پیشتازان سفر به سیاره سرخ چه کسانی هستند؟

کارشناسان با بررسی تفاوت‌های ژنتیکی، خصوصیات روحی و جسمی زنان با مردان، گروهی از افراد را پرچمدار و پیشتاز سفر به سیاره مریخ معرفی کرده اند.

پیشتازان سفر به سیاره سرخ چه کسانی هستند؟به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  سفر به سیاره مریخ از زمین حدود یک سال و نیم به طول می‌انجامد که مدت زمانی طولانی برای زندگی در فضا و محیط بسته و محدود سفینه‌های فضایی است.

این بازه زمانی طولانی سبب شده تا کارشناسان زنان را داوطلبانی مناسب برای سفر به مریخ نسبت به مردان بدانند و تصمیم گیری‌هایی در زمینه فرستادن تیمی از بانوان در اولین سفر به مریخ گرفته شده است.

یکی از نگرانی‌های کارشناسان ناسا، ازدواج فضانوردان مرد و زن در فضا و یا فرستادن تیمی از زوج‌های فضانورد است که می‌تواند خطر‌های فراوانی به همراه داشته باشد.

با وجود اینکه به دنیا آمدن فرزندانی در خارج از سیاره زمین این روز‌ها به بحثی داغ در محفل‌های علمی تبدیل شده و کارشناسان امیدوار هستند تا چند سال آینده انسان‌هایی در پایگاه‌های کره ماه به دنیا بیایند، اما هنوز تحقیق و پژوهش در زمینه خطر به دنیا آمدن انسان در خارج از جو زمین، امکان وجود ناهنجاری‌های مادرزادی، دسترسی محدود به امکانات پزشکی و جراحی و مواردی از این دست ادامه دارد و کارشناسان از ریسک بالای این کار می‌گویند.

افزون براحتمال فرزند آوری و مشکلات ناشی از آن، پژوهش‌ها نشان داده بدن زنان درفضا از استقامت بالاتری به نسبت مردان برخوردار است، زیرا به طور طبیعی سیستم ایمنی بدن زنان از مردان قوی‌تر است.گردش خون زنان در شرایط بی وزنی بهتر از مردان انجام می‌شود، کارشناسان با پژوهش بر روی مردان و زنان فضانورد دریافتند مردان بیشتر دچار التهاب و قرمزی صورت و خطر لخته شدن خون به نسبت زنان هستند.

در یک سال و نیم سفر به سیاره مریخ سفینه فضایی و فضانوردان در معرض میزان زیادی از اشعه‌های کیهانی قرار می‌گیرند و بارداری در یک زن فضانورد امکان دارد خطر‌های بسیار جدی برای او و جنین ایجاد کند.

مقامات ناسا اعلام کرده اند که همیشه تعهد لازم مبنی بر رعایت استاندارد‌های فضایی، اخلاق کاری و حرفه‌ای را از فضانوردان خود تا به اکنون گرفته اند، اما با این وجود امکان ارسال تیمی از بانوان به مریخ در دست بررسی است.

کارشناسان همچنین در پژوهش‌های خود دریافتند زنان در کار تیمی موفق‌تر از مردان هستند و بروز نوسان‌های خلقی، استرس، افسردگی، اقدام به کار‌های خشونت زا و مواردی از این دست در آنها کمتر از مردان است.

منبع :