ارزیابی و تحلیل آزمون 7 مهر گروه چهارم انسانی

الف) در هر درس، چه تعداد از دانش‌آموزان به 100% سؤالات پاسخ صحیح داده‌اند؟ ب) دشوارترین و آسان‌ترین سؤالات آزمون 7 مهر گروه چهارم انسانی کدام سؤالات بوده‌اند؟

ارزیابی و تحلیل آزمون 7 مهر گروه چهارم انسانی

ارزيابي و تحليل آزمون 7 مهر سال چهارم انساني


«آغاز سال تحصيلي مبارک»


يک سلام پاييزي به دوستان خوب قديمي که از تابستان با برنامه‌ي آزمون‌هاي کانون همراه و هم‌قدم شدند و يک سلام پاييزي ديگر به دوستان خوب جديدي که از اين آزمون و در سال تحصيلي جديد به جمع ما کانوني‌ها پيوستند. يک «خداقوت» تقديم دوستان قديمي و يک «خوش‌آمد» تقديم دوستان جديد.


يک هشدار به دوستان قديمي! رقباي کنکوري شما به‌تدريج از «خواب تابستاني!» بيدار شده و رفته رفته به ميدان مي‌آيند؛ پس آستين‌هاي همت خود را بالاتر و بالاتر بزنيد!


افزايش تعداد شرکت‌کنندگان در آزمون امروز (7 مهر) نسبت به آزمون‌هاي تابستان، در کنار ثبت‌نام‌هاي جديد که روند آن هم‌چنان ادامه دارد، حاکي از آن است که دانش‌آموزان کنکوري‌اي که در تابستان با برنامه‌ي آزمون‌هاي کانون همراه نبوده‌اند، کم‌کم مطالعه‌ي دروس، جهت آمادگي براي شرکت در کنکور سراسري را آغاز نموده و به‌تدريج وارد فضاي رقابت مي‌شوند. بنابراين در آزمون‌هاي آتي، عملکرد شما در ميان تعداد بيش‌تري از داوطلبان ارزيابي خواهد شد و بديهي است که رسيدن به نتيجه‌ي مطلوب، اقتضاي تلاش بيش‌تري را خواهد داشت. پس، همه با هم به پيش!!


يک دلداري به دوستان جديد! اگرچه پر واضح است دانش‌آموزاني که در تابستان نيز با برنامه مطالعه کرده‌اند، در مسير موفقيت در کنکور يک گام جلوتر از سايرين هستند، اما دوستان جديدي نيز که تازه به برنامه‌ي آزمون‌هاي کانون پيوسته‌اند، نبايد نگران باشند؛ چراکه طراحي برنامه‌ي آزمون‌هاي طول سال کانون به‌گونه‌اي است که فرصت کافي براي جبران فرصت از دست‌رفته‌ي تابستان در آن تعبيه شده است؛ البته به شرط ‌آن‌که «بخواهيد»!! در برنامه‌ي آزمون‌هاي کانون که به‌تدريج بيش‌تر با آن آشنا خواهيد شد، هر کدام از دروس چندين بار دوره خواهند شد و ايستگاه‌‌‌هاي جبراني متعدد تعبيه شده در برنامه‌ شما را به کسب نتيجه‌ي مطلوب اميدوارتر خواهد نمود.


اکنون که آزمون 7 مهر به اتمام رسيده است، لازم مي‌دانيم قبل از تحليل و بررسي اين آزمون توجه شما را به نکاتي درباره­ي آزمون 21 مهر جلب کنيم.


نكته‌ي مهم:


برنامه‌‌ي آزمون‌هاي سال چهارم انساني در 3 برگ پشت و رو مي‌باشد.


برگه‌ي اول: برنامه‌ي درس‌هاي عمومي


برگه‌ي دوم: برنامه‌ي درس‌هاي اختصاصي سال چهارم (پيش‌دانشگاهي)


برگه‌ي سوم: برنامه‌ي درس‌هاي زوج‌درس و پايه‌ي مستقل


از پشتيبان خود هر 3 برگ را بخواهيد.


و اما آن‌چه درباره‌ي آزمون 21 مهر بايد بدانيد:


آزمون‌هاي در طول سال كه شروع رسمي آن‌ها آزمون 21 مهر مي‌باشد، 7 درس اختصاصي سال چهارم، 8 درس پايه مستقل و 4 درس پايه به‌صورت زوج درس ارائه شده است.


پاسخ دادن به 7 درس اختصاصي سال چهارم (رياضي سال چهارم، ادبيات فارسي سال چهارم، عربي سال چهارم، تاريخ‌شناسي، جغرافياي سال چهارم، علوم اجتماعي و فلسفه‌ي سال چهارم) و 8 درس پايه مستقل (رياضي (1)، آرايه‌هاي ادبي، اقتصاد، روان‌شناسي، جامعه‌شناسي 1 و 2 و منطق و فلسفه‌ي سال سوم) اجباري است.


در آزمون 21 مهر در درس اقتصاد آزمون شاهد (گواه) را خواهيم داشت. يعني در اين درس دو مجموعه سؤال خواهيد داشت. مجموعه‌ي اول 10 سؤال تأليفي (طراحي جديد) و در مجموعه‌ي دوم 10 سؤال از كتاب آبي و سه‌سطحي اقتصاد خواهيم داشت.


شما و پشتیبانتان و اولیاءتان با بررسی و مقایسه‌ی نمره‌های آزمون طراحی شده و آزمون شاهد (گواه) می‌توانید به نتایج مهمی برسید و دانش و مهارت‌های فراشناختی خود را تقویت کنید. اولین و مهم‌ترین چیزی که متوجه خواهید شد این است که آیا روش مطالعه‌تان صحیح است یا خیر؟ و سپس تصمیم می‌گیرید که اگر روش‌های مطالعه‌تان صحیح بوده آن روش‌ها را ادامه دهید و اگر نیاز به تصحیح دارد آن روش‌ها را تصحیح کنید. به این مثال‌ها توجه کنید: بعضی دانش‌آموزان می‌گویند ما تست‌ها را درخانه خوب جواب می‌دهیم اما در جلسه‌ی آزمون نمی‌توانیم به همان خوبی پاسخ دهیم .برخی دیگر از دانش‌آموزان و اولیا هم می‌گویند ما در مدرسه نمره‌های خوبی می‌گیریم اما در آزمون‌های برنامه‌ای نمره‌هایمان فرق می‌کند. آیا شما هم جزء همین گروه از دانش‌آموزان هستید؟ خوب اگر پاسختان مثبت است و می‌گویید در خانه می‌توانید به سوال‌ها پاسخ دهید و اگر در مدرسه نمره‌های خوبی می‌گیرید باید ابتدا موضوع را دقیق‌تر بررسی کنیم و متوجه شویم که تفاوت واقعی چقدر است و علت در چیست؟


اما در ميان 4درسي كه به صورت زوج در ارائه شده‌اند (درس‌هاي رياضي سال سوم و آمار و مدل‌سازي ـ تاريخ ادبيات (1) و (2) ـ تاريخ پايه و جغرافياي پايه زوج درس هستند.) به شما حق انتخاب مي‌دهيم تا با توجه به شناختي كه از خود داريد از ميان زوج‌درس‌هاي ارائه شده دست به انتخاب بزنيد.


اگر دانش‌آموزي هستيد كه:


1. مدرسه‌ي شما خود برنامه‌ي خاصي براي مطالعه‌ي درس‌هاي پايه و از جمله زوج‌درس‌ها دارد؛ به‌عنوان مثال، در نيم‌سال اول منطق و در نيم‌سال دوم، فلسفه‌ي سال سوم را مطالعه و جمع‌بندي مي‌كنند؛ توصيه‌ي ما اين است كه انتخاب شما در راستاي تطابق با همان برنامه‌ي مدرسه‌تان باشد.


2. اگر در تابستان در آزمون‌هاي كانون شركت داشته‌ايد و به‌عنوان مثال درس‌هاي رياضي سال سوم را در تابستان مرور نموده‌ايد؛ توصيه‌ي ما آن است كه در نيم‌سال اول به‌سراغ مطالعه‌ي درس آمار و مدل‌سازي برويد و در نيم‌سال دوم بار ديگر به مطالعه‌ و مرور رياضي سال سوم كه در تابستان خوانده‌ايد، بازگرديد.


اگر در زمره‌ي دو گروه بالا جاي نداريد؛ با راهنمايي‌ها و توصيه‌هاي ما همراه شويد:


براي انتخاب صحيح از ميان زوج‌درس‌ها بايد به نكته‌ي مهم زير توجه داشت؛


نيم‌سال اول تحصيلي نسبت به نيم‌سال دوم اندكي طولاني‌تر است و در آزمون‌هاي كانون نيز نيم‌سال اول داراي يك آزمون بيش‌تر از نيم‌سال دوم است. هم‌چنين درس‌هاي انتخاب و مطالعه شده در نيم‌سال اول، دوبار دوره و مرور مي‌شوند؛ يك‌بار در بهمن‌ماه (انتهاي نيم‌سال اول) و بار ديگر در فروردين‌ماه (تعطيلات نوروز). از سوي ديگر، نيم‌سال اول با توجه به فاصله‌ي بعيدتري كه تا برگزاري كنكور دارد، امكان مطالعه‌ي آسوده‌تري را براي دانش‌آموزان فراهم مي‌سازد، حال آن‌كه در نيم‌سال دوم، دغدغه‌ي دانش‌آموزان و دبيران براي اتمام زودهنگام مطالب درسي سال چهارم و نيز اضطراب ناشي از فرا رسيدن زمان برگزاري كنكور، اندكي فشار رواني بر فضاي مطالعه‌ي دانش‌آموزان حاكم مي‌سازد كه يادگيري مطالب جديد را كمي با دشواري مواجه مي‌سازد.


بنابراين، مفيد و مؤثر آن است كه با توجه به مدت طولاني‌تر مطالعه‌ در آزمون‌هاي نيم‌سال اول و نيز جو آرام مطالعاتي در اين برهه‌ي زماني، از ميان زوج‌درس‌ها، مطالعه‌ي كتاب‌هايي را براي نيم‌سال اول برگزينيم كه بودجه‌بندي (تعداد سؤال) و اهميت بيش‌تري در كنكور سراسري داشته باشند؛ دشوارتر باشند و يادگيري آن‌ها به فراغ بال و آسودگي خاطر بيش‌تري نيازمند باشد؛ حجم مفهومي بيش‌تري داشته‌باشند و مطالعه‌ي آن‌ها نيازمند صرف مدت زمان بيش‌تري باشد؛ مطالب آن‌ها در حافظه‌ي بلند مدت راحت‌تر جاي بگيرد و تا زمان كنكور در ذهن باقي بمانند (مطالعه‌ي مطالب اصطلاحاٌ فرّار و نيازمند به حافظه‌ي كوتاه‌مدت در نيم‌سال دوم توصيه مي‌شود) تا به بهترين استفاده از نيم‌سال اول برسيم. با تكيه بر اين استدلال‌ها توصيه‌ي ما براي انتخاب واحد شما از ميان زوج‌درس‌ها چنين است:


توصيه‌ي ما براي نيم‌سال اول:

انتخاب درس‌هاي: رياضي سال سوم، تاريخ ادبيات 1 و  تاريخ ايران و جهان


توصيه‌ي ما براي نيم‌سال دوم:

انتخاب درس‌هاي: آمار و مدل‌سازي، تاريخ ادبيات 2 و جغرافياي پايه


چند توصيه:

