واقعیت مجازی این‌بار برای حیوانات آزمایشگاهی

محققان دانشگاه فرایبورگ برای اولین‌بار نمایشگر واقعیت مجازی را برای بررسی واکنش حیوانات آزمایشگاهی تولید کردند.

واقعیت مجازی این‌بار برای حیوانات آزمایشگاهی

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌نیوز، هدف از طراحی اولین نمایشگر واقعیت مجازی که به صورت یک استوانه طراحی شده، شناخت کامل‌تر فعالیت ژن‌ها و اتصالات عصبی مغز انسان با مشاهده رفتار حیوانات در برابر توهمات تصویری است.

این دستگاه واقعیت افزوده مخصوص حیوانات که FreemoVR نام دارد، به صورت یک استوانه توخالی و با قابلیت نمایش تصویر از اطراف و کف طراحی شده است.

این نمایشگر با خلق تصاویر واقعی به صورت سه بعدی و در همه جهات،  واکنش حیوانات آزمایشگاهی در حالت‌های مختلف مثل راه‌رفتن، شناکردن و پرواز کردن را آشکار می‌کند.

این نمایشگر پیشرفته و البته گران‌قیمت مجهز به 10 دوربین سرعت‌سنج برای شناسایی موقعیت لحظه‌ای جانوران آزمایشگاهی و به روزرسانی تصاویر سه‌بعدی تولیدی در کسری از ثانیه است.

محققان در نخستین مرحله آزمایشات خود، حیواناتی از قبیل موش، مگس میوه و گورخر ماهی را در دستگاه واقعیت مجازی قراردادند.

در این سری از آزمایش‌ها مشخص شد که واکنش حیوانات در برابر تصاویر مجازی مانند موانع، مناظر و توهمات تصویری کاملا مشابه شرایط واقعی است و عملکرد این دستگاه مورد تایید محققان قرار گرفت.

محققان معتقدند که عملکرد این دستگاه در مجموع نشانگر نقش ژن‌ها در رفتارهای خاص حیوانات است، در واقع شناخت فعالیت ژن‌ها و تاثیر آن‌ها در عملکرد مغز، دریچه‌ای برای ورود به دنیای ناشناخته مغز انسان است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
حرکت نوسانی از فیزیک چهارم ریاضی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم رياضي)
دبیر : پدرام رحمتی