وجود هفت قمر در حلقه A زحل

رصدهای ثبت شده توسط کاوشگر کاسینی نشان می‌دهند که حلقه A زحل دارای هفت قمر است.

وجود هفت قمر در حلقه A زحل

رصدهای ثبت شده توسط کاوشگر کاسینی نشان می دهند که حلقه A زحل دارای هفت قمر است.

تا کنون ستاره شناسان تصور می کردند که حلقه A زحل تنها دارای یک قمربه نام 'جانوس' است اما اکنون نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که حلقه A زحل که دورترین حلقه بزرگ زحل به شمار می رود توسط هفت قمر محبوس می شود.
این مطالعه جدید نشان می دهد که رزونانس های مداری این هفت قمر موجب پیشگیری از متلاشی شدن حلقه A زحل می شوند بطوریکه بدون وجود این هفت قمر ماده این حلقه پخش شده و در طول زمان کاملا متلاشی می شود.
پژوهشگران دانشگاه کرنل در آمریکا از طریق بررسی رصد های ثبت شده توسط کاوشگر کاسینی به وجود این ارتباط پی بردند.
رادوان تاجدین پژوهشگر نجوم دانشگاه کرنل در یک بیانیه خبری اعلام کرد: کاسینی اطلاعاتی در زمینه جرم قمرهای زحل و ویژگی های فیزیکی این حلقه ها ارائه داد بنابراین از لحاظ ریاضی نتیجه گرفتیم که جانوس به تنهایی نمی تواند مانع متفرق شدن این حلقه ها از هم شود.
وی تاکید کرد که حلقه Aزحل حاوی یک قمر نیست بلکه هفت قمر دارد.
تاجدین و همکارانش تجزیه و تحلیل های خود در مورد حلقه A زحل را به شرکت کنندگان انجمن نشست انجمن علوم ستاره شناسی انجمن علوم سیاره که روز سه شنبه در پروو، یوتا در جنوب غرب آمریکا برگزار شد، ارائه دادند.
آنها اظهار داشتند: همانطور که در دوربین های با کیفیت بالای کاسینی نشان داده شده است، حلقه A زحل دارای امواج گرانشی هستند که این امواج توسط رزونانس های مداری قمرهای اطراف ایجاد می شوند. رزونانس مداری فشار و کشش جاذبه ای پیکره های نزدیک مانند قمرها و سیاره ها را توضیح می دهند.
مقاله ای در مورد این هفت قمر در مجله Astrophysical منتشر شده است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24