ساخت جایگزین‌های موقت پوستی

یک عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به ساخت جایگزین‌های موقت پوستی شد.

ساخت جایگزین‌های موقت پوستی

یک عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به ساخت جایگزین های موقت پوستی شد.

طرح دکتر عادله قلی پور کنعانی عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات با عنوان ' ساخت زخم پوش های نانولیفی بر پایه کیتوسان-پلی کاپرولاکتون با هدف ترمیم زخم های دیابتی' از سوی ستاد نانو ریاست جمهوری به عنوان یکی از 5 طرح برتر در کسب‌وکارهای سرمایه‌گذاری نانو در فن‌بازار نانوالیاف برگزیده و در کنفرانس بین المللی نانوفایبر ICNF2017 تقدیر شد.
عضو هیأت علمی گروه مهندسی نساجی دانشکده فنی و مهندسی این واحد و پژوهشگر، هدف از ارائه این طرح را دست یابی به پوششی کارآمد در ترمیم انواع زخم های پوستی بیان کرد و گفت: در این طرح سعی بر آن شد تا با استفاده از تکنولوژی نانو پوششی را ایجاد کنیم که از نظر ساختار فیبریلی بسیار شبیه به ساختار پوست طبیعی باشد.
وی افزود:زخم پوش نانولیفی ساخته شده در این طرح پس از انواع آزمون های فیزیکی، مرفولوژیکی، بیولوژیک (ضدمیکروب بودن، سلول سازگاری و...)، در آزمون های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی در ترمیم انواع زخم های پوستی برشی تمام عمق، سوختگی درجه سه، دیابتی انجام و نتایج ترمیمی نتایج رضایت بخشی حاصل شد.
قلی پور کنعانی، مهمترین وجه تمایز در این طرح را طراحی بسیار دقیق و مهندسی شده داربست نانولیفی عنوان کرد و افزود: بر همین اساس ساختار فیبریلی بافت پوست طبیعی را که شامل فیبریل های نانومتری و میکرومتری به صورت توام با هم می باشد را به صورت کامل شبیه سازی می کند.
وی اضافه کرد: مواد اولیه مورد استفاده در داربست این طرح شباهت زیادی به گلوکوزآمینوگلایکان های موجود در بافت طبیعی بدن دارد. این امر موجب افزایش مهاجرت سلولی و همچنین اکسیژن رسانی لازم به سطح زخم شده و در عمل باعث کاهش عفونت زخم های دیابتی و سرعت در ترمیم زخم های دیابتی که یکی از معضلاتشان نوروپاتی یا درگیری رگ های خونی و عدم خونرسانی کافی به سطح زخم و تاخیر در ترمیم زخم می باشد، شده است.
قلی پور کنعانی با اشاره به همکاری دکتر سید هژیر بهرامی استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این طرح، تجاری سازی و همچنین ساخت داربست های نانولیفی از سوی پلیمرهای طبیعی و بومی ایران را از جمله برنامه های بعدی خویش ذکر کرد.
دکتر عادله قلی پور کنعانی دانش آموخته دکتری و فوق دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و همچنین دانش آموخته فوق دکتری دانشگاه علوم پزشکی ایران، در حال حاضر به عنوان عضو هیات علمی گروه مهندسی نساجی دانشکده فنی و مهندسی واحد علوم و تحقیقات مشغول به فعالیت است.
وی تا کنون بیش از 30 مقاله در مجلات معتبر با نمایه ISI، مجلات علمی و پژوهشی و کنفرانس های معتبر ملی و بین المللی به چاپ رسانده است.
زمینه اصلی فعالیت وی تولید نانوالیاف از پلیمرهای طبیعی و سنتزی زیست سازگار برای کاربردهای پزشکی از جمله ترمیم زخم، ترمیم بافت های آسیب دیده استخوانی و غضروفی است و تا کنون 7 اختراع به ثبت رسانده است.
همچنین کتابی با عنوان ' نانوالیاف در پزشکی بازساختی و مهندسی بافت' با همکاری دکتر عادله قلی پور کنعانی تالیف و منتشر شده است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24