دست‌های پنهان برنامه راهبردی

یکی از اشتباهاتی که در مورد برنامه راهبردی کانون مرتکب می‌شویم این است که این برنامه را برنامه آزمونی می‌دانیم.

دست‌های پنهان برنامه راهبردی

یکی از اشتباهاتی که در مورد برنامه راهبردی کانون مرتکب می‌شویم این است که این برنامه را برنامه آزمونی می‌دانیم. درواقع این‌گونه تصور می‌شود که برنامه‌ای است که فقط برای آزمون دادن فراهم شده است. برای جبران این خطا باید گفت که برنامه آزمونی به برنامه‌هایی گفته می‌شود که فقط نقش سنجشی دارند. در یادگیری مطالب نقشی ایفا نکرده و تنها برای سنجش ارائه می‌شوند. برای شناخت برنامه راهبردی کانون، که برنامه از نوع آموزشی است باید از ویژگی‌های آن گفت تا حق مطلب به‌درستی ادا شود.

برنامه راهبردی دارای دست پنهان است. دستی که به‌آرامی دانش‌آموزان را هم در یادگیری و هم در خودآموزی و برنامه‌ریزی شخصی تقویت می‌کند. شاهد مدعی این است که اگر برنامه را در یک نگاه  مشاهده کنید، می‌توان این خصوصیات را به‌خوبی دریافت:

1- مباحث به‌صورت مرتبط و مستقل جداگانه آمده است. با توجه به این‌که برای یادگیری مطالب مرتبط، نیاز به پیوسته خوانی است، برنامه امکان این را فراهم می‌کند.

2-دوهفته‌ای بودن: این‌که دانش‌آموز نه آن‌قدر رها می‌شود تا بی‌برنامه بماند و نه آن‌قدر تحت‌فشار که فرصت دیدن نتیجه عملکردش را نداشته باشد یعنی منطق و آرامش.

3- دوهفته‌ای بودن باعث شده تا حجم مباحث گسترده نباشد. این خود یعنی هماهنگی با سرعت مدرسه و تدریس معلم در مدرسه.پس دانش‌آموز با حداقل دغدغه می‌تواند درس مدرسه را با عمق بیشتر بخواند و خود را محک بزند.

4- مرورهای به‌اندازه: مرور کردن مطالب خواسته همه دانش‌آموزان است تا علاوه بر رفع اشکال، تثبیت نیز انجام گردد و در برنامه راهبردی معمولاً هر دو آزمون یک‌بار مطالب مرور می‌شود.

5-پنجره‌های باز: فرصت‌هایی که در ظاهر نقش چندانی در مطالعه ندارند ولی با مدیریت صحیح آن‌ها می‌توان نتایج خوبی به دست آورد؛مثل آغاز سال تحصیلی،پایان نیمسال اول،آغاز نیمسال دوم، نوروز،دوران جمع‌بندی.

6- نیمه پوششی بودن آزمون‌ها یا به تعبیری، نگاه به گذشته: ارزیابی یا همان رفع اشکالات مربوط به مطالب آزمون‌های گذشته، نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش‌آموزان نخبه داشته و انجام این مهم از طریق پوشش مطالب آزمون گذشته در هر آزمون حائز اهمیت فراوان است.

7-امکان برنامه‌ریزی شخصی هر فرد برای خود: وقتی حجم آزمون‌ها منطقی بوده و امکان جبران در فرصت‌های متعدد لحاظ شود، بی‌شک هر دانش‌آموزی می‌تواند با اعتماد به خود، برنامه‌ای منطقی و قابل‌اجرا برای خود تدوین کند.

پس با نگاهی متفاوت به برنامه راهبردی کانون،به دنبال موفقیت خود باشید.مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24
مجموعه، الگو و دنباله از ریاضی دهم
دهم تجربي     دبیر : محمد جواد محسنی