تحلیل سؤالات دام‌دار آزمون 17 آذر تاریخ و جغرافیای یازدهم

کدام سؤال‌های درس تاریخ و جغرافیا در آزمون 17 آذر دام‌دار بوده است با هم تحلیل می‌کنیم

تحلیل سؤالات دام‌دار آزمون 17 آذر تاریخ و جغرافیای یازدهم

تحلیل سؤالات دام‌دار آزمون 17 آذر تاریخ و جغرافیا

تاریخ 2

سوال‌های 111، 115، 116 و 119 از سوال‌های دام‌دار این آزمون بوده است که به تحلیل هر کدام میپردازیم.

سوال 111ـ از جمله سوال های دام‌دار آزمون 17 آذر بوده است که طبق ارزیابی سطح سوالات تنها 8 درصد توانسته‌اند به این سؤال پاسخ صحیح دهند. علت دشواری این سوال این نکته بوده است که، به جدول رویداد‌های مهم توجه نشده است و نیز مکرر تذکر داده شده است که این رویداد های مهم را طبق نمودار خط زمان فرا بگیرید که اغلب این نکته مهم مورد بی توجهی قرار می‌گیرد.

سوال 115ـ با 38 درصد پاسخ صحیح، یکی دیگر از سؤال‌های دام‌دار بوده است.

علت اینکه دانش‌آموزان گزینه «3» را به عنوان گزینه صحیح انتخاب کرده‌اند این بوده است که از پاورقی‌های کتاب غافل شده و این نکته که خلیفه دوم (عمر) به دست ابولولو مجروح شد، در قسمت پایین صفحه 44اورده شده است. نکته دیگر این سوال دام‌دار، این است که ابوبکر در زمان خلافت خود سپاهی عازم شام کرد و در چندین نبرد «که بیشتر آنها در زمان عمر» به وقوع پیوست نیرو های رومی را شکست دادند. پس، ارسال سپاه به شام توسط ابوبکر اما نبردها در زمان عمر رخ داد و عدم دقت در این دو نکته دانش آموزان را در دام سوال گرفتار کرده است.

سوال 116 ـ به این سوال 55 درصد پاسخ صحیح داده‌اند و علت  انتخاب گزینه «3» دو نکته است: اول اینکه دلیل مخالفت اولیه مشرکان با اسلام را صورت سوال خواسته که در این صورت گزینه «1» صحیح است اما طبق شواهد و مدارک و برخی روایات قرآنی ترس مشرکان از محروم شدن از سود هنگفت و موقعیت تجاری از دلایل بعدی بوده است نه دلیل ابتدایی

سوال 119 ـ علت اینکه گزینه «3» را به عنوان جواب سوال اتخاب کرده‌اند، این نکته بوده که یک اشتباه بسیار کوچک در خوانش صورت سوال رخ داه و آن اینکه در صورت سوال واژه «نادرست» مطرح شده است و همین عجله و عدم دقت در صورت سوال منجر به انتخاب گزینه دام‌دار شده است.

جغرافیا

سوال 126 ـ علت انتخاب گزینه«2» در این سوال که 44 درصد پاسخ صحیح به آن داده‌اند این بوده است که به تصویر (ب) دقت کافی نکرده اند و اینکه دره‌ها  u شکل بر اثر فرسایش یخچالی به وجود آمده‌اند و نه انحلالی.  

 ‍سوال 128 ـ نواحی کم فشار و پرفشار و مبحث کمربند های فشار وگردش عمومی هوا، از مباحثی است که دانش آموزان را دچار اشتباه می‌کند. نقطه A  در محدوده مدار 60 درجه شمالی یک کانون کم فشار است (طبق تصویر سوال) و عدم تشخیص نواحی کم فشار و پرفشار منجر شده که دانش آموزان در دام سوال گرفتار شوند.

سوال 129 ـ بیابان ها بخشی از مناطق «خشک» هستند و نه «نیمه‌خشک» و همین موضوع سبب انتخاب گزینه «2» شده اما در قسمت دوم سوال نیز دانش‌اموزان در نواحی بیابان‌های گرم و محدوده آن دچار خطا شده‌اند. محدوده بیابان‌های گرم «در مجاور مدار رأس السرطان و رأس الجدی» است.  

مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24