خداحافظ تابستان

در زمان مطالعه برای کنکور چند دوران طلایی داریم که اولین و شاید مهم‌ترین آن ها، دوران طلایی تابستان باشد. اکنون که در انتهای تابستان قرار داریم، باید بتوانیم ...

خداحافظ تابستان


در زمان مطالعه برای کنکور چند دوران طلایی داریم که اولین و شاید مهم ترین آن ها، دوران طلایی تابستان باشد. اکنون که در انتهای تابستان قرار داریم، باید بتوانیم به یک سری سوالات کلیدی پاسخ دهیم و پاسخ هایمان را برای شروع سال تحصیلی در نظر داشته باشیم . چرا که مطالعه و رفع ابهامات و نواقص در تابستان قبل از کنکور یک طرف قضیه و دستیابی به نکاتی که از پاسخ دادن به این سوالات حاصل می شود، یک طرف دیگر قضیه است. با توجه به تجربیات خودم و رتبه های برتر سال های گذشته، سوالاتی را مطرح می کنم که با پاسخگویی به آنها می توانید مسیر مطالعاتی روشن تری برای آینده ترسیم کنید :
 

*  آیا من نیاز به برنامه ریزی دارم؟ به بیانی دیگر ، آیا اهمیت برنامه ریزی را دریافته ام؟

*  آیا خودم به تنهایی قادر به برنامه ریزی هستم؟ یا به کمک مشاور نیاز دارم؟ 

*  برای شخص من بازه های مطالعاتی و استراحت به چه صورت است؟

*  در کدام قسمت از روز ، توانایی مطالعه و یادگیری بیشتری دارم تا درس های مهم و مشکلم را در آن بازه ها قرار دهم؟

*  با ابزارهای کانونی تا چه حدآشنا هستم؟ آیا باید از دفتر برنامه ریزی، کلاسور ارزیابی ، تکنیک زمان های نقصانی و... استفاده کنم؟ آیا این ابزار برای من مفید است؟

*  توانایی خلاصه نویسی برای دروس مختلف دارم؟ آیا می دانم برای چه درس هایی باید خلاصه بنویسم؟ فرق خلاصه نویسی و نکته برداری چیست؟

*  برای هر درس چگونه باید مطالعه کنم؟ سبک مطالعه دروس مختلف چیست؟

*  چند درصد زمان مطالعه خود را در درس های مختلف باید برای مطالعه تشریحی و تستی اختصاص دهم؟

*  کلاس کنکور لازم دارم؟ اگر بله، برای چه درس هایی؟

*  با توجه به این که امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان را تازه داده ام، آیا توانسته ام قالب مطالعه خود را از تشریحی به تستی تغییر دهم؟

*  آیا حس می کنم که موقعیت من از دانش آموز به داوطلب کنکور تغییر کرده است و وارد فضای کنکور شده ام؟ از لحاظ روحی آمادگی مطالعه ی کنکوری را دارم؟  خداحافظ تابستان

اگر دانش آموز سخت کوشی بوده اید و در تابستان مطالعه داشته اید و در آزمون های کانون شرکت کرده اید، می توانید به سوالات پاسخ دهید . در غیر این صورت سعی کنید در ابتدای سال تحصیلی و با مقداری مطالعه ، به این سوالات پاسخ دهید تا با ذهنی شفاف ادامه ی مسیر را بدون سردرگمی طی کنید.


صدیقه محسن پور _ دانشجوی مهندسی شیمی _ دانشگاه صنعتی شریف
صدیقه سادات محسن پور محمدی
مجید سلطانی
مشاوره تلفنی انتخاب رشته کنکور 97

با رتبه ام در کنکور 97 احتمال دارد در چه رشته و دانشگاهی قبول شوم؟
پاسخ به سوال های شما درباره سهمیه ها ،پردیس ،شبانه ، غیر انتفاعی و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 24 ساعته