ژن درمانی جدید برای درمان ام‌اس در موش‌ها

محققان دانشگاه فلوریدا یک روش ژن درمانی جدید را توسعه داده‌اند که می‌تواند با مولتیپل اسکلروزیس (MS) یا همان بیماری ام اس مبارزه کند.

ژن درمانی جدید برای درمان ام‌اس در موش‌ها

محققان دانشگاه فلوریدا یک روش ژن درمانی جدید را توسعه داده‌اند که می‌تواند با مولتیپل اسکلروزیس (MS) یا همان بیماری ام اس مبارزه کند.

محققان با آزمایش  این روش درمانی جدید بر روی موش‌ها دریافتند که با استفاده از این روش می‌توان تمام علائم این بیماری را به طور کامل در موش‌هایی که از این بیماری رنج می‌برند معکوس کرد.

"ام‌اس" یا "تصلب بافت چندگانه" (Encephalomyelitis disseminata یا Multiple sclerosis) که با نام اختصاری ام‌اس یا MS شناخته می‌شود، یک بیماری التهابی است که در آن غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی در  مغز و نخاع آسیب می‌بینند.

این آسیب دیدگی در توانایی بخش‌هایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط هستند می‌تواند اختلال ایجاد می‌کند و باعث به وجود آمدن علائم و نشانه‌های زیاد جسمی مانند اختلال در بینایی،تکلم و توانایی حرکتی شود.

این درمان جدید با سلطه بر سلول‌های تی که بیش از حد واکنش نشان داده و به میلین حمله می‌کنند کار می‌کند.

محققان یک ژن خاصی که سوار بر یک ویروس بی ضرر است را به کبد موش‌ها ارائه کرده و در آنجا آن ژن برای پروتئینی به نام " میلین الیگودندروسیت گلیکوپروتئین"(myelin oligodendrocyte glycoprotein)  کدگذاری می‌شود.

از آنجایی که کبد نقش کلیدی در تحریک تحمل ایمنی ایفا می‌کند، این پروتئین تولید سلول‌های تی را تشدید کرده و حمله سیستم ایمنی به بدن را سرکوب می‌کند.

محققان با آزمایش این روش جدید بر روی موش‌های مبتلا به ام‌اس دریافتند که این روش درمانی می‌تواند تمامی علائم بیماری را در این حیوانات معکوس کرده و حتی با گذشت 7 ماه از انجام این آزمایش باز هم علائمی از این بیماری در موش‌ها دیده نشد.

در دور دیگری از آزمایشات مشخص شد که اگر این پروتئین با یک داروی به نام "راپامیسین"( rapamycin )ترکیب شود، درمان موثرتر خواهد بود. راپامیسین اغلب برای جلوگیری از رد اندام‌های پیوند شده در بدن بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منبع :پاسخ تلفنی به سوالات شما درباره کنکور 97

با درصدهای تخمینی در کنکور 97 , احتمال دارد چه رتبه ای بیاورم و کجا می توانم قبول شوم؟

آیا برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور (معدل, کد سهمیه و ...) باز هم زمان دارم؟

کنکور 98 به چه صورت خواهد بود ؟

انتخاب رشته و دانشگاه را از همین امروز با مشاوران شروع کنید

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب