راهنمای اشکال‌یابی در روند آموزشی

پیشرفت تحصیلی زمانی رخ می‌دهد که دانش‌آموز بتواند یک مثلث را تکمیل کند؛ به همین سادگی.

راهنمای اشکال‌یابی در روند آموزشی

راهنمای اشکال‌یابی در روند آموزشی یا چرا این همه می‌خوانم و ترازم پایین است؟

چند وقت پیش، دانش آموزی با من تماس گرفت و از من تقاضای جلسه مشاوره ای داشت. مثل همیشه ترازش را پرسیدم. بعد از کمی بهانه آوردن و عذرتراشی عددی حوالی 4000-4500 را به من اعلام کرد. کارنامه ای هم که از آخرین آزمونش برایم فرستاده بود پر بود از درصد های نزدیک به صفر؛ پس باید حق بدهید به من که تصور می‌کردم این دانش‌آموز به اندازه کافی روی مطالعاتش وقت نمی‌گذارد. البته تمام تصورات من نقش بر آب شد، زمانی که دفتر برنامه‌ریزی او را دیدم. او به طور متوسط روزانه 6-7 ساعت مطالعه داشت. مشکل تمرکز در مطالعه نداشت و معدل تشریحی دیپلمش داد می‌زد که شاگرد قابل قبول و چه بسا زرنگی بوده است. اشکال از کجا بود؟

پیشرفت تحصیلی زمانی رخ می‌دهد که دانش‌آموز بتواند یک مثلث را تکمیل کند؛ به همین سادگی. مثل هر مثلثی این یکی هم سه ضلع دارد، سه ضلع این مثلث تلاش، منابع صحیح و روش درستاست. وقتی این دانش‌آموز با ساعات مطالعاتی بالا تراز پایینی دارد یعنی منابع خوبی ندارد یا اینکه روش استفاده از منابع و دقیق تر، روش مطالعه دروس مختلف را نمی‌داند. فرض را بر اوّلی گذاشتم و برایش تمامی منابع قابل تامّل و خوب را نوشتم. راستش را بخواهید منتظر بودم تا در آزمون بعدی پیشرفت خیلی خوبی داشته باشد اما نداشت. در واقع افت هم کرده بود. آن‌جا به خاطرم رسید که اشکال در ضلع سوم این مثلث بوده است. از او روش هایش را پرسیدم. خیلی هایشان اشکال داشت. به او توضیح دادم که من می‌توانم روش‌هایی که خودم یا دوستانم که در کنکور موفق بوده‌اند را برایت تعریف کنم اما هیچ کدام به تو کمکی نخواهند کرد اگر آن ها را برای خودت شخصی سازی نکنی. وقتی معنای دقیق‌تری از شخصی سازی از من خواست این‌طور توضیح دادم: اولین و ساده ترین تفاوت در نشست های مطالعاتی ست. من آدم کم حوصله ای بودم پس نشست های مطالعاتی ام نیم ساعته بودند. کسی را می شناسم که ست های دو ساعته برای مطالعه داشت. این تماماً به خودت بر‌می‌گردد. دومی در ساعت مطالعه است. بعضی ها –مثل من- صبح ها فعالیت ذهنی بهتری دارند و به تبع در این ساعت ها درس می‌خوانند. بعضی ها برعکس سکوت شب را برای تمرکز ترجیح می‌دهند. این هم انتخابی ست براساس ساعات خواب شما.شخصی سازی یعنی تغییراتی که در روش ها ایجاد می‌کنید تا بر شخصیت شما منطبق شود و در نتیجه بازده آموزشی شما را بالاتر ببرد. البته اگر این مثال‌ها را یکی یکی بنویسم این رساله به درازا خواهد انجامید. مخلص کلام آن بود که روش های موفق را باید شنید (یادگیری از همتایان) و از آن ها برای خود اقتباس کرد.

دوباره مرور کنیم؛ اگر مثلث پیشرفت تحصیلی را تکمیل کنید _مثلثی که از تلاش، منابع مطالعاتی و روش تشکیل شده _ رشد تراز خواهید داشت. بدیهی است که انتظار رشد 2 یا 3 هزار واحد تراز در یک آزمون کمی دور از منطق است(ولی غیرممکن نیست). موفقیت با پیوستگی و روند رشد(هر چند محدود) به وجود می آید.

و من الله التوفیق/علیرضا باستانی دانشجوی سینما دانشگاه هنر تهرانمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24