در مورد جایزه نوبل و ایگنوبل بیشتر بدانید

آلفرد برنهارد نوبل، زاده 21 اکتبر 1833 در استکهلم سوئد و درگذشته10 دسامبر 1896 در سانرموی ایتالیا، شیمی‌دان، مهندس، مبتکر و اسلحه‌ساز سوئدی است

در مورد جایزه نوبل و ایگنوبل بیشتر بدانید

آلفرد برنهارد نوبل، زاده ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳ در استکهلم سوئد و درگذشته۱۰ دسامبر ۱۸۹۶ در سانرموی ایتالیا، شیمی‌دان، مهندس، مبتکر و اسلحه‌ساز سوئدی است که به عنوان مخترع دینامیت شناخته می‌شود. گفته می‌شود انتشار مطلب دروغین فوت نوبل در یک روزنامه فرانسوی در سال ۱۸۸۸، در حالی که او را به دلیل اختراع دینامیت گناهکار خوانده بود، نوبل را به فکر ایجاد تصویر بهتری از خود نزد آیندگان واداشت. در سال ۱۸۹۵ آلفرد نوبل آخرین وصیت نامه خود را امضا کرد و بیشتر دارایی خود را به جایزه‌ای اختصاص داد تا همه ساله بدون توجه به ملیتی خاص، به افراد شایسته در چندین رشته اهدا شود. جایزه ای که سال ها بعد از مرگش و به مرور در برخی حوزه ها رنگ و بوی سیاسی هم گرفت.

آلفرد نوبل در ایران

روایت‌هایی در خصوص سفر آلفرد نوبل به شهر رشت وجود دارد. برادران آلفرد نوبل که صاحب یک شرکت اکتشاف نفت بودند، ساکن شهر رشت و با اجازه‌نامه قانونی دولت در سال ۱۲۹۰ هجری شمسی صاحب انبار نفت بودند. این دو نفر در عمارتی دوطبقه در میانه محوطه فعلی صدا و سیمای رشت واقع در خیابان نوبل (بولوار رسالت فعلی) سکونت داشتند و از برادرشان آلفرد هم برای بازدید از ایران و رشت دعوت کردند. آلفرد که آن زمان هنوز شهرت چندانی نداشت برای مدتی به ایران ‌آمد و مهمان برادرانش ‌شد. با فوت آن ها، از آن جا که وارثی نداشتند خانه متروکه ‌شد.

جایزه ایگنوبل

جایزه علمی ایگنوبل تقلیدی طنزگونه از جایزه نوبل است که هر سال اوایل اکتبر و تقریبا همزمان با اعلام نام برندگان نوبل واقعی در 10 رشته داده می‌شود. اسم این جایزه هم از دو کلمه nobel و ignoble به معنی بی ارزش و مایه شرمساری گرفته شده است. البته طرح ها و تحقیقات کاملا علمی هستند و هر سال از میان صدها مقاله، هیئت رئیسه به دستاوردها و تحقیقاتی که «ابتدا شما را به خنده بیندازند و بعد به فکر وادارند» جایزه می دهند.

ایگنوبل 2017 به چه کسانی رسید؟

از جمله مهم ترین و جالب ترین پژوهش های معرفی شده در مراسم امسال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بررسی این سوال که آیا گربه می تواند در آن واحد در هر دو حالت جامد و مایع باشد؟ چرا پیرمردها گوش های بزرگی دارند؟ اگر فردی یک لیوان قهوه در دست داشته باشد و رو به عقب گام بردارد، چه اتفاقی در فنجان قهوه وی خواهد افتاد! و تیمی از پژوهشگران نیز با استفاده از روش های پیشرفته تصویربرداری از مغز، تلاش کرده بودند دلیل تنفر برخی افراد را از پنیر کشف کنند!

در مورد جایزه نوبل و ایگنوبل بیشتر بدانید


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب