مدیریت زمان آزمون

بعضی از دانش آموزان با پدیده‌ای به نام "کمبود وقت " برای پاسخ دادن به سؤالات دفترچه‌ی آزمون خود مواجه هستند.

مدیریت زمان آزمون

بعضی از دانش آموزان با پدیده‌ای  به نام "کمبود وقت " برای پاسخ دادن به سؤالات دفترچه‌ی آزمون خود مواجه هستند.

پدیده‌ای که می‌تواند از لحاظ  روحی و روانی اثرات منفی برای دانش آموزان داشته باشد.

برای اینکه در جلسه‌ی آزمون، وقت را مدیریت کنید و زمان ذخیره‌شده‌ای در آخر آزمون داشته باشید باید به نکات زیر توجه کنید:

-در خانه تمرین کنید و تست بزنید و با کرنومتر، زمان یک تست مسئله‌دار را برای خود حساب کنید و سپس یک تست مفهومی را امتحان کنید (آن‌قدر تمرین کنید که به حداقل زمان برای پاسخگویی به سؤال موردنظر دست پیدا کنید).

-در جلسه‌ی آزمون یک ساعت مچی به همراه داشته باشید و به جلد دفترچه سؤال توجه کنید که به هر درس چقدر زمان اختصاص بدهید

-سؤالات را برای خود دسته‌بندی کنید؛ یعنی ابتدا به سراغ سؤالاتی بروید که تسلط دارید و به آن درس علاقه دارید و بعد سؤالاتی که برای شما نامفهوم است و نیاز به تفکر بیشتری دارد را با زدن یک علامت  x مشخص کرده و آن‌ها را برای آخر آزمون بگذارید. پس از رسیدن به پایان سؤالات، لازم است برگردید و برای پاسخ دادن به سؤالاتی که آن‌ها را با علامت «×» مشخص کرده‌اید تصمیم بگیرید. به این کار، استراتژی بازگشت می‌گویند. بر اساس این استراتژی باید صرفاً به سراغ سؤالاتی بروید که هنگام علامت‌گذاری متوجه شدید که پاسخ دادن به آن‌ها آسان‌تر است و با کمی صرف وقت و تمرکز می‌توانید جواب آن‌ها را بیابید.

-استرس و نگرانی را کنار بگذارید، به این فکر کنید که پاسخ‌گویی به 6 سؤال از 10 سؤال یعنی 60 درصد. این یعنی شما کار مثبتی در این آزمون انجام داده‌اید (استرس، خود نیز باعث هدر رفتن زمان و آشفتگی ذهنی می‌شود. لذا استرس خود را کنترل کنید و با آرامش آزمون را ادامه دهید).

-به دیگران توجه نکنید مخصوصاً به کسانی که آزمون خود را زودتر بقیه تمام می‌کنند. توجه به آن‌ها باعث می‌شود آرامش شما به هم بخورد و عجله و پایین آوردن دقت شما را به همراه داشته باشد.

-به‌طور میانگین، حداکثر برای هر سؤال  درس عمومی حدود 45 تا 60 ثانیه و برای هر سؤال در اختصاصی محاسباتی مثل ریاضی یا فیزیک حدود 80 تا 90 ثانیه و برای سؤال هر درس اختصاصی مفهومی مثل علوم یا شیمی یا زیست‌شناسی نیز حدود 70 تا 80 ثانیه زمان بگذارید.

- سعی کنید هر نیم ساعت یک‌بار به ساعت نگاه کنید و زمان خود با زمان باقی‌مانده  تنظیم و مدیریت کنید.مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24