ریشه‌کنی فلج اطفال و زیکا با گیاه تنباکو

محققان انگلیسی موفق به تولید نوعی واکسن فلج اطفال شده‌اند که شامل ذرات ویروس غیر عفونی است که بسیار ساده در برگ گیاهی از تنباکو رشد می‌کنند.

ریشه‌کنی فلج اطفال و زیکا با گیاه تنباکو

محققان انگلیسی موفق به تولید نوعی واکسن فلج اطفال شده‌اند که شامل ذرات ویروس غیر عفونی است که بسیار ساده در برگ گیاهی از تنباکو رشد می‌کنند.

یکی از بزرگترین دستاوردهای پزشکی قرن بیستم، موفقیت در ریشه کنی فلج اطفال بود. البته هنوز موارد محدودی در برخی نقاط دنیا دیده می‌شود. ولی با تولید واکسن فلج اطفال در دهه 1950 میلادی، موارد ابتلا به فج اطفال 99 درصد کاهش یافت.
محققان انگلیسی به امید ریشه‌کنی کامل این بیماری، یک واکسن مصنوعی ساخته اند که شامل ذرات ویروس غیر عفونی است و با روشی بسیار ساده و ارزان در برگ گیاهی از خانواده تنباکو رشد می کند.
اولین مرحله برای ساخت واکسن، تولید مقادیر زیادی ویروس است. برای ریشه کنی کامل فلج اطفال در سراسر دنیا، تعداد ویروس های زنده کفایت نمی کند و باید به دنبال روش‌های جایگزین بود.
برای این منظور، محققان انگلیسی از ذراتی استفاده کرده اند که کاملا شبیه ویروس هستند و VLP نام دارند؛ ولی باعث عفونت نمی‌شوند. تحقیقات قبلی موثر بودن ذرات VLP را در ریشه‌کنی فلج اطفال تایید کرد ولی چالش اصلی تولید سریع و ارزان این ذرات در حجم وسیع بود. محققان برای حل این مشکل، موفق به رشد این ذرات در برگ یک گیاه از خانواده گیاه تنباکو شدند.
گذشته از مضرات این گیاه هنگام استفاده در دخانیات، سال هاست که تنباکو به یک گیاه مفید در صنعت پزشکی بدل شده است. در سال 2013 از این گیاه برای سرعت بخشیدن در تولید میلیون ها دوز واکسن آنفلوآنزا (H1N1) استفاده شد. تولید مولکول‌های ضد التهابی برای درمان بیماری‌های خودایمنی از دیگر فواید تنباکو است. در حال حاضر نیز از برگ یکی از گیاهان این خانواده به نام Nicotiana benthamiana برای رشد ذرات ویروسی غیر عفونی استفاده می‌شود. این گیاه بومی قدیمی استرالیا است و از نظر علمی جایگاه ویژه ای دارد؛ چراکه باعث جهشی ژنتیکی می‌شود که سیستم ایمنی گیاه را غیرفعال می‌کند.
بر اساس یک مطالعه در دانشگاه آریزونا، محققان با استفاده از VLP موفق به ساخت واکسن زیکا شده اند که در برگ گیاه Nicotiana benthamiana رشد می‌کند. این مطالعه اطلاعات ارزشمندی را در زمینه ساخت انواع واکسن در اختیار محققان قرار می‌دهد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب