آموزش فنی و حرفه‌ای 3 ساله می‌شود

مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش گفت: از سال تحصیلی جدید، آموزش فنی‌وحرفه‌ای 3 ساله می‌شود.

آموزش فنی و حرفه‌ای 3 ساله می‌شود

مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش گفت: از سال تحصیلی جدید، آموزش فنی‌وحرفه‌ای 3 ساله می‌شود.

به گزارش ایسنا، احمدرضا دوراندیش در نهمین نشست سالانه رؤسای گروه‌های بررسی و تحلیل محتوای آموزش‌وپرورش ‎که در محل مرکز رفاهی و آموزشی فرهنگیان امام سجاد (ع) برگزار شد، اظهار کرد: از سال جدید تحصیلی، آموزش فنی‌وحرفه‌ای 3 ساله می‌شود. ۲۵ سال از طراحی برنامه‌های درسی آموزش فنی‌وحرفه‌ای گذشته است که نیازمند تغییرات اساسی است.‎ 

وی با بیان اینکه دروس نظام آموزشی مبتنی‌بر استاندارد شایستگی طراحی شده است، گفت: تغییر ارزشیابی در یک کشور، سبب تغییر آن نظام می‌شود. در راستای سیاست‌های ابلاغی مبنی‌بر توجه به اشتغال در آموزش‌وپرورش، در روند تحصیل فنی‌وحرفه‌ای کشور هم تغییراتی به وجود آمد.

دوراندیش ادامه داد: در این دوره به تلفیق دانش و مهارت تاکید شده و آموزش‌ها، آموزش‌های کُل‌نگر شده است. در نظام قدیم دروس مستقل داشتیم که تئوری و حرفه‌ را از هم جدا می‌ساخت، اما در کتاب‌های جدید دانش و مهارت تلفیق شده و سعی کرده‌ایم از حافظه‌محوری پرهیز شود.

‎وی گفت: ۴۲۵ کتاب تألیف شده که هزار مؤلف از تمامی استان‌ها در آن تاثیر داشته‌اند. این تغییرات مرتبط به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است که به بحث اشتغال، به‌خصوص در آموزش‌وپرورش تاکید دارند.

وی با اشاره به محتوای قانون پنجم توسعه، بیان کرد: آموزش‌وپرورش ما باید به استانداردهای بین‌المللی نزدیک باشد. ما باید در راستای اسنادی، بر این مدار حرکت کنیم.

دوراندیش اظهار کرد: دروس ما باید طوری تنظیم شود که استانداردهای بین‌المللی لحاظ شود. در این راستا باید وضع موجود آسیب‌شناسی می‌شد و مورد پژوهش قرار می‌گرفت که در این خصوص استاندارد شایستگی و استاندارد ارزشیابی تدوین شد.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24