چگونه درد مزمن حافظه کوتاه‌مدت را مختل مي‌کند؟چگونه درد مزمن حافظه کوتاه‌مدت را مختل مي‌کند؟

يک گروه از محققان پرتغالي از IBMC و FMUP در دانشگاه پورتو به اين نتيجه رسيده‌اند که بيماران مبتلا به درد مزمن اغلب از اختلال در حافظه کوتاه مدت رنج مي‌برند.

به گزارش سرويس علمي ايسنا، اين مطالعه که نتايج آن در مجله علوم اعصاب منتشر شده است، نشان مي‌دهد که چگونه درد مداوم، تبادل اطلاعات بين دو منطقه حياتي مغز براي حفظ خاطرات موقت را مختل مي­‌کند.

افرادي که از درد مزمن رنج مي‌برند، اغلب از مشکلات حافظه کوتاه مدت شکايت مي­‌کنند. مکانيزم­‌هاي عصبي درگير اين رويداد هنوز مشخص نشده است. مطالعات اخير در حيوانات نشان داد که درد مي­‌تواند چندين فرآيند شناختي، مانند تغيير در مسيرهاي مغزي که در چگونه فکرکردن و احساس کردن نقش دارند را برهم زند. از بين بسياري از اختلالات شناختي مشاهده شده مهم­ترين آنها عبارتند از مشکلات در حافظه فضايي، حافظه بازشناسي، توجه و حتي تصميم­‌گيري­‌هاي هيجاني و غيرهيجاني.

محققان با بررسي درد نوروپاتيک در يک مدل حيواني، چگونگي اثرگذاري يک مدار عصبي بسيار مهم براي پردازش حافظه کوتاه‌مدت را مطالعه کردند. اين مدار بين قشرپيش پيشاني مغز و هيپوکامپ قرار دارد که براي رمزگرداني و حفظ خاطرات به‌طور موقت بر اساس اطلاعات مکاني ضروري است.

محققان از چند الکترود کاشته شده در مغز براي ضبط فعاليت‌هاي عصبي استفاده کردند تا يک رفتار وابسته به حافظه فضايي را به حيوانات آموزش دهند، به اين ترتيب که در پيچ و خم ماز، آنها مسيري را از بين دو راه انتخاب مي­‌کنند و سپس يادآوري مسير انتخابي در حيوان بررسي مي‌شود.

نتايج به دست آمده نشان مي‌دهد که پس از يک جراحت دردناک، کاهش قابل توجهي در ميزان اطلاعات عبوري از مدار وجود دارد. اين مي‌تواند به معناي از دست دادن توانايي پردازش اطلاعات در حافظه مکاني سازي فضايي ​و يا کاهش توانايي مناطق حياتي براي حافظه باشد.

آسيب اعصاب پيراموني، باعث بي­ ثباتي در ظرفيت رمزگرداني اطلاعات فضايي در نورون­ هاي هيپوکامپ مي­‌أشود، اين امر با کاهش آشکار در ظرفيت رمزگرداني اطلاعات از مکان در مدل حيواني نيز ديده شده است.

بنابراين مي­‌توان گفت، مدارهاي عصبي مرتبط با پردازش خاطرات و هيجانات نيز تحت تاثير درد قرار مي­‌گيرند، بدين ترتيب به راهبردهاي يکپارچه کننده براي درمان آسيب­‌هاي درد نياز است.

منبع :

    نظر خود را بنویسید ...

نظر شما :
 
 
برای دیدن موارد بیشتر کلیک کنید