حالات ذهنی ما چگونه بر یادگیری اثر می‌گذارند؟

خوراکی‌ها و ویتامین‌های مصرفی در زمان درس خواندن، یکی از جذاب‌ترین موضوعات برای افراد است.اما آنچه اهمیت بسیاری دارد،حالات ذهنی و البته روحی ما است...

حالات ذهنی ما چگونه بر یادگیری اثر می‌گذارند؟

خوراکی‌ها و ویتامین‌های مصرفی در زمان درس خواندن، یکی از جذاب‌ترین موضوعات برای افراد است. واقعا چه چیزی باید مصرف کرد؟ برخی میوه و مولتی‌ویتامین را توصیه می‌کنند و برخی به سمت قهوه می‌روند. حتی متاسفانه تعدادی به سمت سیگار و داروهای مخرب دیگر می‌روند. اما آن­چه اهمیت بسیاری دارد، حالات ذهنی و البته روحی ما است.

به زمانی فکر کنید که بیشترین مطالب را یاد گرفته‌اید و هیچ­گاه آنها را از یاد نخواهید برد. چنین تجربه‌ای برای من شبی بود که در دانشکده درس خواندم. به من اجازه دادند تا شب به دانشکده رفته و در یک کلاس خالی از تخته سیاه برای درس خواندن استفاده کنم. در آن شب مطالب بسیاری را باید برای امتحان روزهای بعد می‌خواندم.

محیط، باعث تمرکز بسیار من روی درس شده بود و البته صداهایی هم در پس­ زمینه از دانشجویان دیگر به گوش می‌رسید. یکی از خاطراتی که از آن شب داشتم، حضور یک استاد باسواد فیزیک در راهرو بود که قدم می‌زد و مطالعه می‌کرد. او هر از گاهی سراغ من می‌آمد و صحبت کوتاهی می‌کرد. یک بار از من پرسید: آیا می‌دانی چرا در ساعت‌ها از کوارتز استفاده می‌کنند؟ پاسخ من منفی بود. چند بار دیگر سوالات و مطالب جذاب دیگری مطرح کرد. این گفتگوها حال روحی مرا بسیار مساعد کرده بود و با وجود قطع شدن مکرر مطالعاتم، سرعت و کیفیت بسیار خوبی در یادگیری داشتم. در نهایت تمام مطالبی را که باید، آموختم و نتیجه بسیار خوبی هم از امتحانم گرفتم. اما صحبت‌هایم با آن استاد فیزیک هم همیشه در ذهنم ماندگار شد.

این تجربه به من اثبات کرد که تا چه حد حالت ذهنی و روحی بر یادگیری اثر می‌گذارد. این­گونه به نظر می‌رسد که مصرف ویتامین‌ها و خوراکی‌های مختلف و حتی کافئین و نیکوتین هم به همین شکل خاص است. آن­ها می‌توانند روحیات و حالات ذهنی خاصی در ذهن ایجاد کنند که در زمان یادآوری اطلاعات و امتحان هم می‌توان آن­ها را تکرار کرد و نتیجه­ ی مورد نیاز را گرفت. پس آن­چه وارد بدن شما می‌شود، تنها یک حال روانی و تلقینی دارد و نه عملکردی واقعی. تنها کافی است که حالت روحی و ذهنی مناسبی برای یادگیری و یادآوری آموخته‌ها داشته باشید.


منبع:

Carey, Benedict;How We Learn:The Suprising Truth About When, Where and Why it Happens. New York: Random House, 2014. pp. 53-54.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب