روش‌های تست‌زنی مناسب را بشناسیم (1)

روش‌های متعددی برای تست‌زنی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در ادامه می‌خواهم یک روش پرطرفدار و مفید را معرفی کنم.

روش‌های تست‌زنی مناسب را بشناسیم (1)

روش‌های متعددی برای تست‌زنی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در ادامه می‌خواهم یک روش پرطرفدار و مفید را معرفی کنم.

شاید در مورد روش ضربدر و منها در تست‌زنی شنیده باشید. تکنیک ضربدر و منها یک روش بسیار مفید در طبقه‌بندی سؤالات تستی است.

  • دسته‌ای از سؤالات هستند که به‌راحتی می‌توان به آن‌ها پاسخ داد و نیاز به حل تست یا بیش‌تر فکر کردن ندارند.

  • دسته‌ای از سؤالات را می‌توان جواب داد ولی نیاز به زمان و فکر کردن دارند. این سؤالات را با علامت ضربدر مشخص کنید. البته قبل از این‌که این روش را به کار ببرید باید در ذهن خود در نظر داشته باشید که علامت ضربدر برای سؤالات زمان‌بر است.

  •  علامت منها برای سؤالاتی است که مطمئن هستید حتی با صرف کردن وقت و انرژی‌تان نمی‌توانید به آن‌ها جواب دهید. در طبقه‌بندی سؤالات، دسته‌ی دیگری هم وجود دارد که حتی با وجود این‌که ممکن است وقت زیادی از شما بگیرند باز هم نمی‌توانید جواب درست را پیدا کنید. این سؤالات را باید با علامت منها مشخص کنید.

این تکنیک را به روش زیر انجام دهید:

دسته‌ی اول سؤالات را، که با یک نگاه و صرف مدت‌زمان کم جواب دادید، کنار بگذارید و به سراغ سؤالات علامت‌دار بروید. در این مرحله از تست‌زنی، دور سؤالاتی که علامت منها دارند خط بکشید تا بدانید که به سراغ این تست‌ها نمی‌روید. حالا نوبت می‌رسد به سؤالات ضربدردار. قبل از شروع پاسخ‌دهی به این سؤالات ابتدا زمان باقی‌مانده را در نظر بگیرید سپس از ابتدا شروع به جواب دادن کنید. تعداد سؤالات ضربدردار را بشمارید و با تقسیم مدت زمان باقی‌مانده بر تعداد سؤالات ضربدردار، مدت‌زمانی را که برای هر تست باقی می‌ماند در نظر بگیرید تا در پایان، زمان کم نیاورید.

مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24