چرا برخی درس نمی‌خوانند؟

برخی از والدین با تأکید زیاد بر درس خواندن و تکرار آن در روز باعث بی‌انگیزگی فرزند خود می‌شوند؛ اما درس نخواندن دانش‌آموزان معمولاً سه دلیل دارد.

چرا برخی درس نمی‌خوانند؟

برخی از والدین با تأکید زیاد بر درس خواندن و تکرار آن در روز باعث بی‌انگیزگی فرزند خود می‌شوند؛ اما درس نخواندن دانش‌آموزان معمولاً سه دلیل دارد: ضعف پايه، قرار گرفتن در جمع دوستان ناموفق و آشنا نبودن با روش‌هاي صحيح مطالعه.

ضعف پايه:ممکن است دلیل درس نخواندن دانش‌آموز، ضعف در درس‌های پايه باشد. براي رفع اين مشکل اولين کاري که بايد انجام دهند اين است که نقاط ضعف و قوت خود را در مباحث درسي بشناسند.
در قدم بعدي دانش‌آموزان بايد بدانند که براي يادگيري بهتر بعضي درس‌ها بايد ابتدا بر پيش‌نيازهاي آن درس مسلط شوند. استفاده از کتاب‌های کمک‌آموزشی و همیار معلم نیز مؤثر است.

قرار گرفتن در میان دوستان ناموفق:گاهي دانش‌آموز در گروهي ازدوستانی قرار مي‌گيرد که درس نخواندن براي آن‌ها ضد ارزش نیست بلکه به ارزش تبديل شده است. اين عامل يکي از دلايل بسيار مهمي است که ممکن است دانش‌آموز را نسبت به درس خواندن بی‌انگیزه کند. به طور کلی معمولاً سرگروه این جمع دانش‌آموزان کسی است که خود در درس خواندن از بقیه عقب افتاده است و دیگران را نیز به این کار تشویق می‌کند.

آشنا نبودن با روش‌هاي صحيح مطالعه:وقتي دانش‌آموز روش صحيح مطالعه را بلد نباشد نمی‌تواند به‌درستي درس بخواند. اگر دانش‌آموز از هوش بالايي برخوردار باشد اما از سال‌هاي ابتدايي تحصيلش مهارت‌هاي مطالعه را یاد نگرفته باشد، يا در درس خواندن اصلاً موفق نخواهد شد يا به‌سختي موفق می‌شود.

از نظر فرانسیس بیکن موفقیت به سه عامل اصلی بستگی دارد: داشتن هدف، داشتن برنامه، اجرای صحیح برنامه.



مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24