قهرمان پیشرفت: محمد صمدی، از رتبه‌ی 8540 تا رتبه‌ی 556 کنکور

من محمد صمدی از قزوین هستم. در کنکور امسال رتبه‌ی 556 ریاضی را کسب کردم و اکنون دانشجوی معماری دانشگاه علم و صنعت هستم. سال گذشته رتبه‌ام 8540 شد.

قهرمان پیشرفت: محمد صمدی، از رتبه‌ی 8540 تا رتبه‌ی 556 کنکور

گفت‌وگو با محمد صمدی، رتبه‌ی 556 ریاضی از قزوین

محمد صمدی در یک نگاه

شهر: آبیک - استان : قزوین

رشته‌ی تحصیلی: ریاضی

سال ورود به کانون: سال 93

سال‌های عضویت در کانون: 4 سال، از دوم دبیرستان و یک سال فارغ‌التحصیل

رشته‌ی قبولی در دانشگاه: معماری دانشگاه علم و صنعت

شغل پدر: قناد

شغل مادر: خانه‌دار

لطفاً خودت را معرفی کن.

من محمد صمدی از قزوین هستم. در کنکور امسال رتبه‌ی 556 ریاضی را کسب کردم و اکنون دانشجوی معماری دانشگاه علم و صنعت هستم. سال گذشته رتبه‌ام 8540 شد.

شغل پدر و مادرت چیست؟

پدرم شغل آزاد دارد و مادرم خانه‌دار است. من یک خواهر دوقلو دارم که سال گذشته در رشته‌ی گفتاردرمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران قبول شد. برادر بزرگ‌ترم نیز دانشجوی عمران دانشگاه تهران است.

آیا با رتبه‌ای که سال گذشته کسب کردی نمی‌توانستی در رشته‌ی دیگری قبول شوی؟

اگر هم امکان قبولی وجود داشت این کار را نمی‌کردم. من سال گذشته انتخاب رشته نکردم؛ چون دوست داشتم رتبه‌ی خوبی در کنکور بیاورم.

کی تصمیم گرفتی که دوباره برای کنکور بخوانی؟

همان روزی که کنکور دادم فهمیدم نتیجه‌ی خوبی نخواهم گرفت و باید دوباره برای کنکور تلاش کنم. من تا یک ماه درس نخواندم و ناراحت بودم. یک ماه بعد برخی درس‌ها را شروع کردم و از مهرماه جدی‌تر شدم. درس خواندن برای سال دوم خیلی سخت بود.

قهرمان پیشرفت: محمد صمدی، از رتبه‌ی 8540 تا رتبه‌ی 556 کنکور


کسی در این تصمیم‌ تو را حمایت کرد؟

وقتی نتایج کنکور آمد خانواده‌ام حمایتم کردند که دوباره یک سال دیگر درس بخوانم. من سال اول هم می‌توانستم قبول شوم اما تلاشم کم بود و بازیگوشی می‌کردم.

سال دوم چه تغییری در خودت ایجاد کردی؟

بعد از یک ماه استراحت تصمیم گرفتم بازیگوشی را کنار بگذارم. درسم خوب بود اما تلاشم کم بود. دوم دبیرستان عضو کانون بودم و ترازهایم متوسط بود. تصمیم گرفتم از مهرماه دور خستگی را خط بکشم و بدون وقفه در آزمون‌ها شرکت کنم. من در درس زبان ضعیف بودم. در تابستان تمام لغت‌های زبان را خواندم و مباحثی را که نیاز به کسب مهارت داشت مثل قرابت معنایی زودتر شروع کردم تا با تمرین بیش‌تر مهارتم را افزایش دهم. مباحثی مثل تاریخ ادبیات که حفظی است نیاز به مهارت نداشت و با خواندن می‌توانستم به سؤالات آن پاسخ بدهم. سال گذشته برخی از درس‌ها را سفید می‌گذاشتم اما امسال تغییرات زیادی در درس‌ها داشتم. به طور مثال در شیمی و عربی خوب شده بودم. شیمی درسی حفظی است و باید تمرین و تکرار زیادی داشت. من از همان اول سال آن را خوب خواندم. سال اول میانگین نمره‌ام در ادبیات 35 بود اما امسال آن را در آزمون‌ها بالای 50 درصد جواب می‌دادم. در کنکور هم حدود 70 درصد زدم. سال گذشته شیمی را سفید گذاشتم اما امسال 30 درصد پاسخ دادم. در آزمون‌های جمع‌بندی نتیجه‌ی این تغییرات را دیدم.

