خلاصه‌نویسی و روش‌های آن

با توجه به اینکه خلاصه‌نویسی یک امر مهم در مطالعه تلقی می‌شود، در این مقاله و مقاله بعد به تعریف خلاصه‌نویسی و روش‌های آن خواهیم پرداخت.

خلاصه‌نویسی و روش‌های آن

با توجه به اینکه خلاصه‌نویسی یک امر مهم در مطالعه تلقی می‌شود، در این مقاله و مقاله بعد به تعریف خلاصه‌نویسی و روش‌های آن خواهیم پرداخت.

اصولاً دانش‌آموزانی که در مطالعه خود خلاصه‌نویسی می‌کنند نسبت به کسانی که در مطالعه تنها به خواندن اکتفا می‌کنند موفق‌ترند زیرا خلاصه‌برداری تأثیری شگرف در پیشرفت و یادگیری دارد.

حال این سؤال پیش می‌آید که راه‌کارهای مهم و مفید خلاصه‌نویسی چیست؟

باید بگویم در مرحله اول برای خلاصه‌نویسی یک درس، باید یک دفترچه مخصوص داشت و از خلاصه‌نویسی در برگه‌های پراکنده و بدون صحافی خودداری کرد، زیرا با گذر زمان حجم مطالب یادداشت شده افزایش خواهد یافت و ترتیب آن‌ها به هم خواهد خورد و همچنین یافتن و مرتب کردن آن‌ها علاوه بر اتلاف زمان انرژی زیادی را از شما خواهد گرفت.

یکی دیگر از شیوه‌هایی که در خلاصه‌نویسی به کار می‌رود خط کشیدن زیر مطالب مهم است و بهتر است برای خط کشیدن از خودکارهای رنگی استفاده شود. نکته اصلی که در این روش باید مدنظر قرار دهید، نتیجه‌گیری تعریف‌های کلیدی، جملات اصلی، نکات تستی و ... است.

بهترین فن مطالعه، درگیر شدن با مطلب یا مطالعه فعال است، یعنی هنگامی‌که مطالعه می‌کنید و مطلبی را کامل متوجه نمی‌شوید از علامت "؟" و هر جا به نکته مهمی برخوردید از علامت "!" استفاده کنید، همچنین می‌توانید هنگامی‌که با پاراگراف‌های مهم برخورد کردید از علامت "*" استفاده کنید.
پاسخ تلفنی به سوالات شما درباره کنکور 97

با درصدهای تخمینی در کنکور 97 , احتمال دارد چه رتبه ای بیاورم و کجا می توانم قبول شوم؟

آیا برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور (معدل, کد سهمیه و ...) باز هم زمان دارم؟

کنکور 98 به چه صورت خواهد بود ؟

انتخاب رشته و دانشگاه را از همین امروز با مشاوران شروع کنید

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب