عنصر فوق ستاره شدن کشف شد

یکی از کلیدی‌ترین مباحثی که در چند سال اخیر در سطح اول فوتبال اروپا مطرح شده است نحوه تصمیم گیری بازیکنان فوتبال در زمین بازی و راهکارهای بهبود آن است.

عنصر فوق ستاره شدن کشف شد

یکی از کلیدی ترین مباحثی که در چند سال اخیر در سطح اول فوتبال اروپا مطرح شده است نحوه تصمیم گیری بازیکنان فوتبال در زمین  بازی و راهکارهای بهبود آن است.


به گزارش "ورزش سه"، این در حالی است که تفاوت چندانی از نظر شرایط فیزیکی بین تیم ها در سطح اول فوتبال اروپا وجود ندارد و آن چه تفاوت را در کیفیت بازی یک تیم تعیین می‌کند، هوش بازیخوانی بازیکنان آن است.

 

از این رو٫ بازیکنان از سنین پایه تمرینات تاکتیکی مختلفی را انجام می‌دهند تا بتوانند کیفیت دانش بازیخوانی شان را در طول زمان پیشرفت بدهند. اما واقعیت امر این است که محدودیت زمانی برای آماده شدن برای بازی بعدی یک تیم و هم چنین تفاوت های فردی بازیکنان، این اجازه را نمی‌دهد که صرف تمرینات فیزیکی قبل از مسابقه، آنها را از نظر کیفیت تصمیم گیری سنجید. همچنین با توجه به نزدیک شدن سطح کیفیت بازیکنان با توجه به پیشرفت های اخیر در علوم بدنسازی و تغذیه، کیفیتِ تصمیم گیری به نحوی کلیدِ برتریِ یک فوق ستاره به بازیکنان معمولی است. 

 

 

عنصر فوق ستاره شدن کشف شد


 
بر این اساس گروهی از متخصصین علوم تصمیم گیری و مغز دانشگاه UCL انگلستان، آزمایشی را به سرپرستی دکتر جاوید فراهانی، محقق علوم شناختی و مغز و مشاور آکادمی فولام انگلستان، بر روی 105 نفر از بازیکنان جوانان و امید آکادمی های کریستال پالاس،‌ فولام، واتفورد و برنتفورد انجام دادند تا کیفیت هوش بازیخوانی این بازیکنان را بتوانند طی یک برنامه تمرینی ۸ هفته ای بسنجند و با استفاده از یک نرم افزار توسعه یافته شده برای متدهای یادگیری انسان، کیفیت تصمیم گیری بازیکنان را بهبود ببخشند.


 
بازیکنان در این رژیم تمرینی برای مهارت های ذهنی تصمیم گیری، ‌ابتدا در یک تست بیست سوالی که سناریو هایی از بازیهای مختلف باشگاه ساوتمپتون مقابل منچسترسیتی، چلسی، آرسنال، ‌تاتنهام، منچستریونایتد را نشان می داد در مورد فاز تهاجمی تیم صاحب توپ باید در سریع ترین زمان ممکن تصمیم می گرفتند. پس از آن با تغییر سرعت ویدیو به 1.5 برابر حالت عادی در یک برنامه 5 جلسه ای تمرینی سناریو های متفاوتی به این بازیکنان از بازی های متفاوت نشان داده می شد و استراتژی مورد توافق سه مربی طراز اول فوتبال اروپا از باشگاه آژاکس، مدرس فدراسیون فوتبال انگلیس و مدرس فدراسیون فوتبال آلمان با گرافیک های مرتبط نشان داده می شد. 

 

 عنصر فوق ستاره شدن کشف شد


 

در مقاله ای که در مورد این آزمایش در ورژن جدید Progress in Brain Research آماده است این نکته بیان شده است که تصمیم گیری در شرایطی که سرعت پخش ویدیوی یک سناریوی تهاجمی یک و نیم برابر سرعت عادی بازی باشد، مغز بازیکن را وادار به تصمیم گیری خلاقانه و بدون فرصت برای محاسبه می‌کند. این روش پیش از این در تمرینات آماده سازی فضانوردان ناسا، ارتش و جراحان به کار برده شده بود و باعث بهبود کیفیت تصمیم گیری افراد ماهر در این حیطه ها شده بود. 


 
محاسبه سرعت تصمیم گیری بازیکنان و بررسی آماری آن در انواع سناریو های تعریف شده هم دیگر فاکتوری است که در این آزمایش سنجیده شده است. نتایج این تحقیق نشان می دهد که هر چقدر یک بازیکن خلاق تر و از آمادگی ذهنی بالاتری برخوردار باشد، می تواند در عین این که کیفیت تصمیم گیری اش افت نمی‌کند، سرعت تصمیم گیری اش را طی این تمرینات بهبود ببخشد. 


 
اندازه‌گیری هوش بازیخوانی بازیکنان فوتبال می تواند به کشف استعدادها در مقطع پایه کمک فراوانی کند. از این رو توجه تحقیقات دانشگاهی و فدراسیون فوتبال انگلیس به این سمت جلب شده تا بتواند از روند خرید بازیکنان گران قیمت از سایر لیگ ها به تولید فوق ستاره ها در آکادمی های این کشور تغییر مسیر دهد.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24