در اولین آزمون کانون در مهرماه چه ترازی کسب کردی؟

5600

آیا ناامید نشدی که باز هم مثل سال قبل نتیجه گرفته بودی؟

من همه‌ی مباحث آن آزمون را نخوانده بودم، بنابراین توقع زیادی از خودم نداشتم و فقط می‌خواستم بخش‌هایی را که خوانده بودم اجرا کنم.

از چه زمانی متوجه شدی نتیجه‌ات در سال دوم بهتر خواهد شد؟

از همان زمان که درس خواندن را جدی شروع کردم می‌دانستم که اگر درس بخوانم موفق می‌شوم. من اواسط سال به اطمینان رسیدم که جایگاهم چیست.

آیا در ساعت مطالعه‌ات هم تجدید نظر کردی؟

پدرم قنادی دارد  و من، هم سال اول و هم سال دوم در مغازه‌ی پدرم کار می‌کردم و درس می‌خواندم و این کار برایم خیلی سخت بود. امسال از عید به بعد به مغازه‌ نرفتم. پدرم هم با این تصمیم موافق بود و به جای آن برای درس خواندن به کتابخانه می‌رفتم. من با حدود 6 ساعت شروع کردم و چون به مغازه هم می‌رفتم فقط توانستم ساعت مطالعه‌ام را به 8 ساعت برسانم.

آیا مجبور بودی که به مغازه‌ی پدرت بروی؟

من دوست داشتم به او کمک کنم.

قهرمان پیشرفت: محمد صمدی، از رتبه‌ی 8540 تا رتبه‌ی 556 کنکور


نمره‌هایت را در این دو سال کنکور با هم مقایسه می‌کنی؟

به ترتیب در کنکور 95 و 96 در شیمی نمره‌ی 0 و 30، در ریاضی 15 و 30، در فیزیک 7 و 40، در ادبیات 22 و 70، در عربی 4 و 65 کسب کردم. من روزی 20 تست قرابت معنایی کار می‌کردم و این مهارت را به‌تدریج به دست آوردم. در مورد عربی هم از خواهرم کمک گرفتم. از دی‌وی‌دی‌ها و کتاب‌ها هم استفاده می‌کردم.

این همه تغییر حتماً نیاز به پیش‌زمینه‌هایی در تو داشت و نشان می‌دهد که دانش‌آموز خوبی بودی اما همان طور که گفتی تلاش مناسبی نداشتی.

کنکور فقط برای درس‌خوان‌ها نیست بلکه برای کسانی است که مهارت‌ کنکور دادن را یاد می‌گیرند. ممکن است کسی معدل خوبی داشته باشد اما در کنکور موفق نشود. کنکور نیاز به تفکر دارد. فرد باید بداند از کنکور چه می‌خواهد. من فهم و درک خوبی از درس‌ها داشتم اما کنکوری نمی‌خواندم و روش درس‌ خواندنم مناسب نبود. سال اول بیش‌تر تحت تأثیر حرف‌ کسانی قرار گرفتم که می‌گفتند از سال 93 به بعد شیمی سخت طرح می‌شود و خواندن آن فایده‌ای ندارد. من در این دو سال متوجه این اشتباه شدم. من شیمی را از همان اول سال جدی گرفتم و بعد از آزمون هم حتماً سؤالات را بررسی می‌کردم و متوجه اهمیت تحلیل آزمون‌ها شدم. سال دوم تصمیم گرفتم کارهایی را که سال اول انجام نداده بودم انجام دهم. یکی از آن‌ها تحلیل آزمون و نوشتن نکات سؤالات بود.

شرکت در آزمون‌ها چه‌قدر برایت اهمیت داشت؟

سال دوم چون درس می‌خواندم دوست داشتم نتیجه‌ی آن را ببینم و به همین دلیل شرکت در آزمون‌ها برایم خیلی مهم بود. گاهی می‌شنیدم که برخی در آزمون‌ها نتیجه‌ی خوبی نمی‌گرفتند اما دلایل را بررسی نمی‌کردند و نتیجه‌ی کنکور را چیزی جدای از نتیجه‌ی آزمون‌ها می‌دانستند؛ در حالی که وقتی می‌توان برای کنکور اهمیت قائل شد که آزمون‌ها را مهم بدانیم. اگر کسی در آزمون‌ها شرکت می‌کند و پیشرفتی در خود نمی‌بیند مشکل جای دیگری است و باید به خودش مراجعه کند و دلیل آن را پیدا کند. من امسال حتی اگر به همه‌ی مباحث نمی‌رسیدم در آزمون شرکت می‌کردم؛ چون نمی‌خواستم یادگیری در جلسه‌ی آزمون را از دست بدهم.

از چه زمانی ترازت بالای 6000  شد؟

از بهمن‌ماه در آزمون جمع‌بندی ترازم بالای 6000 شد.

در آزمون‌های عید چه وضعیتی داشتی؟

چون عید مغازه‌ی پدرم شلوغ می‌شد نمی‌توانستم در این دوران خیلی درس بخوانم؛ اما چون از اول سال خوب شروع کرده بودم وقتی به عید رسیدم جمع‌بندی خوبی داشتم. من آزمون به آزمون برای هر مبحث تست‌های زیادی کار می‌کردم تا به تسلط برسم و این کار در عید به من کمک کرد. عید پارسال اصلاً درس نخواندم اما سال دوم در عید بیش‌تر روی عمومی‌ها وقت گذاشتم.

از دوران جمع‌بندی خردادماه بگو.

دوران جمع‌بندی دوران عجیبی است؛ هم می‌توان رشد خوبی داشت و هم ممکن است خستگی باعث افت شود. من از اول سال به کمک مشاور و پشتیبانم برای این دوران نقشه و برنامه داشتم. وقتی به این دوران رسیدم هنوز دو فصل از شیمی مانده بود اما ترجیح دادم به جای خواندن مبحث جدید، بقیه‌ی مباحث را جمع‌بندی کنم. من روش سه روز یک‌بار را اجرا می‌کردم و نتایج خوبی هم گرفتم. در سه آزمون جامع خرداد هم شرکت کردم و سعی کردم هر چه تمرین کرده بودم در این آزمون‌ها اجرا کنم. تراز برایم اهمیت زیادی نداشت بلکه مهم اجرای مهارت‌ها در جلسه‌ی آزمون بود.

روز کنکور چه احساسی داشتی؟

احساس خیلی خوبی داشتم. پارسال در کنکور چون نتوانستم در یک درس نتیجه‌ی خوبی بگیرم عصبی شدم و نتوانستم به بقیه‌ی سؤالات هم آن طور که باید، پاسخ بدهم. شیمی را کلاً بدون پاسخ گذاشتم. امسال سعی کردم از تجربیات آزمون‌های کانون استفاده کنم و مدیریت زمان را رعایت کردم. ریاضی آسان بود و می‌توانستم سؤالات بیش‌تری را حل کنم؛ اما چون فیزیک زمان‌بر بود از وقت ریاضی برای فیزیک استفاده کردم.

مهم‌ترین دستاوردی که از کانون داشتی چه بود؟

برنامه‌ی راهبردی بهترین چیزی بود که کانون در اختیار من گذاشت. خانم انوری هم مشاور خیلی خوبی برایم بودند.

مهم‌ترین تجربه‌ای که از این دو سال کنکور دادن به دست آوردی چیست؟

من در این دو سال متوجه شدم موفقیت در کنکور به هوش بستگی ندارد بلکه تلاش و پشتکار نقش تعیین‌کننده دارد. من پشتکار کمی داشتم اما امسال پشتکارم زیاد شد و از این موضوع احساس رضایت دارم. خواهرم تلاش زیادی داشت و وقتی به بن‌بست می‌رسید فکر راه چاره بود و نتیجه هم می‌گرفت. پدرم هم پشتکار زیادی در کارهایش دارد و اولین قناد شهر است. من اما پشتکار کمی داشتم و این دو سال باعث شد این ویژگی را در خودم تقویت کنم.

دوستانت چه تأثیری در موفقیت تو داشتند؟

چند نفر از دوستانم هم مثل من انتخاب رشته نکردند و یک سال دیگر درس خواندند. من دوستان خوبی داشتم اما سال اولی که کنکور دادم همدیگر را می‌دیدیم اما برای درس نخواندن. سال دوم سعی کردیم از این دوستی در جهت درس خواندن استفاده کنیم.

از رشته‌ای که قبول شدی راضی هستی؟

من به معماری علاقه داشتم و این رشته هم به تلاش و پشتکار زیادی نیاز دارد. من فرصت نمی‌کنم حتی جمعه‌ها به پدرم در مغازه کمک کنم.

به عنوان سخن آخر چه صحبتی داری؟

از بابت این گفت‌وگو از شما سپاس‌گزارم و به عنوان سخن آخر باید بگویم کنکور در سه چیز خلاصه می‌شود: اراده، پشتکار و انگیزه. من در این دو سال متوجه شدم این سه عامل بیش از هوش در موفقیت نقش دارند.

قهرمان پیشرفت: محمد صمدی، از رتبه‌ی 8540 تا رتبه‌ی 556 کنکور