنگی است که هر 14.4 روز یک‌بار به دور ستاره اش می‌چرخد.
به گفته محققان ناسا، منظومه Kepler-90 نسخه ای کوچک از منظومه شمسی ما است؛ در آن نیز سیارات کوچک نزدیک و سیاره های بزرگتر دورتر از مرکز منظومه می چرخند.

منبع :پاسخ تلفنی به سوالات شما درباره کنکور 97

با درصدهای تخمینی در کنکور 97 , احتمال دارد چه رتبه ای بیاورم و کجا می توانم قبول شوم؟

آیا برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور (معدل, کد سهمیه و ...) باز هم زمان دارم؟

کنکور 98 به چه صورت خواهد بود ؟

انتخاب رشته و دانشگاه را از همین امروز با مشاوران شروع کنید

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب