تشخیص بیماری لثه با جوهر ماهی مرکب

محققان در روشی جدید از جوهر ماهی مرکب برای بررسی عقب رفتگی و بیماری‌های لثه استفاده کرده اند.

تشخیص بیماری لثه با جوهر ماهی مرکب

 به نقل از نیواطلس، پزشکان برای کنترل بیماری های لثه مانند عقب رفتگی یا ایجاد فاصله میان لثه و دندان با ابزاری مخصوص بخش میان دندان ها و لثه را بررسی می کنند. این فرایند دردناک و وقت گیر است. در همین راستا محققان دانشگاه سن دیگو کالیفرنیا روشی دقیق تر برای کنترل بیماری لثه ایجاد کرده اند که از جوهر ماهی مرکب استفاده می کند.

به طور معمول ابزار دندانپزشکی بخشی از لثه کنار دندان را بررسی می کند. اگر بافت لثه سالم باشد ابزار باید مقدار بیشتری در فاصله میان دندان و لثه فرو برود. اما اگر لثه دچار عقب رفتگی شده باشد، دستگاه به طور قابل توجهی در فاصله میان آنها فرو می رود.

 در روش جدید بیمار باید دهان خود را با محلول های شستشوی معمولی که حاوی جوهر ماهی مرکب، آب و نشاسته هستند، بشوید. این مایع وارد فواصل ایجاد شده بین دندان و لثه می شود و در آنجا باقی می ماند.

سپس یک منبع نوری مانند لیزر یا یک چراغ ال ای دی  روی لثه به کار می رود. همین امر سبب می شود ذرات نانو ملانین در جوهر ماهی مرکب جذب نور شوند. در نتیجه گرم و منبسط می شوند. این روند یک سیگنال آکوستیک ایجاد می کند.  سیگنال مذکور را می توان به وسیله یک مبدل اولتراساوند ردیابی کرد و تصویری از فاصله ایجاد شده به دست آورد.

باقیمانده جوهر نیز پس از مسواک زدن از بین دندان ها پاک می کند.

 تاکنون این روش در خوک ها آزمایش شده است. محققان امیدوارند دستگاهی بسازند که بتواند این آزمایش را برای انسان انجام دهد.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24