تک درنای سیبری با تاخیر 2 ماهه به مازندران آمد

سرما و کاهش دمای هوا در روزهای اخیر سبب شد تا تک درنای سیبری پس از تاخیر 2 ماهه بار دیگر برای زمستان گذرانی در تالاب فریدونکنار در استان مازندران فرود آمده و چشم دوستدار

تک درنای سیبری با تاخیر 2 ماهه به مازندران آمد

سرما و کاهش دمای هوا در روزهای اخیر سبب شد تا تک درنای سیبری پس از تاخیر 2 ماهه بار دیگر برای زمستان گذرانی در تالاب فریدونکنار در استان مازندران فرود آمده و چشم دوستداران طبیعت و محیط زیست را روشن کند.

این تک درنا که ' امید ' نام دارد ، آخرین بازمانده از درناهای سفید سیبری است که در یک دهه اخیر پس از مرگ زوجش ' آرزو ' به تنهایی به تالاب فریدونکنار سفر می کند.
امید در حالی صبح شنبه در تالاب فریدونکنار مشاهده شد که حامیان این پرنده زمستان گذران در حال انقراض، از آمدنش ناامید شده بودند.
نسل درنای سفید از میان 15 گونه درنای موجود، در حال انقراض است. این گونه درناهای سیبری بجز سال های 88 و 94 در تمام نیم قرن گذشته با طی مسیر حدود پنج هزار کیلومتری ، مازندران را مقصد زمستان گذرانی خود انتخاب کرد .
رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران گفت که تک درنای سیبری صبح امروز چهارم آذر در تالاب فریدونکنار مشاهده شد.
کوروس ربیعی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : زمان سفر این پرنده از سیبری به عرض های جنوبی در تالاب فریدنکنار در چند سال اخیر با وقفه انجام می شود به طوری که از اوایل مهر ماه به اوایل آذر ماه رسید.
وی دلیل این تاخیر را ناشی مساعد بودن شرایط آب و هوایی در 2 زیستگاهی دانست که درنای سیبری پیش از آمدن به مازندران در آن اقامت می کند.
دُرنای سیبری که امید از گونه آنهاست و با نام علمی 'گروس لئوکوجرانوس Grus leucogeranus ' شناخته می شود، پرنده‌ای در معرض خطر انقراض از خانواده درناهاست که قدی نزدیک به یک ‌و نیم متر دارد و فاصله دو بال آن بیش از 2 متر است. این درنا بدنی یکدست سفید با پاهای بلند سرخ ‌رنگ دارد و منقار بلند سیاهی روی صورت قرمز رنگ آن نشسته‌ است.
درنای سیبری به طور تاریخی به سه جمعیت اصلی شرقی ، غربی و مرکزی تقسیم می‌شود. جمعیت مرکزی این گونه منقرض شده است و جمعیت غربی هم به گفته کارشناسان محیط زیست در صورت مرگ امید به طور قطعی منقرض خواهد شد .
جمعیت شرقی درنای سیبری که در واقع تنها گروه باقی مانده از این گونه است ، تابستان را در شرق سیبری زادآوری کرده و برای زمستان‌گذرانی به شرق چین می رود . از اعضای این گروه بیش از سه هزار قطعه باقی‌مانده است . زیستگاه زمستانی تقریبا تمامی جمعیت این گونه دریاچه ' پویانگ ' در چین و اطراف آن است.
همه ساله در زمستان 150 گونه زمستان گذران با جمعیت یک میلیون و 500 هزاری به تالاب و آببندان های مازندران از جمله تالاب بین المللی میانکاله سفر می کنند.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24