ماجرای درخت سیب نیوتن +تصاویر

داستان نیوتون،افتادن سیب روی سر او و اتفاق جالب و تکان دهنده ای را که بعد ازآن افتاد. درختی که باعث شد تامسیر علم عوض شود و یکی از مهم‌ترین اتفاقات علمی تاریخ رقم بخورد.

ماجرای درخت سیب نیوتن +تصاویر

داستان نیوتون، افتادن سیب روی سر او و اتفاق جالب و تکان دهنده ای را که بعد از آن افتاد را همه ی ما شنیده ایم، درختی که باعث شد تا مسیر علم عوض شود و یکی از مهم ترین اتفاقات علمی تاریخ رقم بخورد. داستان از این قرار بود ک روزی ایزاک نیوتون جایی در زیر درختی در باغ خانه اش نشسته بود که یکی از میوه اهای آن درخت ناگهان روی سر ایزاک افتاد و همین باعث ایجاد جرقه ای عجیب در ذهن او شد، تئوری ای به نام جاذبه که دنیای علم را تکان داد. این در واقع داستانی است که همه ی ما تا به امروز شنیده ایم و می دانیم اما در قسمتی که از افتادن سیب روی سر نیوتون برخورد می کند آیا واقعا همین طور است؟ آیا این اتفاق واقعا افتاده است؟

ماجرای درخت سیب نیوتن +تصاویر

اولین نوشته هایی که نشان دهنده ی افتادن سیب روی سر نیوتون بودند اولین بار در نوشته های  شخصی به نام جان کاندوییت که دستیار نیوتون بود دیده شدند . دستیار او  تصمیم گرفت تا نوشته هایش را به نوعی به بیرون درز دهد. جان کاندوییت این نوشته ها را این گونه توصیف کرد:

«د او از دانشگاه کمبریج جدا شد تا به پیش مادرش که در لینکولن شایر بود بروید. نیوتون در حالی که در باغ خانه اش در حال قدم زدن بود ناگهان به این فکر رسید که نیروی جاذبه (نیرویی که باعث افتادن سیب از درخت روی زمین شده بود) اصلا ربطی به مسافت ندارد و این نیرو بسیار قدرتمند و ورای پارامتری مثل مسافت است.»

ماجرای درخت سیب نیوتن +تصاویر

ظاهرا نیوتون زمانی که می خواسته حرف از نیروی جاذبه بزند در باره ی این درخت چیزی گفته است و بعد هم داستان درخت سیب نیوتون تا به این اندازه مشهور شده است. در یکی دیگر از خاطراتی که از ایزاک نیوتون در سال ۱۷۵۲ منتشر شده است، نویسنده ای به نام ویلیام استوکلی درباره ی گفتگویی که با نیوتون داشته است چنین می نویسد:

«ما به باغ رفتیم و در حال نوشیدن چای در زیر سایه ی درخت سیبی بودیم، در آن جا کسی جر من و او نبود. در این حال بودیم که نیوتون به من گفت قبلا هم او در همین وضعیت در باغ بوده است که ایده ی جاذبه به ذهنش آمده است و به من گفت: آن زمان از خودم پرسیدم که چرا همیشه سیب باید به پایین بیفتد؟ مثلا چرا این سیب نباید بصورت افقی بیفتد، به طرفی یا اصلا به بالا برود؟ آیا چیزی در زمین وجود دارد که ان را به سمت خود می کشد؟ قطعا چیزی وجود دارد قطعا نیرویی وجود دارد که این ها را به سمت خود می کشد، این نیرو در زمین و در مرکز آن وجود دارد… همین طور که زمین سیب را جذب کرده است، سیب هم زمین را جذب کرده است و به سمت خود کشیده است…»

این درخت سال ها و سال ها توسط خانواده ی نیوتون و نسل ها بعد از او نگهداری شد تا اینکه در سال ۱۸۱۶ طوفانی اتفاق افتاد و باعث افتادن درخت شد. البته بخش اصلی این درخت خوشبختانه آسیبی ندید و ریشه ی آن دوباره جان گرفت و رشد کرد. این درخت هنوز هم وجود دارد و توسط کمیته ی حفاظت ملی نگهداری و محافظت می شود و جالب است بدانید که مردم زیادی دوست دارند تا سفر کنند و این درخت حماسه ای را ببینند!

از آن جاییکه این درخت ارزش تاریخی و معنوی دارد تصمیم گرفته شد تا از آن پیوندی گرفته شود و در انگلستان و فراتر از آن کاشته شود. در حال حاضر یک نمونه از نوادگان این درخت! در ساختمان فیزیک داشنگاه یورک وجود دارد و رشد می کند. یکی دیگر هم در بیرون ورودی اصلی کالج ترینیتی در دانشگاه کمبریج وجود دارد که درست زیر اتاقی است که نیوتون در آن درس خوانده است. البته نمونه های دیگری از آن هم در کشور های دیگری مثل آرژانتین کاشته شده است.

ماجرای درخت سیب نیوتن +تصاویر

ماجرای درخت سیب نیوتن +تصاویر

ماجرای درخت سیب نیوتن +تصاویر
مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24