دوستان عزير، پس از برگزاري هر آزمون بهترين استفاده‌اي که از زمان مي‌توان داشت، زماني است که به بررسي آزمون برگزار شده اختصاص داده مي‌شود لذا پيشنهاد مي‌کنيم در همان روز و يا روز بعد از آزمون حتماً سوالات آزمون را بررسي کنيد و سوالاتي را که به آن‌ها پاسخ نداده‌ايد و يا پاسخ غلط داده‌ايد در يک يادداشت جداگانه جمع‌آوري کنيد. چرا که با تکرار اين يادداشت‌ها مي‌توانيد آن سوال را براي هميشه در ذهن خود تثبيت کنيد تا اگر دوباره در آزمون‌هاي بعدي و يا در کنکور با سوالي مشابه همان سوال مواجه شديد، ديگر اشتباه گذشته را تکرار نکنيد و اين‌گونه مي‌توانيد درصد خود را افزايش دهيد و از اشتباه گذشته پلي براي موفقيت آينده بسازيد.


در آزمون 7 مهر چهارم انساني چه گذشت؟


الف) در هر درس، چه تعداد از دانش‌آموزان به 100% سؤالات پاسخ صحيح داده‌اند؟

ارزیابی و تحلیل آزمون 7 مهر گروه چهارم انسانی

ب)دشوارترين و آسان‌ترين سؤالات آزمون 7 مهر گروه چهارم انساني کدام سؤالات بوده‌اند؟


در جدول زير مي‌توانيد مشاهده نماييد که در هر درس، کدام سؤال دشوارترين سؤال بوده است؛ يعني تعداد کم‌تري از دانش‌آموزان موفق شده‌اند به آن‌ پاسخ صحيح دهند و نيز مي‌توانيد مشاهده کنيد که کدام سؤال، آسان‌ترين سؤال بوده است و تعداد زيادتري از دانش‌آموزان توانسته‌اند به آن‌ پاسخ صحيح دهند. (همان‌طور كه مي‌دانيد! شناخت سؤال‌هاي آسون و سخت هر درس، مهارتي است که داشتن آن در کنار استفاده از تکنيک ضربدر منفي كمك‌تان مي‌کند تا در جلسه‌ي آزمون اتلاف وقت را به حداقل برسانيد!!)


 (درصد صحيح: چند درصد از داوطلبان به اين سؤال پاسخ صحيح داده‌اند.)

ارزیابی و تحلیل آزمون 7 مهر گروه چهارم انسانی


دانش آموزان گرامی

به کانال تلگرام تخصصی گروه انسانی  kanoonir_e@ بپيونديد:


پاسخ سؤال‌هاي درسي خود را مشاهده نماييد.


از جديترين اخبار كانون و كنكور با خبر شويد.


از كتاب‌هاي جديد و به روز رساني شده‌ي كانون مطلع شويد.


ارزيابي و تحليل هر آزمون را در همان روز مشاهده نماييد.


از مشاوره‌‌هاي آموزشي و تحصيلي استفاده كنيد.


خلاصه درس‌هاي مربوط به هر آزمون را دريافت نمائيد.


و ..................


دانش‌آموزان گرامي مي‌توانيد دام آموزشي سؤال‌هاي آزمون 7 مهر را در سايت كانون بنوسيد و جايزه بگيريد.‌ (به انتخاب خود، كتاب كانون جايزه بگيريد.)


با آرزوي موفقيت

سارا شريفي (مدير توليد آزمون‌هاي سال چهارم انساني)پاسخ تلفنی به سوالات شما درباره کنکور 97

با درصدهای تخمینی در کنکور 97 , احتمال دارد چه رتبه ای بیاورم و کجا می توانم قبول شوم؟

آیا برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور (معدل, کد سهمیه و ...) باز هم زمان دارم؟

کنکور 98 به چه صورت خواهد بود ؟

انتخاب رشته و دانشگاه را از همین امروز با مشاوران شروع کنید

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب