رساله جاماندگان از برنامه راهبردی گروه هنر

اولین پرسش این است که آیا کسی که تا الان شروع نکرده می‌تواند خود را به برنامه راهبردی برساند؟ بله، اصلا یکی از طلایی‌ترین ویژگی‌های برنامه راهبردی همین است.

رساله جاماندگان از برنامه راهبردی گروه هنر

1

دیروز دو نفر از داوطلبان کنکور هنر برای پرس‌و‌جو درباره منابع و مسائل کنکور هنر، رشته کوهی را پشت سر گذاشته بودند و از شمال، آمده بودند تهران. دقیق تر بگویم آمده بودند دانشکده سینماتئاتر دانشگاه هنر تهران و دست بر قضا مرا یافتند و راهنمایی خواستند. مثل همیشه توصیه کردم با برنامه راهبردی کانون درس بخوانند. گفتند از الان هم می‌توانند شروع کنند؟ الان که 3 آزمون برنامه ای و مباحثش را پشت سر گذاشته ایم و آن ها نبوده اند، می توانند وارد برنامه راهبردی شوند؟

2

یکی از شاگردانم هفته پیش از نگرانی هایش می‌گفت. کم کاری اش در روز های اول او را خیلی مضطرب کرده بود. احساس می‌کرد آن قسمت ها را به خوبی نخوانده و الان هم فرصتی ندارد تا بر قسمت های اولیه مسلط شود.

این‌ها من را بر آن داشت تا مطلبی برای جاماندگان از برنامه راهبردی بنویسم. اولین پرسش این است که آیا کسی که تا الان شروع نکرده می تواند خود را به برنامه راهبردی برساند؟ بله، اصلا یکی از طلایی ترین ویژگی های برنامه راهبردی همین است که می‌توان کم کاری های گذشته را در آن جبران کرد و می توان خود را به آن رساند. تمام این ها از ویژگی کلیدیِ «ایستگاه های جبرانی»ِ برنامه راهبردی می‌آید. ایستگاه های جبرانی، همان همپوشانی مباحث یک آزمون با خوانده های قبل است.

اول از همه حواستان باشد جبران عقب‌ماندگی شما را از برنامه عقب نیاندازد. بدیهی ست نیاز به سخت‌کوشی و وقت بیشتری برای مطالعه دارید. اگر در برنامه راهبردی تازه وارد هستید(یعنی تازه می خواهید شروع به خواندن کنید) با مباحث همین آزمون پیش رو شروع کنید. به آزمون 3 آذر آن‌قدر نزدیک هستیم که برنامه ریزی برای آن کمی عبث به نظر برسد پس بنا را بعد آزمون می‌گذاریم. آزمون 17 آذر علاوه بر پیشروی مباحث خودش، یک ایستگاه جبرانی برای درس های پیش دانشگاهی نیم سال اول است. از این فرصت استفاده کنید و تا جایی که می توانید عقب ماندگی هایتان از پیش دانشگاهی را جبران کنید. دوباره تکرار می کنم؛ حواستان باشد اولویت با مباحث جدید 17 آذر است.

آزمون بعدی شما، 1 دی ماه برگزار می شود و یک ایستگاه جبرانی نیست؛ با این حال شما که تازه واردید مباحث باقی مانده از قبل را تکمیل کنید. وارد درس های عقب مانده ی پایه نشوید یا لااقل زیاد خودتان را درگیر آن ها نکنید و تمرکزتان بر پیش دانشگاهی باشد. 22 دی ماه، آزمون ویژه ایست از تمام مباحث نیم سال اول پیش دانشگاهی. اینجا جاییست که شما باید دروس پیش دانشگاهی ترم یک‌تان را ببندید و جمع بندی کنید. بعد از این آزمون، نوبت درس های پایه است. با برنامه ریزی صحیح می توانید قسمت زیادی از مطالب را کاملا مطالعه کنید. اگر هم نرسیدید قسمت هایی را بخوانید نگران نباشید. آن ها را در وقت های آینده خود پخش کنید و به یاد داشته باشید برنامه راهبردی کانون یک امتیاز دیگر به نام دوران طلایی دارد. تعطیلات نوروز فرصتی‌ست که شما تمام نقاط ضعفتان را جبران کنید، بر روی نقاط قوتتان پایدار بمانید و حتی از دیگران پیشی بگیرید.

نکته: امکان دارد تصور کنید با جدایی از برنامه راهبردی و خواندن درهم کتاب ها می توانید به بقیه برسید. این کار را نکنید. خواندن مباحث زیاد بدون برنامه‌ریزی احتمال یادگیری ناقص و خستگی و سرخوردگی شما را شدیداً افزایش می‌دهد. مخلص کلام سفت بچسبید به برنامه راهبردی و تلاشتان را افزایش دهید.

اگر تازه وارد نیستید و مثل مورد دوم، از کیفیت مطالعاتی‌تان در یک مقطع ناراضی هستید هم با برنامه ریزی می توانید آن مباحث را در ایستگاه های جبرانی دوباره خوانی کنید و نقاط ضعفتان را برطرف کنید.

اگر نظر بهتری دارید، بسم الله؛ در قسمت نظرات می‌توانید پیشنهادات خود را بیان کنید.

و من الله اتوفیق/علیرضا باستانی دانشجوی سینما دانشگاه هنر تهرانمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24