بررسی علت استفاده از وسایل کمک‌آموزشی

به طور کلی وسایل آموزشی به ابزارها و امکاناتی گفته می‌شود که در جریان تدریس برای تفهیم بهتر مطالب درسی و یادگیری مؤثر توسط معلم و دانش‌آموز به کار می‌روند.

بررسی علت استفاده از وسایل کمک‌آموزشی

به طور کلی وسایل آموزشی به ابزارها و امکاناتی گفته می‌شود که در جریان تدریس برای تفهیم بهتر مطالب درسی و یادگیری مؤثر توسط معلم و دانش‌آموز به کار می‌روند. این وسایل، آموزش را از حالت سخنرانی محض خارج می‌کنند و یادگیری را با بهره‌گیری از حواس مختلف آسان و ممکن می‌سازند. در این شرایط شاگردان قادرند اطلاعات رفتار و مهارت‌های جدید را با درک کامل به دست آورند.

«آن‌چه می‌شنوم فراموش می‌کنم، آن‌چه می‌بینم به خاطر می‌آورم و آن‌چه انجام می‌دهم می‌آموزم.»

این جمله نشان‌دهنده‌ی آن است که یادگیری زمانی تحقق می‌یابد که دانش‌آموز مستقیماً در جریان آموزش قرار گیرد و خود را در آموزش شریک و سهیم بداند. وقتی دانش‌آموز سیمی را از یک طرف به باطری و از طرف دیگر به لامپ وصل می‌کند و با زدن کلیدی لامپ روشن می‌شود، احساس شعف زایدالوصفی به او دست می‌دهد؛ گویی کشف مهمی انجام داده است. این آموزش در ذهن او بیش‌تر ماندگار خواهد بود. البته تأکید بر استفاده از این وسایل هیچ گاه به معنی نفی نقش معلم نیست؛ زیرا هیچ وسیله‌ای نمی‌تواند جایگاه اصلی و باارزش معلم را پر کند. وقتی معلم این وسایل را در آموزش به کار می‌برد کودکان را در فراگیری بهتر، عمیق‌تر و سریع‌تر مطالب یاری می‌کند، مفاهیم درسی جذابیت بیش‌تری پیدا می‌کنند و کلاس ساکن و خاموش تبدیل به کلاسی سیال و پرهیاهو می‌شود.

با استفاده از وسایل و امکانات آموزشی گفته‌ها و مطالب درسی برای دانش‌آموزان عینی‌تر و ملموس‌تر می‌شود. حتی گاهی اتفاق می‌افتد که آن‌ها هنگام مشاهده و کار با وسایل، نکاتی ریز و ظریف را کشف می‌کنند که برای همیشه در ذهنشان باقی می‌ماند. هر چه از حواس خود بیش‌تر بهره بگیرند استعداد و خلاقیتشان بیش‌تر شکوفا می‌شود، ذهنشان بیش‌تر فعال می‌شود و معلم نیز از کار خود نتیجه‌ی ‌بهتری می‌گیرد. درواقع معلم با استفاده از این روش به سلامت روانی خود نیز کمک کرده است.

باید در عصر انفجار دانش از کوتاه‌ترین و مؤثرترین راه به اهداف آموزشی مورد نظر خود برسیم و باید بدانیم که تحقق این امر جز با به‌کارگیری و بهره‌گیری صحیح و برنامه‌ریزی‌شده از وسایل و امکانات آموزشی مقدور نیست.مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24