تحلیل آزمون 18 شهریور - سوم و چهارم دبیرستان رشته تجربی

در این نوشته می خوانید : چرا آزمون 18 شهریور و 25 شهریور یک هفته فاصله دارند ؟ اهمیت پیش‌خوانی درس‌های سال سوم در تابستان ....

تحلیل آزمون 18 شهریور - سوم و چهارم دبیرستان رشته تجربی


« چرا آزمون 18 شهريور و 25 شهريور يک هفته فاصله دارند »

دانش‌آموزان عزيز رشته تجربي سلام:

جشن تجليل از نخبگان کنکور 90 روز 14 شهريور در سالن همايش‌هاي صدا و سيما برگزار شد ( همان‌طور که حتماً  تا به حال مطلع شده‌ايد ، تجربي‌هاي کانوني امسال گل کاشتند و تمامي رتبه‌هاي 1 تا 10 کنکور 90 در رشته تجربي در آزمون‌هاي کانون شرکت مي‌کردند.)

  طي اين جشن باشکوه با رتبه برترهاي کنکور امسال ، مصاحبه مي‌شد و از آن‌ها مهم‌ترين آموزه‌ي کانون که در کسب رتبه تک رقمي به آن‌ها کمک کرده است را مي‌پرسيدند . جالب اين بود که تمامي دانش آموزان برتر ، به کمکي که برنامه راهبردي آزمون‌ها به آن‌ها کرده است ، اشاره داشتند و جالب‌تر آن است که تمامي آن‌ها تأکيد مي‌کردند ، فاصله دو هفته‌اي بين آزمون‌هاي کانون يکي از مهم‌ترين ويژگي‌هايي است که به خاصيت برنامه اي بودن آزمون‌ها قوت بخشيده است.

معمولاً فاصله زماني در بين تمامي آزمون‌ها ، دو هفته است . در طول سال تحصيلي در مقطع سوم و پيش‌دانشگاهي فقط دو آزمون 25 شهريور و 19 اسفند با آزمون قبل از خود يک هفته فاصله دارند.

آزمون 18 شهريور و 25 شهريور به دلائل زير با هم فاصله يک هفته‌اي دارند:

1-        آزمون 25 شهريور در برنامه راهبردي ، مبحث جديد ارائه نمي‌شود و اين يک توقف گاه در برنامه تابستان است تا دانش‌آموزاني که در بعضي آزمون‌ها از برنامه عقب افتاده بودند ، فرصت مطالعه‌ي مبحث ‌هايي که نخوانده‌اند را پيدا کنند.

2-        دانش‌آموزان سخت‌کوشي که از ابتداي تابستان همراه با برنامه کانون درس‌خوانده‌اند ، با توجه به اين‌که در برنامه آزمون 25 شهريور پيش‌روي جديد نداريم ،  اين هفته را فرصت مناسبي براي استراحت و تجديد قوا مي‌دانند .

3-       بعضي از دانش‌آموزان که درس‌خواندن را از ابتداي شهريور ماه شروع کرده‌اند ( مخصوصاً فارغ‌التحصيلان ) اين آزمون و آزمون 8 مهر ، فرصتي مغتنم است که با مطالعه مبحث‌هاي برنامه ، خود را به ديگر دانش‌آموزاني که از اول تابستان درس‌ خوانده اند ، برسانند.

حال مواردي از وضعيت آزمون 18 شهريور در اختيار شما عزيزان قرار مي‌دهم تا بتوانيد در تنظيم ساعت مطالعه براي هر درس در آزمون بعد از آن استفاده کنيد :

*        در آزمون 18 شهريور در رشته پيش‌دانشگاهي تجربي 20300 نفر شرکت کردند.

Ø       سوال‌هاي رياضي 2 از رياضي 3 دشوارتر بود . (شما براي آزمون 25شهريور ، زمان بيش‌تري براي مطالعه و تمرين رياضي 2 بگذاريد.)

Ø       در درس زيست‌شناسي ، فيزيک و شيمي ، سطح دشواري زيست 1 - زيست 2 ، فيزيک 2 - فيزيک 3 و شيمي 2 – شيمي3 مانند هم بود و همه سطح دشواري متعادلي در حد کنکور سراسري داشتند.

 

*        تعداد افرادي که توانسته‌اند در هر درس ، 100% بزنند ، بدين شرح است:

نام درس

تعداد افرادي که اين درس را 100 زده‌اند.

رياضي2

100 نفر

رياضي 3

 214 نفر

زيست 1

62 نفر

زيست 2

75 نفر

فيزيک 2

151 نفر

فيزيک 3

258 نفر

شيمي 2

286 نفر

شيمي 3

169 نفر

 

*        هما‌ن‌طور که پشتيبان شما تأکيد کرده ، کار اصلي شما در تابستان بايد پيش‌خواني درس‌هاي سال بعد باشد ، دانش‌آموزان رقيب شما که قطعاٌ نتيجه‌ي مطلوبي در کنکور 91 کسب مي‌کنند ، کساني هستند که از تابستان مطالعه‌ي درس‌هاي نيم‌سال اول پيش را شروع کرده‌اند. درصد کساني که در آزمون 18 شهريور سوال‌هاي پيش‌دانشگاهي را جواب داده‌اند ، بدين شرح است :

 

درصد پاسخ‌دهنده به نيم سال اول پيش در آزمون 18شهريور

نام درس

18

زيست‌شناسي پيش‌دانشگاهي

 

34

فيزيک پيش‌دانشگاهي

 

23

شيمي پيش‌دانشگاهي

 

 

 

اهميت پيش‌خواني درس‌هاي  سال سوم در تابستان

دوستان پرتلاش سال سومي :


شما عزيزاني که از تابستان درس خواندن براي سال سوم تجربي را شروع کرده‌ايد ، بدون شک نتيجه‌ي مطلوب را در امتحان‌هاي نهايي پايان سال و کنکور خواهيد گرفت.

*        هما‌ن‌طور که پشتيبان شما تأکيد کرده ، کار اصلي شما در تابستان بايد پيش‌خواني درس‌هاي سال بعد باشد ، مخصوصاٌ مقطع سوم دبيرستان که به دليل تأثير بالاي نمره‌هاي امتحان‌هاي نهايي در کنکور ، اهميت پيش‌خواني درس‌هاي سال بعد ،  از تابستان  صد برابر نسبت به ديگر مقاطع است.

حال شما اگر درصد کساني که در آزمون 18 شهريور  امسال در مقايسه با آزمون متناظر پارسال ، به سوال‌هاي نيم‌سال اول سوم تجربي جواب داده‌اند را مقايسه کنيد ، متوجه خواهيد شد که رقباي شما ، پيش‌خواني درس‌هاي سوم تجربي را جدي گرفته‌اند و اگر از دانش‌آموزاني هستيد که به سوال‌هاي سال سوم پاسخ نمي‌دهيد ، در آزمون‌هاي 25 شهريور و 8 مهر اين مهم را جبران کنيد.

پارسال

امسال

نام درس

21

32

رياضي 3

11

11

زيست‌شناسي2

 

16

22

فيزيک3

 

13

16

شيمي3

 

*        در مورد مبحث‌هاي سال دوم تجربي که به تازگي خوانده‌ايد و مي‌توان از شما  انتظار داشت به اين بخش به راحتي پاسخ دهيد. بايد توجه داشته باشيد که انتظار نداريم بخش سال دوم را از اول تا آخر از روي برنامه بخوانيد و يا براي يادگيري اين بخش کلاس بگيريد. بلکه کافي است براي به خاطرآوردن اين مبحث ها تعدادي مسأله (در حد کتاب تابستان) حل کنيد. انتظار اين است که دانش خود را درباره‌ي مبحث‌هاي سال قبل در همان حدي که در ابتداي تابستان بود ، حفظ کنيد.

*        در آزمون 18 شهريور ، 7276 نفر در مقطع سوم تجربي شرکت کرده‌اند.

*        در قسمت سوال‌هاي عادي که پاسخ‌گويي براي همه شما عزيزان اجباري است ، سوال‌هاي شيمي 2و فيزيک 2 آسان بوده است ، بقيه درس‌ها سطح دشواري در حد متوسط داشته‌اند.

*        تذکر : در رشته تجربي معمولاٌ همه در درس زيست و شيمي به دليل ساعت‌هاي مطالعه‌ي بيش‌تري که صرف مي‌کنيد ، تبحر داريد ولي از تقويت درس‌هاي رياضي و فيزيک که لازمه‌ي قبولي در رشته‌هاي پرطرفداري مانند پزشکي و هم‌چنين کسب معدل بالا در امتحان نهايي است ، نبايد چشم‌پوشي کنيد.

  
منبع :