هفت گام نخست برای شما که کنکور هنر می‌دهید!

اگر می‌خواهید کنکور هنر بدهید، این‌ها 7 نکته اولیه ای هستند که حتما باید بدانید.

هفت گام نخست برای شما که کنکور هنر می‌دهید!

هفت گام نخست برای شما که کنکور هنر می دهید

1

بشناسید!

شناخت دروس و شیوه خواندن هر کدام از آن ها، برای شما که قصد شرکت در کنکور هنر را دارید، از نان شب هم واجب تر است. سایت کانون یکسری مطالب دارد به عنوان «کلکسیون روش های مطالعه» ؛ این مطالب را دریابید. البته قبل از درس ها، حتماً خودتان را بشناسید. حتماً از همین الان بدانید قرار است وارد چه رشته ای شوید. تفاوت ضریب درس ها در زیرگروه های کنکور هنر آنقدر بالا هست که انتخاب زیرگروهتان و ارزش گذاری درس ها از همین الان برایتان واجب باشد.

2

روش ها را برای خودتان شخصی سازی کنید.

در نکته یک گفتم روش های یادگیری و خواندن درس ها را از کلکسیون روش های مطالعه بخوانید. حالا می گویم به روش های دیگران بسنده نکنید. خلاق باشید و روش های منحصر به فرد خودتان را ایجاد کنید. «خواه بد و خواه نیک، هر چه کنی تازه کن / تن به تتبع نده، مخترع کار باش». به هر حال هر کس شیوه متفاوتی دارد. کوروش قربانی، رتبه 9 کنکور 96 که خلاقیت موسیقی اش را هم صد درصد زده مرور مداوم و چندباره را شیوه اصلی اش میداند. من خودم تصویرسازی می کردم و مخصوصاً تاریخ هنر را قصه وار یاد گرفتم. البته فراموش نکنید چند درس مهارتی هم دارید. درک عمومی ریاضی و فیزیک، ترسیم فنی و خلاقیت موسیقی درس هایی هستند که با کسب یکسری مهارت خاص می توانید به راحتی هر موقع که بخواهید به تست هایش پاسخ دهید.

3

کتاب درسی را حسابی پاس بدارید!

این مسئله بیشتر مربوط به درس های اختصاصی تان می شود. این درست است که در کنکور هنر علاوه بر کتاب های درسی، شاهد سوالاتی از یک سری منابع آزاد هستیم. نکته این است که قرار نیست دایره المعارف هنر را صفحه به صفحه بخوانید و حفظ کنید. برنامه درسی تان را با کتاب درسی شروع کنید. کتاب درسی تنه درخت آموزش شماست. بعدتر در راستای مسائل مطرح شده در کتاب درسی سراغ منابع آزاد بروید و به درخت یادگیری تان شاخ و برگ بدهید. این عمل علاوه بر این که قدرت یادگیری تان را افزایش می دهد، زمانتان را هم ذخیره می کند.

4

به زبان خودتان یادداشت بردارید.

مطالعه فعال داشته باشید؛ یعنی وقتی کتاب میخوانید زیر نکات آن خط بکشید. نکته هایی که به ذهنتان میرسد را حاشیه نویسی کنید. مهم ترین مسئله اما یادداشت برداری های شخصی شماست. حقیقت این است که حجم درس های اختصاصی هنر آن قدر زیاد است که اگر به مرور آن ها را برای خودتان خلاصه نکنید، در روز های پایانی با یک کابوس(از آن پرحجم هایش) مواجه خواهید شد؛ پس حتماً از مباحث مختلف به زبان خودتان یادداشت تهیه کنید.

5

عمومی ها را سفت بچسبید.

درس های عمومی در کنکور هنر ارزش خیلی بالایی دارند، چرا؟ چون اولاً اغلب بچه های کنکور هنر از رشته های دیگر آمده اند(مثل خودِ من) و دروس عمومی را خوب جواب می دهند. ثانیاً ضریب درس های عمومی از اکثر درس های اختصاصی تان بیشتر است و از طرفی چون بارم مشخص دارند و منابع شان هم معلوم است، به راحتی می توانید در آن ها درصد های خیلی خوب داشته باشید. ثالثاً یک جمعیت عظیمی از دانش آموزان رشته های دیگر در کنکور هنر ثبت نام می کنند تا تیری در تاریکی رها کنند، یا اینکه سوالات را ببینند و برای کنکور رشته خودشان آماده شوند؛ اینها فقط عمومی جواب می دهند و از قضا خوب هم جواب می دهند؛ به همین خاطر اگر عمومی ها را کم بزنید، حسابی ترازتان خراب می شود. خلاصه اینکه، دروس عمومی، فرصتی است که خیلی از هنری ها از دستش می دهند و آن را تبدیل به تهدید می کنند. از همین امروز آن را جدی بگیرید.

6

رِند بَلاکِش باشید

یک بابایی گفته «نازپرورد تنعم نبرد راه به دوست / عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد». منظور این است که کنکور نه کتاب و کلاس و آموزشگاه را، بلکه همت و پشتکار و توجه و تمرکز شما را می طلبد. برای موفقیت در این قضیه، باید از همین ابتدا بندهایتان را سفت کنید، هر جا که فازِ آشیل بردارید و به استراحت بنشینید، لاک پشت هایی که پیوستگی در کارشان وجود دارد، از شما عبور خواهند کرد. پس مسئله اصلی آهسته و پیوسته و بدون توقف طی کردن این مسیر است.

7

هیچ درسی را بیخیال نشوید!

از بزرگ ترین اشتباهات یکسری از بچه های هنر، حذف کردن یک یا چند درس عمومی یا اختصاصی ست. این کار را نکنید. تکرار میکن: این کار را نکنید. هر چقدر هم که در درسی خوب نباشید و.یا حتی صفر باشید، آن قدر زمان هست که با کمی زحمت بتوانید به نقطه قابل قبولی برسید. من خودم فکر می کردم بهتر است عربی را کنار بگذارم، چون واقعاً هیچ ایده ای درباره اش نداشتم. این کار را نکردم چون یک صفر در کارنامه آزمونم، حسابی توی ذوقم می زد! آرام آرام شروع کردم و متوجه شدم می توانم عربی را جواب بدهم. من از صفر، عربی ام را به 70 درصد در آخرین آزمون سنجش ام رساندم! در کنکور هم نزدیک 50 درصد جواب دادم. زیاد عالی نبود، اما تاثیری مهم در ترازم داشت. دوستانی هم داشتم که می خواستند خلاقیت موسیقی یا خواص مواد را کنار بگذارند. آنها هم بیخیال قضیه شدند و بدون اینکه موسیقی بلد باشند با یکسری روش های ساده 30-40 درصد تست های موسیقی کنکور را جواب دادند و حسابی هم استفاده اش را بردند. هیچ وقت به صفری در کارنامه تان قانع نشوید. حتی 10 درصد جواب دادن به درسی، کیلومتر ها با صفر فاصله دارد./

علیرضا باستانیمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24
دما و گرما از فیزیک 1 دهم ریاضی
دهم رياضى     دبیر : امین خرمی