رنگرزی پارچه‌های ابریشمی توسط نانوذرات

محققان دانشگاه امیرکبیر موفق شده اند از نانو ذرات اکسید مس جهت رنگرزی پارچه‌های ابریشمی استفاده کنند.

رنگرزی پارچه‌های ابریشمی توسط نانوذراتبه گزارش حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ رنگرزی یکی از مراحل مهم در تولید منسوجات است و به‌طورکلی رنگ در دید اول تأثیر زیادی بر روی انتخاب خریدار دارد. به همین جهت، تلاش‌های زیادی برای بهبود کیفیت رنگرزی منسوجات مختلف انجام شده است. از جمله‌ی این تلاش‌ها می‌توان به فعالیت‌هایی در جهت افزایش ثبات رنگی منسوجات رنگ شده اشاره کرد.

امروزه فناوری نانو به علت برخورداری از ویژگی‌های منحصربه‌فرد، کاربرد بسیار زیادی در صنعت رنگرزی منسوجات دارد.

مجید منتظر مجری طرح این پروژه ضمن تأکید بر لزوم حفاظت از محیط زیست و جایگزینی مواد شیمیایی مضر با مواد دوست دار محیط زیست در رابطه با اقدامات صورت گرفته در این طرح اظهار کرد: در جهان امروز نگاه ویژه‌ای برای جایگزینی مواد شیمیایی و همچنین کاهش مراحل فرایند‌های شیمیایی از قبیل: رنگرزی و تکمیل منسوجات به دلیل مسائل زیست‌محیطی و اقتصادی وجود دارد؛ که در این پروژه نانوذرات اکسید مس با استفاده از یک روش ارزان و دوست دار محیط زیست سنتز شده است.

منتظر با تصریح این موضوع که از همین نانوذرات به‌منظور رنگرزی پارچه‌ی پشمی استفاده شده است گفت: نانوذرات اکسید مس علاوه بر اینکه موجب ایجاد طیف مختلفی از رنگ قهوه‌ای در پارچه می‌شود، خواصی دیگری نظیر ضد باکتری و ضد اشعه‌ی فرابنفش را نیز به پارچه القا می‌کند. مورد حائز اهمیت دیگر، ثبات رنگ در برابر شست‌وشو، مالش و نور است.

این محقق افزود: به‌منظور سنتز نانوذرات اکسید مس از یک روش ارزان و دوست دار محیط زیست استفاده شده است. بدین منظور از خاکستر حاصل از سوختن برگ‌ها و ساقه‌های گیاه اشنان به‌عنوان ماده‌ی قلیایی برای احیای نمک مس استفاده شده است.

منتظر با اشاره به اینکه در این پژوهش پس از سنتز نانوذرات اکسید مس بر روی پارچه پشمی، حضور این نانوذرات به کمک روش‌هایی نظیر پراش پرتوایکس، آنالیز عنصری و تصاویر میکروسکوپ الکترونی تأیید شده‌اند ادامه داد: سپس خواص القا شده به پشم از قبیل: خواص ضد اشعه‌ی فرابنفش و ضد میکروب نیز مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. برای بررسی خواص رنگی نیز از دستگاه طیف نگار نوری استفاده شده است.

وی ضمن خاطر نشان کرد: این موضوع که بر اساس نتایج حاصل‌شده، نمونه‌های رنگرزی شده توسط اکسید مس از خواص ضد باکتری نسبت به دو نوع باکتری گرم مثبت و گرم منفی به ترتیب به میزان ۹۴.۲ درصد و ۹۸ درصد برخوردار بودند اظهار کرد: این خاصیت پس از پنج بار شست و شوی پارچه نیز کماکان حفظ شده است. همچنین این پارچه‌ها از ۲۰.۵۷ تا ۸۶.۲۱ درصد خاصیت محافظت در برابر اشعه‌ی فرابنفش نیز برخوردار بوده‌اند.

شایان ذکر است که این پژوهش حاصل تحقیقات علی بشیری رضایی-دانش آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر،مجید منتظر – عضو هیأت علمی دانشگاه امیرکبیر تهران و مشاوره دکتر مهناز محمودی راد-، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است.. نتایج این کار در مجله‌ی Journal of Cleaner Production با ضریب ۵.۷۱۵ (جلد ۱۶۶، سال ۲۰۱۷، صفحات ۲۲۱ تا ۲۳۱) به چاپ رسیده است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24