حجم دیتای تولیدی دنیا به 180 زتابایت می‌رسد

تا سال 2025 حجم دیتای تولیدی در دنیا به حدود 180 زتابایت (zeta byte) می‌رسد و لذا مقررات گذاری برای استفاده «بیگ دیتا» در کشور در حال انجام است.

حجم دیتای تولیدی دنیا به 180 زتابایت می‌رسد

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تا سال ۲۰۲۵ حجم دیتای تولیدی در دنیا به حدود ۱۸۰ زتابایت (zeta byte) می رسد و لذا مقررات گذاری برای استفاده «بیگ دیتا» در کشور در حال انجام است.

محمدخوانساری گفت: با توجه به ارزش دیتا در قرن ۲۱ و نیروی محرکه ای که داده ها برای اقتصاد دنیا ایجاد می کنند، به زودی اطلاعات قطعا جایگزین نفت شده و به طبع آن رشد اقتصادی، زیرساختهای جدید و کسب وکارهای نو، همگی وابسته به دیتا می شود.

وی گفت: پیش بینی انجام شده این است که تا سال ۲۰۲۵ حجم دیتای تولیدی در دنیا در حدود ۱۸۰ زتابایت (zeta byte) می شود و لذا ما ملزم به پالایش این حجم عظیم دیتا می شویم.

خوانساری با تاکید به اینکه در حال حاضر حجم بالایی از دیتا از طریق دستگاههای شخصی مردم در حال خروج از کشور است ، خاطر نشان کرد: این درحالی است که دیتا با ارزش ترین منبع جهان می شود؛ بنابراین هم در دولت و هم در بخش خصوصی باید در این راستا اقداماتی برای از بین بردن انحصار شرکتهای بزرگ دنیا مانند گوگل صورت گیرد.

وی بر اهمیت پردازش دیتا در داخل کشور تاکید کرد و افزود: اگر ما نتوانیم تجمیع و پردازش دیتا را در داخل کشور انجام دهیم، اشتغال این حوزه به خارج از کشور می رود و به همین منظور در دولت و در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حال بررسی بحث رگولاتوری «بیگ دیتا» و تنظیم مقررات «داده های کلان» هستیم.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات وفناوری اطلاعات، اضافه کرد: کشورهایی که در حال تولید دیتا خام و عرضه رایگان آن هستند، باعث به وجود آمدن فاصله دیجیتالی میان کشورها می شوند.

رئیس مرکز تحقیقات مخابرات ایران با بیان اینکه در قدم بعدی باید مسیری را انتخاب کنیم که باعث کاهش فاصله دیجیتالی کشورمان از کشورهای دیگر شود، گفت: در واقع فاصله دیجیتالی میان کشورها ناشی از عدم پردازش داده ها است که باعث وابستگی به خارج و تسلط محتوایی بر کشور و مردم می شود.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24