تبدیل روغن دور ریختنی موتور به سوخت دیزل بهینه

پژوهشگران دانشگاه‌های صنعتی اصفهان و فردوسی مشهد با سنتز یک نانوکاتالیست توانستند روغن مصرف شده و دور ریختنی موتور را به یک نوع سوخت برای موتورهای دیزلی تبدیل کنند

تبدیل روغن دور ریختنی موتور به سوخت دیزل بهینه

به گزارش ایسنا منابع رو به پایان سوخت‌های فسیلی و از طرفی افزایش روزافزون مصرف آن دانشمندان را به فکر چاره‌ای برای حل این معضل انداخته است. از سوی دیگر حجم روغن ‌سوخته‌ تولید شده در جهان بالغ‌ بر 24 میلیون تن در سال است.

این حجم بالا از روغن‌ سوخته موجب افزایش قابل‌ توجه آلودگی‌های زیست‌محیطی می‌شود؛ بنابراین یافتن راهی که بتوان به کمک آن روغن‌ سوخته و دور ریختنی را بازیافت و آن را به یک محصول با ارزش تبدیل کرد، بسیار حائز اهمیت است.

پروفسور علی‌اصغر انصافی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، از اجرای تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و گفت: کاهش آلایندگی محیط‌ زیست و نیاز روزافزون به سوخت از جمله اهداف اجرای این طرح بوده است که در این راستا در این طرح تلاش شده است تا با سنتز یک نانو کاتالیست، روغن سوخته‌ موتورهای دیزلی که ارزشی بالغ‌ بر 10 سنت به ازای هر گالن دارند، به یک سوخت با ارزش با قیمت 94 سنت به ازای هر لیتر تبدیل کنیم.

به گفته وی، به کمک نتایج این طرح نه ‌تنها می‌توان سوخت دیزلی را از راهی ارزان و مقرون‌ به ‌صرفه تولید کرد، بلکه کیفیت سوخت افزایش یافته و آلایندگی کمتری نسبت به سوخت‌های دیزلی معمولی ایجاد می‌کند.

انصافی تاکید کرد: در این طرح نانو ذرات سریم اکسید بر بستر سیلیکاژل سنتز شد و از نانوکامپوزیت حاصل به‌ عنوان یک نانوکاتالیست برای تبدیل روغن‌ سوخته به سوخت دیزل استفاده شد.

وی با تاکید بر اینکه مقیاس نانویی این کاتالیست موجب شد تا فرایند تبدیل با سرعت و بازدهی بالاتری انجام گیرد، خاطرنشان کرد: به‌ منظور بررسی نانوکامپوزیت از آزمون‌های میکروسکوپی و طیف‌سنجی، استفاده و همچنین پارامترهای مؤثر بر فرایند تولید سوخت دیزل در فرایند پیرولیز با به‌ کارگیری روش‌های طراحی آزمایش بهینه شد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به نتایج به دست آمده از این تحقیقات، یادآور شد: میزان گوگرد موجود در سوخت تولیدی در این طرح از 0.9 درصد به 0.02 درصد کاهش یافته که این موضوع تأثیر قابل‌توجهی بر کاهش آلودگی حاصل از احتراق این سوخت‌ها دارد.

به گفته وی، آلاینده‌های آلی این سوخت نیز به میزان 0.01 درصد گزارش شده است.

این تحقیقات از سوی پروفسور علی‌اصغر انصافی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، نوید زندی آتشبار دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتر امیر هوشمند اهور دانش‌آموخته مقطع دکترای دانشگاه فردوسی مشهد اجرایی و نتایج آن در مجله‌ Journal of Cleaner Production با ضریب تأثیر 5.715 منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
واقعه‌ی بزرگ از دین و زندگی 1 دهم
دهم رياضى     دبیر : محمد رضایی بقا