تالاب زریبار مریوان میزبان 500 اردک بلوطی

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مریوان در استان کردستان گفت که کارشناسان این اداره هنگام پایش تالاب زریبار بیش از 500 قطعه اردک بلوطی از گونه‌های حمایت شده را مشاهده کردند.

تالاب زریبار مریوان میزبان 500 اردک بلوطی

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مریوان در استان کردستان گفت که کارشناسان این اداره هنگام پایش تالاب زریبار بیش از 500 قطعه اردک بلوطی از گونه های حمایت شده را مشاهده کردند.


صباح پناهی افزود: این پرندگان برای زمستان گذرانی از مناطق شمالی و سردسیر وارد این تالاب می شوند.
وی ادامه داد: بارندگی های پاییزه و احیای رودخانه ها و امنیت زیست محیطی، شرایط مناسبی را برای ورود انواع پرندگان مهاجر و بومی به تالاب زریبار به وجود آورده است.
وی اظهار کرد: اکنون دسته های بزرگی از چنگر، خودتکا، لک لک، فیلوش، حواصیل، گاوچرانک، آبچلیک، پرستوی دریایی، اردک ارده ای،اردک حنایی، اردک تاجدار، تنجه، گیلار و باکلان در این دریاچه حضور دارند.
پناهی از اهالی روستاهای همجوار تالاب زربیار خواست در صورت مشاهده افراد سودجو که اقدام به شکار گونه های با ارزش جانوری می کنند، موضوع را به اداره محیط زیست و محیط بانان این اداره اطلاع دهند.

**تالاب زریبار محلی برای زادآوری اردک بلوطی
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست کردستان نیز گفت: 2 دسته از اردک های بلوطی در تالاب زریبار مریوان و در فصول مختلف حضور دارند.
حیدر ویسی افزود: بخشی از این اردک ها که در فصل بهار به این تالاب می آیند، در نیزارهای آن لانه سازی و جوجه آوری و پس از بزرگ شدن جوجه و با شروع فصل سرما به مناطق جنوبی مهاجرت می کنند.
وی اضافه کرد: دسته دیگر از اردک های بلوطی با سرد شدن هوا از مناطق شمالی به تالاب زریبار مهاجرت و پس از سپری کردن زمستان در این تالاب به مناطق شمالی کوچ می کنند.
وی اظهار کرد: اردک های بلوطی جزو گونه های محافظت شده و در معرض انقراض هستند.
اردک بلوطی با (نام علمی: Aythya nyroca)، پرنده ای از گروه اردک‌های غواص از تیرهٔ اردکیان و جزو پرندگان محافظت شده است.
سر و گردن و سینه این مرغابی به رنگ سرخ متمایل به قهوه‌ای و زیر دم آن کاملاً سفید است و جنس نر آن بدنی به رنگ خرمایی تیره با چشم‌های سفید دارد.
در ناحیه انتهایی نوک لکه سفید رنگی دارد، پرهای ناحیه شکم سفید رنگ است و حد فاصل بین پرهای زیر شکم و سینه چند ردیف پر مواج سرخ و سفید براق وجود دارد که زیبائی خاصی به پرنده داده است. ‌
پناهگاه حیات وحش زریبار و تالاب بین المللی آن که بیست و سومین عضو تالاب کنوانسیون رامسر است دارای حجم تقریبی آب بیش از 30 میلیون مترمکعب بوده و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می شود.
طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود 1.6 کیلومتر بوده و وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب 2 و 6 متر است.
زریبار در یک دره طولی وسیع قراردارد و از 2 طرف غرب و شرق با کوه های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه تشکیل می دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.
تاکنون 97 نوع پرنده، 31 گونه پستاندار، 13 گونه خزنده، 11 نوع ماهی یک گونه مارماهی، پنج گونه فیتوپلانکتون و 17 گونه زئوپلانکتون در تالاب بین المللی زریبار شناسایی شده است.
گیاهان شناوری چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه هایی از گیاهان خاردار و گونه های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک ها، لویی، بزواش، جگن و نعناع پوشش گیاهی این تالاب را تشکیل می دهد.
سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی و ماهی گامبوزیا از جمله گونه های بومی و ماهی آمور سفید، کپور آیینه ای، کپور معمولی، کپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاک از جمله گونه های غیربومی این دریاچه است.
شهرستان مرزی مریوان در فاصله 130 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24