چگونه درد مزمن حافظه کوتاه‌مدت را مختل می‌کند؟

یک گروه از محققان پرتغالی از IBMC و FMUP در دانشگاه پورتو به این نتیجه رسیده‌اند که بیماران مبتلا به درد مزمن اغلب از اختلال در حافظه کوتاه مدت رنج می‌برند.

چگونه درد مزمن حافظه کوتاه‌مدت را مختل می‌کند؟

یک گروه از محققان پرتغالی از IBMC و FMUP در دانشگاه پورتو به این نتیجه رسیده‌اند که بیماران مبتلا به درد مزمن اغلب از اختلال در حافظه کوتاه مدت رنج می‌برند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این مطالعه که نتایج آن در مجله علوم اعصاب منتشر شده است، نشان می‌دهد که چگونه درد مداوم، تبادل اطلاعات بین دو منطقه حیاتی مغز برای حفظ خاطرات موقت را مختل می­‌کند.

افرادی که از درد مزمن رنج می‌برند، اغلب از مشکلات حافظه کوتاه مدت شکایت می­‌کنند. مکانیزم­‌های عصبی درگیر این رویداد هنوز مشخص نشده است. مطالعات اخیر در حیوانات نشان داد که درد می­‌تواند چندین فرآیند شناختی، مانند تغییر در مسیرهای مغزی که در چگونه فکرکردن و احساس کردن نقش دارند را برهم زند. از بین بسیاری از اختلالات شناختی مشاهده شده مهم­ترین آنها عبارتند از مشکلات در حافظه فضایی، حافظه بازشناسی، توجه و حتی تصمیم­‌گیری­‌های هیجانی و غیرهیجانی.

محققان با بررسی درد نوروپاتیک در یک مدل حیوانی، چگونگی اثرگذاری یک مدار عصبی بسیار مهم برای پردازش حافظه کوتاه‌مدت را مطالعه کردند. این مدار بین قشرپیش پیشانی مغز و هیپوکامپ قرار دارد که برای رمزگردانی و حفظ خاطرات به‌طور موقت بر اساس اطلاعات مکانی ضروری است.

محققان از چند الکترود کاشته شده در مغز برای ضبط فعالیت‌های عصبی استفاده کردند تا یک رفتار وابسته به حافظه فضایی را به حیوانات آموزش دهند، به این ترتیب که در پیچ و خم ماز، آنها مسیری را از بین دو راه انتخاب می­‌کنند و سپس یادآوری مسیر انتخابی در حیوان بررسی می‌شود.

نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که پس از یک جراحت دردناک، کاهش قابل توجهی در میزان اطلاعات عبوری از مدار وجود دارد. این می‌تواند به معنای از دست دادن توانایی پردازش اطلاعات در حافظه مکانی سازی فضایی ​و یا کاهش توانایی مناطق حیاتی برای حافظه باشد.

آسیب اعصاب پیرامونی، باعث بی­ ثباتی در ظرفیت رمزگردانی اطلاعات فضایی در نورون­ های هیپوکامپ می­‌أشود، این امر با کاهش آشکار در ظرفیت رمزگردانی اطلاعات از مکان در مدل حیوانی نیز دیده شده است.

بنابراین می­‌توان گفت، مدارهای عصبی مرتبط با پردازش خاطرات و هیجانات نیز تحت تاثیر درد قرار می­‌گیرند، بدین ترتیب به راهبردهای یکپارچه کننده برای درمان آسیب­‌های درد نیاز است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب