چرا برخی درس نمی‌خوانند؟

برخی از والدین با تأکید زیاد بر درس خواندن و تکرار آن در روز باعث بی‌انگیزگی فرزند خود می‌شوند؛ اما درس نخواندن دانش‌آموزان معمولاً سه دلیل دارد.

چرا برخی درس نمی‌خوانند؟

برخی از والدین با تأکید زیاد بر درس خواندن و تکرار آن در روز باعث بی‌انگیزگی فرزند خود می‌شوند؛ اما درس نخواندن دانش‌آموزان معمولاً سه دلیل دارد: ضعف پايه، قرار گرفتن در جمع دوستان ناموفق و آشنا نبودن با روش‌هاي صحيح مطالعه.

ضعف پايه:ممکن است دلیل درس نخواندن دانش‌آموز، ضعف در درس‌های پايه باشد. براي رفع اين مشکل اولين کاري که بايد انجام دهند اين است که نقاط ضعف و قوت خود را در مباحث درسي بشناسند.
در قدم بعدي دانش‌آموزان بايد بدانند که براي يادگيري بهتر بعضي درس‌ها بايد ابتدا بر پيش‌نيازهاي آن درس مسلط شوند. استفاده از کتاب‌های کمک‌آموزشی و همیار معلم نیز مؤثر است.

قرار گرفتن در میان دوستان ناموفق:گاهي دانش‌آموز در گروهي ازدوستانی قرار مي‌گيرد که درس نخواندن براي آن‌ها ضد ارزش نیست بلکه به ارزش تبديل شده است. اين عامل يکي از دلايل بسيار مهمي است که ممکن است دانش‌آموز را نسبت به درس خواندن بی‌انگیزه کند. به طور کلی معمولاً سرگروه این جمع دانش‌آموزان کسی است که خود در درس خواندن از بقیه عقب افتاده است و دیگران را نیز به این کار تشویق می‌کند.

آشنا نبودن با روش‌هاي صحيح مطالعه:وقتي دانش‌آموز روش صحيح مطالعه را بلد نباشد نمی‌تواند به‌درستي درس بخواند. اگر دانش‌آموز از هوش بالايي برخوردار باشد اما از سال‌هاي ابتدايي تحصيلش مهارت‌هاي مطالعه را یاد نگرفته باشد، يا در درس خواندن اصلاً موفق نخواهد شد يا به‌سختي موفق می‌شود.

از نظر فرانسیس بیکن موفقیت به سه عامل اصلی بستگی دارد: داشتن هدف، داشتن برنامه، اجرای صحیح برنامه.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب