مهاجرت پرندگان به منابع آبی کردستان آغاز شد

رئیس اداره نظارت به امور حیات وحش محیط زیست استان کردستان گفت: همزمان با شروع فصل پاییز و سرما مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی به منابع آبی آغاز شد.

مهاجرت پرندگان به منابع آبی کردستان آغاز شد

رئیس اداره نظارت به امور حیات وحش محیط زیست استان کردستان گفت: همزمان با شروع فصل پاییز و سرما مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی به منابع آبی آغاز شد.


حیدر ویسی افزود: با آغاز فصل پاییز و پایین آمدن دمای هوا و شروع سرما در عرض های جغرافیایی بالاتر، مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی به عرض های جغرافیایی پایین تر انجام می شود و منابع آبی کردستان هم در مسیر مهاجرت این پرندگان پذیرای دسته های بزرگی از آنها است.
به گفته وی، خوتکاها از خانواده مرغابی سانان، اولین گروه از پرندگان مهاجر آبزی است که به منابع آبی استان وارد می شوند و ماه های آذر و دی اوج مهاجرت پرندگان به منابع آبی کردستان است.
وی ادامه داد: تالاب دریاچه زریبار، سدهای کردستان از جمله سد شهیدکاظمی سقز، گلباغ بیجار، گاوشان کامیاران و سیاه سنگ دهگلان از مهمترین منابع آبی کردستان بوده و فلامینگو، لک لک، باکلان، سیاه کاکل، جغدها، ماهی خورک ها، سسک ها، چرخ ریسک ها، کلاغ ها، عقاب ماهی گیر، کبوترها، حواصیل خاکستری و سفید، درنای معمولی، پلیکان و قو نیز از جمله مهمانان این منابع آبی است.
رئیس اداره نظارت به امور حیات وحش محیط زیست کردستان افزود: روند مهاجرت پرندگان به منابع آبی کردستان هر ساله تکرار می شود و دی ماه همزمان با تمام جهان فصل شمارش پرندگان مهاجر در استان است.
به گفته ویسی، دی سال 1395 در مجموع بیش از 18 هزار قطعه پرنده از میان 19 خانواده از جمله کشیم ها، باکلان ها، پرستوی دریایی، حواصیل ها، لک لک ها، مرغابی ها و قوش ها با 68 گونه شمارش شده است.
وی افزود: در سال گذشته بیشترین حضور با 14 گونه متعلق به خانواده مرغابی ها خوتکا، سرسبز، اردک مرمری، سرحنایی، بلوطی، سیاه کاکل، مرگوس سفید، غاز خاکستری، فیلوش، اردک نوک پهن، گیلار، تنجه، آنقوت و اردک ارده ای با جمعیت 6 هزار و 45 قطعه بود.
وی ادامه داد: در میان خانواده مرغابی ها خوتکا با 2 هزار و 904 قطعه بیشترین جمعیت را داشت.
به گفته وی، پروانه شکار پرندگان آبزی تا کنون در استان صادر نشده و این ممنوعیت تا اطلاع ثانوی ادامه دارد و شکارچیان برای جلوگیری از انتقال بیماری و رعایت قانون از هر گونه شکار غیر مجاز خودداری کنند.
وی افزود: یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان بصورت شبانه روزی منابع آبی را مورد پایش قرارداده ودر صورت برخورد با هرگونه تخلف شکار و صید طبق قانون برخورد و متخلفین را به مراجع قانونی معرفی می کند.
تالاب زریبار از مهمترین منابع آبی و یکی از زیستگاه های مهم استان برای پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی است و بهشت پرندگان و از امن ترین زیستگاه ها برای پرندگان محسوب می شود.
سال گذشته 10 هزار و 518 قطعه پرنده در زریبار سرشماری شده که دارای بیشترین تنوع و جمعیت پرنده مهاجر در استان بود.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24