با ترس‌های بچه چطور برخورد کنیم؟

ترس در کودکی اتفاق عجیبی نیست اما گاهی وقت‌ها ترس‌های کودکی به حدی شدید می‌شوند که بچه‌ها از زندگی روزمره بازمی‌مانند و بشدت به والدین وابسته می‌شوند. با ترس‌های بچه‌ها چ

با ترس‌های بچه چطور برخورد کنیم؟

ترس در کودکی اتفاق عجیبی نیست اما گاهی وقت‌ها ترس‌های کودکی به حدی شدید می‌شوند که بچه‌ها از زندگی روزمره بازمی‌مانند و بشدت به والدین وابسته می‌شوند. با ترس‌های بچه‌ها چطور باید رفتار کنید؟ انکار کنید یا فرزندتان را مجبور کنید با آنها مواجه شوند؟

قبل از هر چیز تشخیص دهید که این ترس واقعی است یا نه؛ مثلاً اگر فرزندتان از سایه‌های شبانه روی دیوار اتاقش می‌ترسد، منشأ سایه‌ها را بررسی کرده و سعی کنید آنها را برطرف کنید.

ترس فرزندتان را کوچک نشمرید؛ حتی اگر به نظر شما مسأله‌ای بسیار کوچک و پیش پا افتاده باشد. صحبت کردن درمورد ترس بسیار کمک‌کننده است. بگذارید فرزندتان ترس‌هایش را بگوید و شما شنونده آنها باشید.از گفتن عباراتی مثل «مسخره بازی درنیار!»، «تو دیگه بزرگ شدی نباید بترسی» و... خودداری کنید؛ چون باعث می‌شود اعتماد به نفس فرزندتان کم شده و ترس‌هایش را به جای بروز دادن در خود نگه دارد.

اگرچه بهترین راه غلبه بر ترس، مواجه شدن با موضوع ترس است اما هیچ وقت فرزندتان را با خشونت مجبور به مواجهه با ترسش نکنید. مواجهه باید تدریجی و قدم به قدم باشد؛ مثلاً اگر کودک از آب می‌ترسد، او را آرام آرام با آب آشتی دهید. نه اینکه بی‌هوا او را در استخر آب پرت کنید.اسباب ترس را برای فرزندانتان فراهم نکنید.

اگر می‌دانید فرزندتان از گربه می‌ترسد، او را مجبور نکنید به جایی برود که گربه‌ها از سر و کولش بالا می‌روند. با این کار نه تنها به ترس او دامن می‌زنید که باعث می‌شوید نسبت به شما هم احساس بی‌اعتمادی و ناامنی کند.

درباره ترس‌های کودکی و نوجوانی و حتی حالتان با فرزند خود صحبت کنید. بگویید که ترس طبیعی است و می‌توان کم کم آن را برطرف کرد.

در ازای کنار گذاشتن هر ترس به فرزندتان امتیاز یا جایزه‌ای بدهید و رفتار او را در جمع تحسین کنید.

در کودکتان حس استقلال به وجود بیاورید و هر بار کاری را تنهایی انجام داد بر توانایی و شجاعت او تأکید کنید.

مفهوم شجاعت و مواجهه با چیزهای ناخوشایند را در قالب بازی، تئاتر یا قصه به فرزندتان بیاموزید.

برای مقابله با احساسات مختلف، فرق ترس، چندش شدن، وحشت داشتن و بد آمدن را به فرزندتان بیاموزید؛ مثلاً بگویید اینکه از ارتفاع می‌ترسد، یعنی ترس. اما اینکه از سوسک می‌ترسد یعنی چندشش می‌شود. به فرزندتان یاد بدهید که ترس شدت و ضعف دارد. یک فهرست از ترس‌های او تهیه کرده و نمره بدهید. به این ترتیب او می‌فهمد از چه چیزی بیشتر می‌ترسد و از چه چیزی کمتر و چطور باید بر آنها غلبه کند.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24