بهترین نتیجه در کمترین زمان...

بیایید تأثیر یکی از این کارها را بررسی کنیم. یک محاسبه‌ی سرانگشتی می‌کنیم. ببینیم برای مهم‌ترین کارمان، یعنی تمرین تست، چقدر در روز زمان نیاز داریم.

بهترین نتیجه در کمترین زمان...

با پشت سر گذاشتن تابستان، یک‌قدم به کنکور نزدیک‌تر شدیم و هرچه به کنکور نزدیک‌تر شویم، مدیریت زمان و استفاده از تمام فرصت‌های شبانه‌روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. خبر بد این‌که شبانه‌روز 24 ساعت است و برای خریدِ زمان هیچ کاری نمی‌توان کرد. فقط می‌توانیم برای کارهای مهم از لابه‌لای همین 24 ساعت وقت باز کنیم. خبر خوب این‌که شرایط برای همه یکسان است حتی برای نوابغ گذشته، حال و آینده!

موفق‌ها چطور وقت باز می‌کنند؟

با جستجوی ساده در اینترنت، با مطالب متنوع، متعدد، مشابه و بعضاً گیج‌کننده‌ای در مورد مدیریت زمان برخورد می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنم محدوده‌ی جستجو را به سایت کانون تقلیل دهیم تا با مطالب جهت‌دار، چکیده و مرتبط روبرو شویم. نتیجه این‌که لازم نیست کار عجیب‌وغریبی بکنیم. فقط کافی ست چند کار تکراری انجام دهیم!

کارهایی که سال‌هاست توسط موفق‌های کنکور انجام می‌شود. کارهایی که سال‌هاست در سایت کانون به‌عناوین‌مختلف و سبک‌های متفاوت منتشر می‌شوند. کارهایی به‌ظاهر ساده، با اسامی تکراری و عمقی زیاد. مثلاً یک برنامه‌ای بودن، مثلاً روزخوانی و پیش‌خوانی. مثلاً اجرای تکنیک‌های سر جلسه‌ی آزمون، مثلاً انتخاب منبع درست، مثلاً کار کردن روی تست‌های شناسنامه‌دار و استاندارد و و و. البته شرط باز شدن درهای زمان، تداوم در انجام این امور است.

بیایید تأثیر یکی از این کارها را بررسی کنیم. یک محاسبه‌ی سرانگشتی می‌کنیم. ببینیم برای مهم‌ترین کارمان، یعنی تمرین تست، چقدر در روز زمان نیاز داریم.

فرض کنیم تعداد تست‌های کنکور ۲۵۰ عدد است. اگر برای هر تست کنکور ۱۰۰ تست تمرین کنیم باید ۲۵۰۰۰ تست تمرین کنیم و اگر برای تمرین هر تست و بررسی آن حدوداً کمی بیشتر از دو دقیقه زمان نیاز داشته باشیم به ۶۰۰۰۰ دقیقه یعنی ۱۰۰۰ ساعت زمان نیاز داریم. حالا اگر تعداد روزهای باقی‌مانده تا کنکور را که در آن‌ها تست تمرین می‌کنیم، ۲۵۰ روز در نظر بگیریم باید روزی چهار ساعت تمرین کنیم. تازه اگر بخواهیم به ازای برخی تست‌ها به کتاب درسی مراجعه کنیم و مطالعه‌ای سریع از کتاب درسی هم داشته باشیم و مطالب کتاب و این تست‌ها را نشان‌دار کنیم، باید به‌جای روزی چهار ساعت، شش ساعت درس بخوانیم. این محاسبه‌ی سرانگشتی با زمان‌های کمینه و گرد شده به پایین انجام شده! ضمناً ما که قرار نیست فقط تست بزنیم! مطالعه دروس مدرسه و کار کردن بیشتر روی مباحث نیاز به تلاش ونوسانی هم به زمان نیاز دارد...

نتیجه این‌که ما برای وقت تلف کردن وقت نداریم!

باید به مطالعه‌ی خود جهت درستی بدهیم. کارهای مهم را اول انجام دهیم. یکی از مهم‌ترین کارها تمرین تست‌هاست و مهم‌ترین تست‌ها، شبیه‌ترین تست‌ها به تست‌های کنکور سراسریست و شبیه‌ترین تست‌ها به تست‌های کنکور سراسری، تست‌های کنکور سراسری‌ست! ما قرار است نهایتاً در کنکور سراسری آزمون بدهیم پس بهتر است با سؤال‌های اصلی کنکور آشنا شویم تا بتوانیم انواع سؤال‌ها و تیپ‌های مختلف آن‌ها را بشناسیم. برای امتحانات مدرسه هم مشابه همین عمل می‌کنیم. معمولاً سراغ نمونه سؤالات قبلی از دانش آموزان سال‌های بالاتر یا منابع دارای نمونه سؤال مثل کتاب‌های پرتکرار می‌رویم. در اینجا هم از بین انبوه کتاب‌ها، باید کتابی را به‌عنوان منبع اصلی انتخاب کنیم که شامل تست‌های شناسنامه‌دار و استاندارد باشد. سؤال‌های شناسنامه‌دار سؤال‌هایی هستند که مرجع و هویت آن‌ها معلوم هستند. مهم‌ترین ویژگی بارز سؤال‌های استاندارد مشخص بودن سطح دشواری آن‌هاست. البته اولویت اول با تست‌های سال‌های اخیر (شش سال گذشته) است.

بعد از تمرین تست‌های کنکور، باید تست‌های آزمون‌های کانون را تمرین کنیم. این دسته تست‌ها، ویژگی استاندارد بودن را دارند چون بهترین سؤال‌ها، بر اساس آمار شرکت‌کنندگان انتخاب شده اند و سطح دشواری آن‌ها سنجیده شده است.

به دلایل متعدد، بهترین منبع برای تمرین تست‌های استاندارد و شناسنامه‌دار، کتاب‌های آبی کانون هستند. تست‌های کتاب‌های آبی دارای شناسنامه هستند، بر اساس جامعه‌ی آماری بالا در آزمون‌های کانون، سطح دشواری تست‌ها سنجیده شده و بهترین تست‌ها انتخاب شده‌اند، تست‌های کنکور سراسری از تست‌های کانون تفکیک شده و در بخش‌های جداگانه ارائه شده اند، مباحث تیپ بندی شده و سؤالات با روش حل مشابه در دسته‌های جداگانه آورده شده اند، بودجه‌بندی‌ها برای هر مبحث مشخص شده‌اند و اهمیت هر مبحث قابل‌لمس است، حل تست از کتاب آبی به مبحث شناسی و تست شناسی کمک شایانی می‌کند، اگر مزایای مشاوره‌ای در صفحات اولیه کتاب، فهرست، درخت دانش و پشت جلد را نیز به دیگر موارد اضافه کنیم، شکی برای استفاده از کتاب‌های آبی به‌عنوان منبع اصلی باقی نخواهد ماند.

و یک نکته‌ی ظریف: آزمون کنکور سراسری تمام بخش‌ها و مباحث کتاب را پوشش نمی‌دهد. مباحثی که ممکن است در سال‌های آتی جزو سؤالات کنکور باشد. ضمن این‌که برخی قسمت‌های کتاب ممکن است در سال‌های اخیر تغییر کرده باشد و سؤالات کمی از آن‌ها در کنکور طرح‌ شده باشد. در کتاب‌های آبی بخش‌هایی از کتاب درسی که تاکنون در کنکورها سؤال نداشته‌اند یا کم‌تر داشته‌اند موردتوجه واقع شده‌اند و با حجم قابل قبولی از سؤال‌های استاندارد آزمون‌های کانون، پوشش داده شده‌اند.

پس از تمرین سؤال‌های کتاب‌های آبی، برای تمرین بیشتر، می‌توانیم سراغ دی‌وی‌دی همراه کتاب‌های کانون برویم. معادل تست‌های موجود در کتاب یا بیش از آن تمرین و سؤال وجود دارد که ما می‌توانیم آن‌ها را به‌صورت زمان‌دار تمرین کنیم و نمره بگیریم یا آزمون‌های سال‌های قبل کانون را تمرین کنیم و درصد و تراز معادل دریافت نماییم.

تمرین بیشتر می‌خواهیم؟ سراغ کتاب‌های سه سطحی برویم. این کتاب برای دانش آموزان تراز بالای 5000 تهیه شده و در سه سطح نسبتاً دشوار، دشوار و دشوارتر و به ترتیب سطح دشواری، دسته‌بندی شده است.

من با توجه به زمان‌بندی خودم، از هر تیپ سؤال دو یا سه سؤال را تمرین می‌کنم و بقیه را برای نوبت‌های بعد می‌گذارم. شما با این حجم سؤالات استاندارد و شناسنامه‌دار و با این زمان محدود، اگر وقت داشتید به سراغ سؤال‌ها و تمرین‌های تألیفی و سلیقه‌ای بروید!پاسخ تلفنی به سوالات شما درباره کنکور 97

با درصدهای تخمینی در کنکور 97 , احتمال دارد چه رتبه ای بیاورم و کجا می توانم قبول شوم؟

آیا برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور (معدل, کد سهمیه و ...) باز هم زمان دارم؟

کنکور 98 به چه صورت خواهد بود ؟

انتخاب رشته و دانشگاه را از همین امروز با مشاوران شروع کنید

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب